Půjčka s desetkrát větším úrokem než průměr. Proti nemravně vysokým úrokům se ovšem lze bránit

Publikováno: 3. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Půjčka s desetkrát větším úrokem než průměr. Proti nemravně vysokým úrokům se ovšem lze bránit
© Foto: https://unsplash.com/

Pan Marián se obrátil na naši tachovskou dluhovou poradkyni Kláru Neumannovou v březnu letošního roku. Přinesl usnesení o nařízení exekuce na částku 317 000 korun a argumentoval, že smlouvu považuje za lichvářskou. Není přeci možné, aby po něm chtěli tolik peněz, když on sám si půjčil 30 000 korun, ze kterých již většinu splatil. 

V roce 2015 uzavřel pan Marián smlouvu o revolvingovém úvěru se společností Profi Credit. Rozbilo se mu tehdy auto, které potřeboval na každodenní dojíždění do zaměstnání. Peníze na nové neměl, a tak se rozhodl pro půjčku. Finance potřeboval rychle, protože by jinak přišel o práci. Nikde jinde to tak rychle nešlo, proto šel a se společností podepsal první smlouvu, kterou mu dali do ruky. Zpočátku splátky hradil, ale postupem času ztratil motivaci. Ačkoliv totiž platil, tak byl celkový dluh stále neúměrně vysoký. „Když jsem smlouvu procházela, zjistila jsem, že RPSN dosahovalo výše 130,12%, kdežto obvyklá úroková sazba v té době byla jen 12,68%, takže bylo na první pohled jasné, že pán má pravdu a smlouva je v rozporu s dobrými mravy a pokusíme se ji zneplatnit,“ vysvětluje poradkyně.

„Původní smlouva byla zneplatněna a společnost nemá nárok na úroky a ostatní příslušenství. Ale uvidíme, jak zareagují. Pokud nebudou souhlasit, obrátíme se na finančního arbitra.“

Do naší kanceláře přišel na doporučení pracovníků z organizace Kotec. Dluh byl nově v exekuci, a to na základě rozhodčího nálezu. Pan Marián se snažil stabilizovat si svou životní situaci a k tomu patřilo i dořešení této jediné exekuce, která mu komplikovala život.

V květnu společně sepsali návrh na zastavení exekuce. K tomu se věřitel nevyjádřil, proto v červnu bylo soudem vydáno usnesení o zastavení exekuce, které o měsíc později nabylo právní moci. Následovalo zjišťování, kolik již na dluh bylo zaplaceno a kolik ještě uhradit zbývá. „Pan Marián hradil splátky přes účet svého známého, se kterým však již nebyl v kontaktu a nedokázal tak doložit přesný přehled zaplacených splátek. Oslovili jsme tedy exekutora, aby nám sdělil, kolik vymohl peněz, kolik z nich zaslal věřiteli a kolik si nechal na své náklady. Náklady neoprávněně vedené exekuce totiž po jejím zastavení platí věřitel,“ dodává Klára. Na základě toho byly panu Mariánovi vyplaceny zpět náklady exekuce ve výši 7 865 Kč

V současné chvíli mu zbývá doplatit 1 280 Kč z jistiny původního dluhu, a to přímo společnosti Profi Credit. Společně s dluhovou poradkyní minulý týden podal návrh na smírné řešení. Pokud s ním protistrana bude souhlasit, doplatí jistinu a bude mu potvrzeno, že vůči nim již nemá žádný dluh. „Původní smlouva byla zneplatněna a společnost nemá nárok na úroky a ostatní příslušenství. Ale uvidíme, jak zareagují. Pokud nebudou souhlasit, obrátíme se na finančního arbitra,“ nastiňuje varianty dalšího postupu poradkyně.

Díky svému aktivnímu přístupu je tak pan Marián téměř bez dluhu, kdežto ještě na začátku tohoto roku po něm bylo vymáháno více než 300 000 korun, které by pravděpodobně s ohledem na vysoké úroky nikdy nesplatil. 

Autor: Tereza Králová

Související články