Sedmiletí dlužníci
Publikováno: 26. 5. 2016 Doba čtení: 2 minutyDítě se v sedmi letech zadlužuje. Jako dospělé dostává obsílku od exekutora a vydělává na splátky svého dluhu z dětství.. Pokud máte pocit, že jde o citaci ze sci-fi románu autora kritizujícího kapitalismus, pak se pletete. Jde o praxi uplatňovanou v současnosti v ČR, za kterou kritizujeme např. Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) a rozhodovací praxi soudů.
Vše má jednoduchý scénář. Dítě jede bez jízdenky, chytne jej revizor a následně nezaplatí pokutu. Je celkem jedno, zda proto, že o ní rodičům neřeklo, nebo z jiného důvodu. Souzení důvodů podle nás jen odpoutává pozornost od podstaty. „Následuje mašinerie, na konci které je v době osmnáctin dítěte exekuce a velký dluh. Ten dopravce, resp. exekutor vymáhá na plnoletém,“ vysvětluje Vlastimila Feistingerová, naše dluhová poradkyně. Odpovědnost rodiče za dítě a tedy i jeho dluhy jde z nepochopitelných důvodů stranou. Dítě přitom nemá vlastní majetek a nemůže o zaplacení vůbec rozhodovat. Celá věc podle nás není v souladu s ústavním pořádkem.
V nedávné době jsme se setkali s případem jednadvacetileté slečny. Bez jízdenky jela ve svých sedmi letech. Nyní, když je v rámci studijního programu při vysokoškolském studiu v zahraničí, na ní dorazila exekuce a byly jí zabaveny veškeré finanční prostředky z bankovního účtu. Celé věci vůbec nerozuměla. Na pokutu si pamatovala jen matně a měla celou věc za uzavřenou. V době, kdy jako dítě dostala pokutu, se její rodiče rozváděli. Období bylo plné zmatků a i přes domluvu s jedním z rodinných příslušníků nebyla pokuta uhrazena. „Po rozvodu rodičů následovalo stěhování a případná pošta související s vymáháním dluhu tak chodila na jinou adresu,“ uvádí další z komplikací případu Vlastimila Feistingerová.
Aktuálně je na mladé ženě v této souvislosti exekučně vymáháno zhruba patnáct tisíc korun. „Má obstavený účet exekutorem. Vzhledem k tomu, že aktuálně studuje v zahraničí, je bez větších příjmů. Je to pro ni velmi zoufalá situace. Její matka nemá na uhrazení dluhu dost peněz a uvažovala již o půjčce,“ poznamenává Feistingerová a doplňuje, že je dobré se zamyslet i nad dalšími souvislostmi celé záležitosti. Není příliš možné splácet desítky tisíc během studia ani příjemné začínat pracovní kariéru s vidinou několika let splátek, nemluvě o komplikacích např. při získání půjčky na bydlení. To vše se děje kvůli tomu, že jako sedmiletá nezaplatila jízdenku v hodnotě šest korun!
V naší praxi se setkáváme s tím, že život řady lidí nejede vždy jen podle plánu přímého jak tramvajové koleje a přesného jak jízdní řád, ale přináší řadu komplikací. Ředitel PMDP reagoval na jeden z našich výstupů tak, že je přeci normální pokuty platit a „normální“ rodina to zvládne bez problémů. Nevíme, co spojení normální rodina přesně znamená. Víme ale celkem jistě, že zatěžovat děti dluhy normální není.