První stanování, první sjíždění řeky,… aneb léto plné zážitků a poznávání!
Publikováno: 9. 10. 2018 Doba čtení: 3 minutyV létě jsme podnikli několik akcí s dětmi zapojenými v našem doučování. V červenci jsme uspořádali dva turnusy tábora v Soběšíně, v srpnu proběhl příměstský tábor v Praze. Naši kolegové z různých vzdělávacích služeb a někteří naši dobrovolníci se na nějaký čas stali organizátory a vedoucími táborů.
Děti, které s námi na tábor jezdí, pocházejí ze sociálně slabších rodin a některé z nich se jen málokdy dostanou za hranice města, ve kterém žijí. Náš tábor je pro ně jednou z příležitostí, jak tyto hranice překročit a jak poznat nová místa, přírodu a jak zažít něco jiného než to, co znají ze své každodenní reality, v mnoha případech ovlivněné nepodnětným prostředím.
Tento rok jsme museli z finančních důvodů zrušit náš klasický tábor v Mukařově, kde se děti na týden promění v dospělé a hravou formou se učí zvládat každodenní starosti dospěláka v celotáborové hře Město. Místo tohoto klasického tábora jsme uspořádali alespoň kratší táborovou verzi s jiným, ale také zajímavým programem. Proběhly dva čtyřdenní turnusy plné neopakovatelných zážitků, zábavy a poznávání. Navštívili jsme nové místo - tábor se tentokrát konal v Soběšíně v Masarykově táboře YMCA, který se nachází na břehu řeky Sázavy. Spali jsme ve stanech s dřevěnou podsadou. Pro některé děti to bylo první spaní pod stanem – moc se jim to líbilo, ale přineslo to také chvíle strachu a paniky ze setkání s hmyzem, který stany obýval a na který děti nebyly zvyklé.
Program tábora byl plný zábavných i vzdělávacích her, sportování, táboráků a výletů, na kterých jsme poznali okolí a krásy Posázaví. Navštívili jsme hrad Český Šternberk a jeden celý den jsme strávili na raftech na řece Sázavě. Většina dětí ještě nikdy žádnou řeku nesjížděla – byl to pro ně velký zážitek, na který budou ještě dlouhou dobu vzpomínat.
V srpnu jsme zůstali v Praze a uspořádali jsme pro děti příměstský tábor. Tábor probíhal v posledním srpnovém týdnu, děti se scházely každý den na odpoledne. Program byl velmi pestrý a cílem této týdenní akce bylo „naladit“ děti na blížící se školu aktivitami, které v nich měly probudit chuť něco nového se naučit nebo poznat. Proběhlo několik workshopů vedených zkušenými lektory, návštěva muzea a orientační běh.
První den se konal graffiti workshop – pod vedením lektora si děti zkusily různé techniky sprejování a seznámily se s etickým pohledem na toto moderní umění. Druhý den si děti při chemickém workshopu vyzkoušely na zábavných pokusech, jak fungují některé chemické zákonitosti. Další den byl na programu bubenický workshop, na kterém se účastníci tábora seznámili s perkusními nástroji a osvojili si základní hrací techniku. Čtvrtý den jsme navštívili zemědělské muzeum – expozici Voda v krajině, která poukázala na význam vody v přírodě a v životě člověka. Poslední den jsme příměstský tábor zakončili orientačním během, na kterém si děti vyzkoušely orientaci v neznámém prostředí a práci s mapou. Příměstský tábor se povedl, děti si ho užily a naučily se spoustu zajímavých věcí.
Léto skončilo, začal nový školní rok a my se už těšíme na další volnočasové akce, které s dětmi v tomto školním roce podnikneme!