Pomoc pro tisíce rodin vysídlených z východního Aleppa

Publikováno: 21. 2. 2017 Doba čtení: 5 minut
Pomoc pro tisíce rodin vysídlených z východního Aleppa
© Foto: ČvT archiv

Bitva o syrské Aleppo byla zahájena v červenci 2012. Od té doby bylo toto strategicky významné město rozděleno na východní opoziční a západní provládní část. V prosinci loňského roku, po čtyřech a půl letech silných bojů, syrská vláda znovu získala kontrolu nad východním předměstím Aleppa, čímž v podstatě vysídlila stovky tisíců lidí ze svých domovů.

V dubnu 2016 zahájili provládní síly obkličování východní části města. S upevňováním kontroly rostla i hrozba obléhání. Obyvatelé, kteří měli z východní části možnost uprchnout, tak učinili. Ostatní zůstali, buď z morálního přesvědčení, nebo kvůli nedostatku prostředků na útěk. S postupem měsíců se stalo obléhání realitou a v červenci bylo město úplně obklíčeno. Od července do prosince, vyjma přibližně dvou týdnů v srpnu, byli obyvatelé východního Aleppa v obležení. Zatímco na ně neustále padaly bomby a střílely minomety, zásoby jídla a paliva mizely. Ke konci těchto temných měsíců většina obyvatel přežívala sotva na jednom jídle denně a zahřívala se pálením nábytku a plastů. Bojovníci z východní strany stříleli na západní části města dělostřelecké granáty a provládní síly bombardovaly východ města ze vzduchu. Civilní obyvatelé na obou stranách při tom zaplatili cenu nejvyšší.

Během tohoto obléhání volaly světové humanitární organizace po ukončení bombardování a umožnění přístupu humanitární pomoci do města. Vyjednávání přístupu mezi organizacemi a zúčastněnými stranami konfliktu trvalo měsíce, bezpečný vstup do města ale zaručen nebyl, takže se tam žádná pomoc nedostala. Přes strašlivé a neustávající utrpení obyvatel východního Aleppa veškerá vyjednávání o klidu zbraní ztroskotala a celý svět jen přihlížel, jak se humanitární krize zhoršuje.

Koncem listopadu a začátkem prosince provládní síly rychle získaly kontrolu nad opozičním územím a zaměřily se na zbývající východní předměstí. Obyvatelé východního Aleppa netušili, co je čeká. Loučili se s rodinou, přáteli a světem přes sociální sítě. Dne 13. prosince pak byla zveřejněna zpráva o plánu na evakuaci civilistů a bojovníků z východního Aleppa. Dva dny poté byli jako první evakuováni nemocní a zranění lidé, kteří potřebovali lékařské ošetření. Během následujícího týdne, tedy od 15. do 23. Prosince, bylo více než 36 000 lidí, včetně mužů, žen, dětí, lidí s postižením a starých osob, evakuováno z východního Aleppa na oppoziční území. Více než 80 000 dalších obyvatel bylo vystěhováno do provládních oblastí v okolí města.

Více než 36 000 lidí, kteří byli evakuováni na území kontrolované opozicí, bylo odvezeno na venkov na západ od Aleppa a Idlíbu. Mnozí vůbec netušili, kde přenocují. Český Člověk v tísni a další humanitární organizace se připravili poskytnout těmto lidem okamžitou pomoc. Jakmile začali přijíždět, Člověk v tísni jim začal rozdávat jídlo, poukázky na jídlo, finančních granty a domácí potřeby, jako jsou deky, matrace a kanystry na vodu. Někteří lidé měli štěstí a mohli jít k příbuzným nebo přátelům, ostatní neměli na vybranou a museli začít od nuly.

Omar, mladý muž z východního Aleppa, odešel více méně pouze s tím, co měl zrovna na sobě. Omar byl evakuován do Idlíbu, kde nikoho neznal. Našel si sice rychle ubytování, ale neměl žádný příjem a nevěděl, zda si bude moci dovolit zaplatit nájem v příštích měsících. „Narodil jsem se v Aleppu a žil jsem tam celý život. Odešel jsem z domova s poslední skupinkou lidí evakuovaných z města. Kdyby bylo po mém, nikdy bych Aleppo neopustil, ale neměli jsme na vybranou. Humanitární situace byla již několik měsíců otřesná a posledních pár týdnů obležení byly opravdu těžké. Každý den probíhalo několik leteckých útoků. Nemohli jsme si obstarat jídlo

ani léky, ceny všeho byly velmi vysoké,“ popisuje Omar život před odchodem a jak těžké je, začínat s ničím. „Nyní žiju na severu poblíž Idlíbu a jsem bez práce. Nejhorší je, že jsem si pronajal malý domek a to mě stojí 50 dolarů měsíčně. Navíc si někdy musím kupovat i vodu. Nikoho tu neznám, ale začínám si dělat přátele,“ dodává.

Před evakuací lidé ve východním Aleppu během obležení jen přežívali. Většina z nich neměla práci ani jiný pravidelný příjem. Toto zhoršení finanční situace ponechalo lidi prakticky bez peněz, někteří si půjčovali, jiní žebrali. Finanční pomoc je pro tyto lidi tedy velmi důležitá. Rodiny i jednotlivci si díky ní mohou pořídit, co v danou chvíli opravdu nejvíce potřebují, ať už to jsou na léky, nájem, domácí potřeby nebo jídlo.

Minulý týden dostal Omar od Člověka v tísni 120 dolarů v hotovosti. „Tyto peníze mi hodně pomůžou,“ říká. „Budu moci zaplatit nájem a koupím si některé věci, které potřebuji. Náklady na život jsou zde vysoké a tento finanční dar mi pomůže na několik týdnů,“ dodává. Člověk v tísni i nadále poskytuje podporu nejvíce ohroženým lidem z Aleppa. Do dnešního dne jsme podpořili více než 4 000 rodin a jednotlivců celkem ve 41 vesnicích.

Kromě pomoci těm, kteří byli evakuováni do okolí Aleppa a Idlíbu, je zásadní také podpora hostitelských obcí, kde je situace velmi vážná. Člověk v tísni působí v oblastech kolem Idlíbu a Aleppa již 5 let. Naše současné programy zahrnují potravinovou bezpečnost a podporu živobytí, zemědělství nebo místních škol. S nedávným přílivem tisíců osob do těchto oblastí rostou kvůli vyšší poptávce ceny na tržištích a služby v komunitách jsou přetížené. Mnoho chudých rodin přijímá další příbuzné, přátele i neznámé lidi.

Sari Haj Jneid z Člověka v tísni chodí na distribuční místa, kde pravidelně mluví s lidmi vystěhovanými z východního Aleppa. Po vyslechnutí jejich příběhů věří, že: „Z těch všech humanitárních krizí, které Sýrie prodělala během posledních šesti let, je případ Aleppa a nucená evakuace obyvatel města pravděpodobně ta nejděsivější. Obětmi jsou civilisté, mezi nimi děti, ženy a staří lidé, kteří naléhavě potřebují ošetření a lékařskou pomoc, která během několika posledních týdnů v obležení nebyla dostupná. Jejich utrpení neskončilo odchodem z Aleppa, tito lidé ztratili vše, co měli. Člověk v tísni rozděluje 3 700 potravinových balíčku k okamžité konzumaci, 3 015 potravinových lístků, více než 1 900 balíčků s materiální pomocí a 2 651 finančních darů v hotovosti. To vše ve snaze ulevit finančnímu a psychologickému utrpení místních lidí.“

Podpora Člověka v tísni v Sýrii je možná díky financování a podpoře Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise ECHO, britského Ministerstva pro mezinárodní rozvoj DFID, organizace ACTED a Světového potravinového programu World Food Programme.

Autor: ČvT

Související články