Rozhovor: Desetitísícům podnikatelů hrozí bankrot. Záleží na podpoře státu a rychlosti obnovení živnosti
Publikováno: 15. 4. 2020 Doba čtení: 4 minutyRozhovor Seznam Zprávy: Sněmovna schválila řadu změn, která má zmírnit dopady mimořádných opatření na dlužníky. Expert na dluhové poradenství Daniel Hůle z Člověka v tísni přesto počítá s tím, že desetitisíce živnostníků zbankrotují.
Pomůžou změny, které prošly Sněmovnou, podle vás zastavit „dluhovou pandemii“, jak o hrozbě mluví poslanec Marek Výborný?
Neřekl bych zastavit, ale řekl bych asi zmírnit dopady na lidi, kteří jsou teď akutně postižení opatřeními, jež přijala vláda. A těm, kterým se nepodaří zmírnit ten dopad, se snad otevírá šance na nějaké řešení. Byť jednu zásadní změnu Sněmovna nepřijala a je to z našeho pohledu škoda. Jde o oddlužení podle evropské směrnice, kterou do roka a čtvrt musíme stejně zavést a jedná se právě o živnostníky. Ve chvíli, kdy desetitisíce živnostníků jsou bez příjmů a velká část z nich určitě zbankrotuje, tak to, že by měli vidinu rychlého, transparentního a jasného oddlužení, by mohlo být jakousi vzpruhou v této situaci.
Je to velký problém, když jde o směrnici, kterou stejně je třeba přijmout?
Ono na to stejně dojde, ale jak se říká, kdo rychle dává, dvakrát dává. Ve chvíli, kdy teď budou živnostníci upadat do neřešitelných problémů a už by měli nástroj, který by pro ně představoval sice bolestivou, ale alespoň nějakou alternativu, tak by ho ocenili a pomohl by jim. A myslím, že by to vedlo k tomu, že někteří živnostníci by spíše, než aby dalšími půjčkami zachraňovali svůj krachující byznys, tak by prostě zbankrotovali a šli do oddlužení.
Byť musím říct, že Sněmovna aspoň schválila pro živnostníky možnost vstoupit do oddlužení za stejných podmínek, jaké mají spotřebitelé. Pět let s cílem na splacení 30 procent dluhů. A pokud se to nepodaří, tak je velká pravděpodobnost, že pokud to nezaviní, tak budou i tak oddlužení.
Kdybych ještě zůstal u toho pojmu „dluhová pandemie“. Dá se odhadnout, jak velká bude, kolik lidí to postihne?
Nejsem epidemiolog, vůbec nekritizuji vládu za přijatá opatření, jenom se vyjadřuji k těm ekonomickým dopadům. Podle výzkumu, který vznikl minulý týden a na kterém se podílel Člověk v tísni, 33 procent živnostníků deklarovalo, že už na konci března se jejich příjem propadl pod 50 procent obvyklých příjmů.
Výdaje těm živnostníkům ve většině případů zůstávají stejné – nájmy, záloha na energie a podobně. Jestliže tady máme milion aktivních živnostníků a podle průzkumu je 33 procent živnostníků pod polovinou příjmu, tak se bavíme o statisících živnostníků a desetitisíce z nich určitě zbankrotují. A teď je věštění z křišťálové koule, jestli to bude devadesát nebo dvě stě tisíc, a myslím, že to bude hodně záležet na tom, jak rychle se podaří obnovit jejich činnost a jakou jim vláda poskytne podporu. A nejde samozřejmě jenom o živnostníky.
Dlouhodobě upozorňujete na podnikatelské úvěry, které jsou pro dlužníky nebezpečnější než spotřebitelské. Je to teď pro živnostníky ještě palčivější problém?
Tady musím ocenit iniciativu skupiny poslanců a Ministerstva financí, které změnilo fungování živnostenských půjček především v oblasti sankcí. Pokud si živnostník vzal na IČO úvěr, tak je tam zastropovaná maximální sankce ve výši poloviny půjčené částky. To dosud nebylo. Setkávali jsme se úplně běžně se situacemi, kdy si lidé půjčili desetitisíce nebo i malé statisíce korun a věřitelé po nich chtěli milionové částky. Naposled u půjčky 580 tisíc po relativně krátké době chtěl věřitel sedm milionů korun v oddlužení. To skončí, protože vláda zasáhla, a velká výhoda je, že se to bude vztahovat i na stávající smlouvy, pokud ta sankce ještě nebyla uplatněna. Pokud se někdo dostane do prodlení a zákon projde a bude účinný, tak sankce, které mu budou hrozit, budou nesrovnatelně menší, než je dnes běžná praxe.