Kam ke konci školního roku? Na Summitu Světových škol se děti potkají se světovými vědci, akci zaštiťuje i OSN

Publikováno: 25. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Kam ke konci školního roku? Na Summitu Světových škol se děti potkají se světovými vědci, akci zaštiťuje i OSN
© Foto: Tomáš Princ

Summit Světových škol přináší šanci žákům ze základních a středních škol potkat se v atmosféře odborné konference s předními světovými experty a vědci. Letos jsou pro ně 15. června 2022 v pražském Centru současného umění DOX připraveny prezentace a workshopy na téma světové zdraví, summit je otevřený i veřejnosti či rodičům. Akci pořádají již čtvrtým rokem bezplatně organizace Člověk v tísni, ADRA a ARPOK.

Na Summitu se setkáte se s mnoha předními světovými vědci nad globálním tématem zdraví i s ostatními podobně naladěnými dětmi, studenty a učiteli z programu Světová škola.

Můžete se následně zúčastnit i bezplatných workshopů pro děti i učitele – s odborníky na duševní zdraví z ČOSIV a Nevypusť duši.

CO VÁS ČEKÁ? prezentace i workshopy o zdraví, nejen duševním

V dopoledním přednáškovém bloku představí odborní hosté vývoj zdravotního stavu obyvatel světa v historii a pojem globální zdraví v souvislosti se sociální nerovností ve světě.

Mezi vystupujícími je slovenský chemik, hygienik a epidemiolog Gabriel Guliš, přednosta Psychiatrické kliniky Lékařské fakulty v Plzni a odborník na neurobiologii násilí Jan Vevera nebo vědkyně Lucie Kalousová, která získala doktorát na Oxfordské univerzitě v oboru sociologie a zdravotní politiky. Promluví také Michal Broža, vedoucí informačního centra Organizace spojených národů v Praze a specialista na globální komunikaci.

Součástí dopoledního programu bude certifikace 8 nových Světových škol za účasti zástupců MŠMT ČR, MZV ČR, České rozvojové agentury a nové ambasadorky Světové školy, kterou se stala polární vědkyně Marie Šabacká.

V odpoledních workshopech se pak děti i dospělí naučí pečovat o své duševní zdraví, například s organizací ČOSIV nebo Nevypusť duši. Summitem provede moderátorka ČT Jana Peroutková. Podívejte se na detailní program.

Akce probíhá pod záštitou MŠMT ČR a OSN.

CHCETE DORAZIT? SUMMIT JE OTEVŘENÝ VEŘEjNOSTI

Jste pedagog, žák, student či rodič? Summit Světových škol je bezplatný a otevřený všem zájemcům.

Registrujte se na Summit Světových škol 2022: tinyurl.com/svetova2022


PROGRAM SUMMITU 2022:

8:00 - 9:00 Registrace a občerstvení

9:00 - 9:15 Úvodní slovo:

  • Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni,
  • zástupce Odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci MZV ČR - bude doplněno

9:15 - 10:15 Řečníci:

  • Gabriel Guliš: Globální zdraví v 21. století
  • Jan Vevera: Pomáhejme, ale zůstaňme zdraví
  • Lucie Kalousová: Sociální nerovnosti ve zdraví u nás a ve světě
  • Michal Broža: propojení vstupů předchozích řečníků do širšího kontextu

10:15 - 10:45 Přestávka & občerstvení

10:45 - 11:15 Příběhy žáků, studentů, pedagogů a škol

  • zástupce programu Světová škola
  • zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) - bude doplněno
  • zástupce České rozvojové agentury (ČRA) - bude doplněno
  • Příklady dobré praxe ze Světových škol: SZŠ, Jaselská Brno; 1st International School of Ostrava

11:15–11:45 Certifikace nových Světových škol

11:45 - 12:40 Přestávka & občerstvení


12:40 - 13:40 – odpolední Workshopy pro děti a učitele

1) Škola jako zázemí pro duši - workshop pro UČITELE (Daniela Syrovátková, Nevypusť duši, z. s.)

V rámci workshopu se budeme bavit o tématu duševního zdraví ve škole. Zaměříme se hlavně na to, jak pečovat o sebe a své vlastní duševní zdraví a jak důležité je to právě u učitelů. Zmapujeme také, co učitele stresuje. Účastníci si odnesou hned 2 aktivity, které budou moci využít i ve své třídě, které si vyzkouší sami na sobě, a užitečné kontakty, kam je možné se obrátit o pomoc.

2) Jak pracovat s duševní hygienou - workshop pro UČITELE (Anna Kubíčková, ČOSIV)

Představíme zásadní materiály a jednoduché principy, které lze uplatňovat průběžně a dlouhodobě na podporu duševního zdraví žáků, dospělých a sebe sama. Budou představeny základní prvky trauma respektujícího přístupu. Účastníci si vyzkouší praktické relaxační metody.

3) Péče o duševní zdraví I - workshop pro ŽÁKY (Veronika Ješátková, ČOSIV)

Během workshopu se zaměříme na mýty o duševním zdraví a nemocech a rady, jak se chovat a jak pomoci blízkým s duševními obtížemi. Vysvětlují základy duševní hygieny a jak o své duševní zdraví správně pečovat. Žáci si také vyzkouší techniku mindfulness (relaxační technika na způsob meditace) a získají praktické tipy na zvládání stresu. Samozřejmostí je i předání kontaktů na služby psychologické pomoci.

4) Péče o duševní zdraví II - workshop pro ŽÁKY (Zuzana Horálková, ČOSIV)

V rámci workshopu si budeme povídat o tom, co všechno může ovlivňovat naše duševní zdraví, jak o něj pečovat a co dělat ve chvíli, kdy u sebe či svých blízkých začneme pozorovat projevy psychických potíží. Společně si vyzkoušíme metodu řízené relaxace a budeme sdílet strategie, které nám pomáhají se uvolnit a zmírnit prožívaný stres, když je toho na nás příliš. Závěrem si řekneme, jaké možnosti externí podpory mohou žáci využít, pokud se necítí dobře a neví si se svými emocemi rady.

PŘIHLASTE SE NA WORKSHOPY ZDE.

CO JE PROGRAM SVĚTOVÁ ŠKOLA?

Program Světová škola (Člověk v tísni, ADRA, ARPOK) podporuje vzdělávání a přípravu žáků na reálný život v globalizovaném světě a opírá se o jednoduchou metodologii tří kroků: uč se – zjišťuj – jednej.

Oceněním Světová škola se v současné době pyšní 107 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy. V letošním školním roce získá na Summitu Světových škol 15. 6. titul Světová škola dalších 8 základních a středních škol z ČR.

Info: www.svetovaskola.cz

KONTAKT PRO ŠKOLY:


KONTAKT PRO MÉDIA:


Autor: Člověk v tísni, ADRA, ARPOK

Související články