Rukola je pro gruzínské farmáře nad zlato 🥗
Publikováno: 28. 1. 2022 Doba čtení: 2 minutyRozhodl se pro druhou možnost. Na internetu se dočetl, že rukola, odrůda salátu, se dá snadno a levně pěstovat a v Gruzii je dobrou příležitostí k výdělku. Dnes je jeho produkce rukoly tak úspěšná, že dokonce učí své sousedy, jak mohou tuto listovou zeleninu pěstovat sami. „Moje rukola se dodává do luxusních hotelů a restaurací v Tbilisi," říká hrdě.
Shalvovo podnikání dostalo nedávno nový impuls díky místní akční skupině Tskaltubo (Local Action Group Tskaltubo), založené Člověkem v tísni, která je financována Evropskou unií a Českou rozvojovou agenturou. „Díky projektu Člověka v tísni jsem se zúčastnil grantové soutěže. Získal jsem finanční prostředky na opravu skleníku,“ říká Shalva.
Shalvův úspěch je patrný na místních trzích, kde poptávka po rukole prudce vzrostla. „Kilo rukoly se v létě prodávalo za 8 GEL (asi 58 Kč). V říjnu a listopadu cena dosáhla 15 GEL a v lednu, kdy se začala vyvážet do Ruska a pobaltských zemí, se cena vyšplhala až na 28-30 GEL," dodává farmář.
Dnes Shalva zaměstnává více než 10 sousedů ze sociálně slabších rodin. Ti se starají o jeho stále oblíbenější plodinu. „Mám v úmyslu se dál podílet na podobných projektech a rozšiřovat svou farmu, což zase zvýší můj příjem a umožní mi to zaměstnat více lidí," říká.
Projekt s názvem Místní akční skupina Tskaltubo je podporován Evropskou unií v rámci programu ENPARD a Českou rozvojovou agenturou. Zavedením evropského přístupu LEADER v gruzínské obci Tskaltubo projekt přispívá ke snížení chudoby a podporuje participativní mechanismy v rozhodovacích procesech na místní úrovni. Podnikatelské a sociální iniciativy podpořené malými granty se stanou vzorem i pro ostatní. Cílem projektu je přinést do odlehlých oblastí inovace, které zlepší kvalitu života.