Statisícům lidí hrozí, že si v následujících měsících nezatopí. Situaci navíc komplikují energošmejdi

Publikováno: 15. 11. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Statisícům lidí hrozí, že si v následujících měsících nezatopí. Situaci navíc komplikují energošmejdi
© Foto: fotobanka

Po celém Česku krach energetických firem dopadá na vyšší statisíce domácností. Energetická chudoba se ale nedotýká pouze bývalých klientů padlých společností – v důsledku celkového zdražování energií hrozí, že si méně zabezpečené rodiny nebudou během zimních měsíců smět doma zatopit. Podle ředitele naší olomoucké pobočky Michala Láše navíc situaci začínají komplikovat takzvaní energošmejdi, kteří zoufalých okolností zneužívají. Pro jistotu připomínáme desatero obrany před šmejdy.

Samoživitelky a samoživitelé, seniorky a senioři, lidé v exekuci, insolvenci i obyčejné rodiny s dětmi, jejichž měsíční příjmy nestačí k pokrytí současných cen energií – ti všichni se v posledních týdnech ocitají ve velice složité situaci.

Podle nynějších odhadů se v následujícím roce ceny energií navíc zvýší přibližně o třicet procent a lze tedy očekávat, že mnohé rodiny a jednotlivce čeká další dramatické období. Odborníci upozorňují, že kromě toho, že budou muset lidé šetřit i na základních životních potřebách, budou se také ocitat v bezprostředním ohrožení pádu do dluhových pastí.

Ohroženi ztrátou bydlení

„Vyjdeme-li z údajů, které zveřejnila Platforma pro sociální bydlení, tak minimálně 320 až 400 tisíc lidí je ohroženo ztrátou bydlení kvůli vysokým nákladům. Nyní lze po zdražení energií očekávat, že toto číslo bude ještě vyšší,sdělila serveru iDnes naše kolegyně a vedoucí sociálních služeb Kateřina Dosoudilová. Celý článek jsme pro Vás odemkli.

Situaci statisíců lidí je nutné okamžitě řešit. Jak uvedl Daniel Hůle, stát má nástroje, jak lidem pomoci, jen je musí efektivně využít a uzpůsobit situaci. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Zálohy na energie, nebo nájem?

S řešením obtížné energetické situace pomáháme lidem po celém Česku, výjimkou není ani Olomoucký kraj, kde se s problémy s cenami energií potýkají až desetitisíce lidí.

„Rozhodně se kvůli tomu na nás lidé obrací. V tuto chvíli jim můžeme dát rady a informace, jak postupovat,“ řekl Deníku ředitel naší olomoucké pobočky Michal Láš. Lidem v první řadě radíme zejména urychlený přestup k jinému dodavateli, často ale řešíme také vyúčtování u stávajícího dodavatele – pokud by měla částka významně zasáhnout do rodinného rozpočtu, je třeba zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc:

„Pokud se tak stane už na základě toho, že nějakou z těch šíleně vysokých záloh zaplatili, je možné o mimořádnou okamžitou pomoc žádat i teď, byť je třeba účel trochu jiný. Tím, že zaplatili tak vysoké zálohy, nemají třeba na nájem. Mimořádnou okamžitou pomoc je možné žádat i na nájem,“ řekl pro Deník Láš a dodal, že pokud si někdo není jistý, jak o okamžitou pomoc žádat, může se na nás obrátit.

Situace zneužívají energošmejdi

Láš dále vyzývá, aby si lidé dávali pozor na takzvané energošmejdy. V posledních týdnech se totiž začínají aktivity těchto podvodných osob v reakci na pád Bohemia Energy rozšiřovat.

Jak se před takovými praktikami bránit? Zde jsou některé z nejdůležitějších rad desatera obrany před šmejdy:

  • Zazvoní-li Vám u dveří nějaký obchodník, nejlepší možností je ho zkrátka odmítnout a o své situaci se důkladně informovat z důvěryhodných zdrojů. Pokud totiž někdo zazvoní u Vašich dveří s tím, že je zaměstnancem Energetického regulačního úřadu či České obchodní inspekce, velice pravděpodobně neříká pravdu. Jak to víme? Odpověď je prostá – úřady zkrátka neobcházejí domácnosti a neprodávají lidem energie. Nenechte se podvést!
  • Nesmírně důležité je také myslet na to, abyste se během telefonického hovoru k ničemu nezavazovali, nikdy nepodepisovali smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici, kterou jste si důkladně nepřečetli nebo ji zcela nerozumíte.
  • A pamatujte! Pokud jste Vy sami nebo někdo z Vašich blízkých uzavřeli smlouvu mimo provozovnu držitele licence, můžete od ní do 14 dní odstoupit, a to bez jakýchkoli sankcí! Případné spory proto neodkládejte a jednejte okamžitě. Kdyby dodavatel nereagoval, obraťte se na regulační úřad nebo na obchodní inspekci!


Autor: Člověk v tísni

Související články