Společně to dáme - program pomáhající dospívajícím i rodičům

Publikováno: 23. 1. 2024 Doba čtení: 5 minut
Společně to dáme - program pomáhající dospívajícím i rodičům
© Foto: ČvT - Letní pobyt

Zvýšit příležitosti dospívajících aktivně rozvíjet svůj potenciál, získat pozitivní vzory a vymanit se ze sociálního vyloučení, jehož dopady je v řadě oblastí ohrožují – to jsou cíle našeho projektu „Společně to dáme“. V rámci něj poskytujeme na území města Liberec podporu dospívajícím starším 14 let a jejich rodičům pomáháme zvyšovat kompetence v oblasti péče o děti a jejich rozvoje. 

Například Marie díky naší podpoře přestala chodit za školu, zlepšila si známky, nyní studuje na střední škole a celkově se cítí mnohem lépe. 

Mezi základní oblasti podpory projektu „Společně to dáme“ patří:

  • vzdělávání a kariérní poradenství (komunikace se školou, doučování, výběr školy a povolání)
  • zprostředkování stipendií při studiu (finanční podpora až 1.500 Kč měsíčně při studiu na střední škole)
  • duševní zdraví, výchovné problémy (individuální poradenství, zprostředkování odborné pomoci)
  • smysluplné trávení volného času (nabídka volnočasových aktivit, společné vícedenní výjezdy)
  • zprostředkování dalších odborných služeb (dluhové poradenství, psychologická pomoc a další)

Od března 2023, kdy jsme s programem začali, probíhala nebo probíhá spolupráce se 14 dospívajícími a 10 rodiči. Pracovnice programu se s mladými lidmi scházejí u nich doma, ve veřejném prostoru nebo v prostorách naší organizace. Cílem je navázat s nimi vztah založený na důvěře a podpořit je ve snaze o sociální začlenění. Tématem spolupráce je často škola, volba navazujícího vzdělávání, pracovní uplatnění, rodinné a vrstevnické vztahy, ale také například duševní (ne)pohoda a možnosti, jak ji zlepšit.

Kromě individuálního poradenství se také snažíme mladé lidi spojovat a nabídnout jim vhodnou alternativu, jak trávit volný čas. O letních prázdninách jsme vyrazili na dva vícedenní výjezdy, kde děti a dospívající mohli prožít společný čas v přírodě, mimo své domovy.

Další důležitou součástí programu je mezioborová spolupráce a síťování dalších aktérů. Aktivně oslovujeme organizace a instituce, které s dospívajícími přicházejí do styku. Jsou to učitelé, školy, pracovníci pedagogicko-psychologické poradny, OSPOD, kurátoři pro děti a mládež a další odborníci. Součástí podpory nejen dospívajících, ale také jejich rodičů je zprostředkování navazujících služeb, které mohou přispět ke zlepšení sociální situace a stabilizaci rodiny. Je to například dluhové a sociální poradenství, sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi, zajištění odborného vyšetření, ale také výpomoc dobrovolníka při doučování a další.

Marie čelila šikaně a vyhýbala se škole. Pomohli jsme jí to změnit: dokončit základní školu, dostat se na střední a celkově se cítit mnohem lépe

Jedním příběhem bychom chtěli nastínit, jak tato podpora může pozitivně proměnit život dospívající dívky. S klientkou navázala spolupráci pracovnice programu Sára Kohoutová, jméno dívky je z důvodu zachování anonymity pozměněno.

Marie se mnou navázala spolupráci již v září roku 2022 v rámci služby Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež – klub Vesmír. Napsala sama na náš klubový Instagram a žádala o pomoc s doučováním. Chodila v té době do 8. třídy a potřebovala pomoct zlepšit známky, aby mohla postoupit do 9. třídy. Nechodila tehdy moc do školy kvůli šikaně ze strany spolužáků. Marie se přistěhovala ze zahraničí v roce 2019, zrovna v období pandemie a distanční výuky. Škola pro ni byla náročným prostředním, neznala jazyk a měla problémy zapadnout do kolektivu. Obrátit se na nás jí doporučila učitelka z její základní školy.

Začaly jsme s doučováním zejména českého jazyka a matematiky. Situace se zlepšila, Marie si doplnila klasifikaci a postoupila do 9. třídy. Poté jsme se ještě setkaly a probíraly střední školy, kam by mohla nastoupit. Dál jsem jí pomáhala s českým jazykem a po čase prvotní spolupráce to vypadalo, že Marie do školy normálně chodí, byť je to pro ni náročné.

V březnu roku 2023 se Marie opět ozvala a poslala ofocené dokumenty, ze kterých vyplývalo, že je na její matku podáno trestní oznámení z důvodu dceřina častého záškoláctví. Také nám přišel písemný dotaz z OSPODu, zda Marie využívá naši službu.

V rámci programu „Společně to dáme“ jsem rozšířila spolupráci o pečující osobu, matku klientky, jíž se dceřiny problémy začaly vážně dotýkat. Požádala jsem Marii o schůzku společně s její matkou, abych zjistila, co se vlastně doopravdy děje. Obě se dostavily a Marie se svěřila, že škola je pro ni náročná, navíc nezapadá do kolektivu a má problémy s jednou učitelkou. Každé ráno opouštěla domov, ale do školy nechodila. Celé dny se potulovala sama po obchodních centrech. Přiznala, že má okolo dvou set neomluvených hodin. Matka během našeho rozhovoru plakala, protože nic netušila. Dcera ji tím zase nechtěla zatěžovat, protože matka pracuje na dvě směny. Nedomyslela důsledky zatajení a své mlčení považovala za lepší řešení. 

OSPOD jsme informovali, že Marie naše služby využívá, s čímž souhlasila. Nabídla jsem jí možnost využít terapii, což uvítala. Cítila vinu za to, co způsobila matce, a měla tak možnost svou situaci probrat s odborníkem. Do školy poté začala chodit pravidelně a postupně si doplnila známky. Během dubna 2023 proběhl soud, matka dostala podmínku na 18 měsíců za zanedbání výchovy. Marie se kvůli tomu cítila špatně, ale zároveň se jí ulevilo, že to neskončilo hůř.

Devátou třídu Marie nakonec dokončila v pořádku a nastoupila na střední školu gastronomie a služeb. Je velmi spokojená. Prý má skvělé učitele i kolektiv a baví ji zejména praxe, za které dostává pochvaly. Během letních prázdnin jsme byly znovu v kontaktu, zúčastnila se i vícedenního pobytu na ranči, ze kterého byla nadšená. Na pobytu si ji velmi oblíbili i naši další klienti, děti z NZDM Vesmír.

Dodnes se vídáme, probíráme její život, hledáme společně brigádu. Také stále „pilujeme“ český jazyk. Marie si našla kluka, volný čas tráví s kamarády a vypadá to, že konečně získala v životě nějakou stabilitu.

Program je financován z projektu Společně to dáme, reg. č. CZ.03.02.02/00/22_017/0001036, spolufinancovaného Evropskou unií.
Autor: Eva Heckelová, Sára Kohoutová

Související články