Příběhy uprchlíků

Publikováno: 4. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Příběhy uprchlíků
© Foto:

V posledních měsících se v Česku stále více hovoří o "uprchlické vlně", "mase migrantů" a především v médiích se často pojmy jako "migrant" a "uprchlík" chybně používají jako synonyma. Když se toto nezodpovědné používání termínů smísí se strachem z neznámých lidí, kteří přicházejí z odlišného kulturního nebo náboženského prostředí, vzniká nepřátelské prostředí, jež tíhne k represi a akcentuje negativní příklady.

Problém často opravdu tkví v tom, že většina Čechů nikdy nepotkala žádného Syřana, Iráčana nebo Afghánce a nyní jsou pro ně především "masou", "vlnou" nebo prostě jen číslem zadržených lidí. Tento přístup však lidi na útěku okrádá o hlas a skutečnost, že jsou to především lidé jako my. Jejich zemi ale sužuje válka nebo konflikt, který z nich udělal uprchlíky toužící po svobodě a klidném životě v míru.

 „Debata, která se o uprchlících u nás vede, často opomíjí základní fakt. Ti lidé většinou utíkají před hrozbou smrti, a vzhledem k tomu, že například v Sýrii i Afghánistánu pracujeme, víme, že na tuto cestu se vydávají většinou opravdu jen ti, kterým nic jiného nezbývá. Například co se Sýrie týče, valná většina jejích obyvatel zůstává ve válkou zmítané zemi nebo v táborech za hranicemi, kde se jim také snažíme pomáhat. Bohužel, jediné, co dokážeme, je zmínit utrpení těch nejpotřebnějších a ochránit je před hrozbou dalšího zneužití,“ říká ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Proto jsme se rozhodli vám v následujících týdnech nabídnout příběhy lidí, kteří utíkají před syrskou válkou, výhružkami smrtí od Talibanu nebo třeba zastrašováním ze strany radikálů v Iráku. Chceme tím ukázat motivy, proč se vydali do Evropy a jaké strasti taková cesta přináší. Zejména ale těmto lidem chceme vrátit tváře, hlasy, osudy a důstojnost.

Na pomoc využíváme humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Staňte se novým členem Klubu a pomáhejte s námi.  Více o pomoci uprchlíkům čtěte  ZDE

Autor: Petr Štefan