Rok spolupráce
Publikováno: 13. 4. 2023 Doba čtení: 4 minutyPaní Klára bydlela od roku 2015 na ubytovně v Chomutově a současně, mně z neznámého důvodu, přišla o příjem (dávky hmotné nouze). Dle jejího vyprávění jí někdejší majitelé ubytovny dali nabídku, kterou z důvodu nulového příjmu neodmítla. Bylo jí nabídnuto 2x500 Kč za podepsání „nějakých“ papírů, avšak nebyla jí dána možnost si ty „papíry“ přečíst, ani jí k nim nebylo nic řečeno. Do těchto dokumentů jsem nikdy neměl možnost nahlédnout. K údajnému finančnímu obnosu jí byla zajištěna i ubytovně zdarma. Zároveň zde bez smlouvy vypomáhala jako uklízečka.
V roce 2016 byla ubytovna, ve které paní Klára bydlela, zavřena a od té doby byla vedena jako osoba bez přístřeší. Kontakt s majiteli ubytovny prý přerušila.
V té době se opět rozhodla si zažádat o dávky hmotné nouze, aby měla alespoň nějaké finance na živobytí. Pracovnice oddělení hmotné nouze jí však sdělila, že na dávky hmotné nouze nemá nárok, jelikož zjistila, že paní Klára vystupuje jako jednatelka společností, a tudíž se předpokládá, že má z této pozice nějaký příjem. Paní Klára informovala pracovnici o tom, že žádný příjem nemá, a že netuší, že vystupuje jako jednatelka společností. Pracovnice ÚP tedy chtěla potvrzení o tom, že tomu tak skutečně je. Paní Klára kontaktovala bývalé majitele ubytovny s tím, že potřebuje potvrzení nulového příjmu. Ti však poslali pouze čestné prohlášení, které na ÚP ke schválení dávek sociální podpory nestačilo. S mou podporou jsme tedy bývalé majitele ubytovny oslovili i písemně s dotazem, kde jsou vedeny společnosti, jichž má paní Klára jednatelkou. Bohužel neúspěšně a potvrzení o nulovém příjmu se získat nepodařilo.
Náš další postup měl směřovat k tomu, abychom paní Kláru vyvázali z firem, ve kterých byla fiktivní jednatelkou. Opět jsme kontaktovali společnosti na adresách, kde se tyto nacházely, se žádostí o odstoupení z funkce jednatelky (to ještě společnosti nebyly jednočlenné, jako nyní). A opět jsme neobdrželi žádnou odpověď. Paní Klára se v zoufalství stáhla a dále nechtěla spolupracovat v domnění, že je její situace neřešitelná a smířila se s tím, že naletěla podvodníkům, kteří využili její zoufalé situace.
Nyní jsme se rozhodli tuto kauzu opět otevřít a pokusit se jí konečně dotáhnout do konce. Oslovili jsme naše právní oddělení. Aktuálně je paní Klára jednatelkou a společníkem ve dvou společnostech. K tomu, aby se z těchto firem vyvázala a měla šanci začít znovu, potřebuje finanční obnos sloužící k úhradě notáře a dalších nutných poplatků. Podařilo se nám najít notářku, která je schopna podat žádost o zrušení obou společností zdarma, ale nejprve je zapotřebí zajistit veškeré podklady, které od nás vyžaduje likvidátor. A to jsou:
1. Výpis exekucí vůči společnostem – Czech Point.
2. Zjistit bankovní účty společností a následně na to zjistit, jestli nejsou na ty účty vedeny karty nebo úvěry.
3. Jestli jsou nějaké závazky vůči ČSSZ a VZP.
4. Zdali není vůči společnostem zahájeno nějaké řízení, spor, nebo podaná žaloba.
5. Jestli jsou na společnosti vedeny živnosti.
Veškeré úkony spojené s tímto případem jsou během na dlouhou trať, proto byla oslovena vedoucí oddělení dávek hmotné nouze, které jsem případ paní Kláry nastínil, a domluvili jsme se na spolupráci s tím, že by se možná mohl najít způsob, jak by paní Klára mohla zažádat o dávky hmotné nouze.
Dále jsme písemně oslovili Městský soud v Praze, kvůli případným sporům, žalobám atd., dále Finanční úřad v Praze, kvůli zjištění bankovních účtů. Domluvili jsme na doprovodu na Czech Point, ohledně výpisu z centrální evidence exekucí, na doprovodu na ČSSZ, kde jsme si vyžádali potvrzení o stavu nedoplatků na pojistném a sociálním zabezpečení a příspěvků na státní podporu zaměstnanosti, penále a přirážce k pojistnému. Poté jsme šli na Živnostenský úřad v Chomutově zjistit, jestli jsou na společnosti vedeny živnosti, a tyto jsme rovnou zrušili. Po návštěvě místní pobočky banky jsme se dozvěděli, že vůči účtům nejsou vedeny žádné úvěry atd., ovšem pracovník nám to sdělil pouze ústně, pro písemné potvrzení jsme museli oslovit centrálu banky v Praze a navíc stojí 500 Kč. Což je pro paní Klára, osobu bez přístřeší a bez nároku na jakékoliv dávky, hodně peněz. Oslovili jsme terénního pracovníka magistrátu města Chomutova. Ten tuto žádost projednal se svou vedoucí. Úhrada poplatku byla podmíněna doprovodem terénního pracovníka města Chomutova, tedy jsme se všichni tři vydali do chomutovské pobočky banky. S paní Klárou jsem se domluvil na potřebných doprovodech na Úřad práce, jak na oddělení evidence, tak na oddělení Hmotné nouze, kde jsem jí pomohl s vyplněním potřebných žádostí.
Aktuálně jsme ve fázi opětovného oslovení notářky z důvodu sepsání notářské listiny vedoucí ke zrušení společností a následného oslovení likvidátora. Dále společně pro paní Kláru hledáme bydlení. Od zahájení spolupráce až do současnosti uplynul téměř rok ..