Díky Člověku v tísni se skleníky v Gruzii zelenají i v zimě

Publikováno: 20. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Díky Člověku v tísni se skleníky v Gruzii zelenají i v zimě
© Foto: Tereza Hronová

Teona Chogovadze z Gruzie může pěstovat zeleninu a bylinky i v zimě a prodávat tak mimosezónní produkty za přiměřenou cenu. Díky prodeji se navýšil rozpočet její rodiny. Teona může pěstovat potraviny celoročně díky podpoře České rozvojové agentury a Evropské unie – bez ní by totiž nemohla vytápět jeden ze svých skleníků.

Teona a její manžel pěstují ve sklenících zeleninu určenou k prodeji. Dělají to už více než 20 let a svou snahu postupně rozšiřují. V létě pěstují hlavně okurky a rajčata, v zimě se pak zaměřují na bylinky, jako je fenykl, koriandr, petržel, zelená cibule, estragon a salát. Svou nabídku mohli zpestřit díky místní akční skupině Tskaltubo (LAG Tskaltubo), která Teonu podpořila malým grantem.

K tomu, jak mohli manželé čerpat podporu, říká: "Chtěli jsme instalovat topný systém, který byl ale příliš drahý. Moje rodina by si to sama nemohla dovolit, tak jsem napsala projektovou žádost a vyšlo to. S podporou LAG Tskaltubo jsme zakoupili topný systém, ohřívač na tuhá paliva, což nám umožnilo pěstovat okurky a rajčata po celou zimní sezónu."

V létě je gruzínských produktů na trhu dostatek. Proto je jejich cena nízká. "Gruzínská rajčata a okurky jsou i v zimě kvalitní, takže jejich cena stoupá. Protože dovážená zelenina není tak chutná, je její cena relativně nízká," vysvětluje Teona.

Projekt Místní akční skupina Tskaltubo je podporován Evropskou unií, v rámci programu ENPARD, a Českou rozvojovou agenturou. Zavedením evropského přístupu LEADER v gruzínské obci Tskaltubo přispíváme ke snižování chudoby a podporujeme participativní mechanismy v rozhodovacích procesech na místní úrovni. Podnikatelské a sociální iniciativy podpořené malými granty se stanou vzorem i pro ostatní. Naším cílem je přinést do odlehlých oblastí inovace, které zlepší kvalitu života obyvatel. 

Autor: Tereza Hronová

Související články