Téměř 400 000 civilistů v syrském Aleppu a Manbidži je zcela odříznuto od humanitární pomoci
Publikováno: 28. 7. 2016 Doba čtení: 3 minutyPřes 300 000 civilistů v Aleppu a přibližně 60 000 v oblasti okolo Manbidže v Sýrii bylo v posledních třech týdnech zcela odříznuto od pomoci. Jedná se o ostudné zhoršení situace, kterou už před půl rokem přislíbila řešit Mezinárodní skupina na podporu Sýrie - International Syria Support Group (ISSG) tím, že umožní přístup k pomoci v celé zemi.
Zatímco se zástupci ISSG setkávají v Ženevě, 24 humanitárních organizací pomáhajících v Sýrii varuje před humanitární situací, která se prudce zhoršuje přímo před jejich očima. Posunující se frontová linie v Manbidži odřízla tisíce civilistů od pomoci a donutila je opustit domovy. V Aleppu, kde bylo nedávno vybombardováno pět zdravotnických zařízení, byla přerušena poslední zásobovací cesta do opozicí držené části města. 7. července Syrská armáda odřízla silnici Castello Road a znemožnila tak vstup do města dodávkám zásobování i veškerým humanitárním pracovníkům. Předpokládá se, že zásoby jídla dojdou lidem během několika příštích týdnů. Zasažen byl také potravinový sklad s 10 000 potravinovými balíky a nebezpečně nízké jsou i zásoby paliva nutného pro chod zdravotnických zařízení a vodních čerpadel. „Syřané v Manbidži, Aleppu, Idlibu, Daraye a v celé zemi čelí hladu a nedostatku lékařské pomoci,“ říká Sonya Khush z organizace Save the Children. „Zásoby rychle docházejí. Pokud ozbrojené skupiny neumožní průchod humanitární pomoci, ženy, děti i muži začnou hladovět. Strany zodpovědné za tuto situaci mezitím stále porušují své závazky,“ dodává.
Syrské provládní jednotky spolu s ostatními spojeneckými silami odřízly 11. července u města Daraya 4 000 civilistů od vody a zemědělské půdy. Daraya byla syrskou vládou dobývána více než čtyři roky, kdy byli místní obyvatelé nuceni přežívat na neúměrně nízké zemědělské produkci. „Tento poslední vývoj znamená, že jediný konzistentní zdroj potravy pro civilní obyvatelstvo je pryč,“ říká Yarub Al-Shiraida z organizace Syria Relief. „Lidé už tak trpí akutní podvýživou. Takto se z Darayi může stát další Madaya.“ V Madayi vedlo opakované dobývání loňskou zimu nejméně k 86 úmrtím hladem.
V Idlibu v posledních několika týdnech dramaticky zesílily nálety, které zničily domy a civilní infrastrukturu a přiměly zhruba 3 500 rodin k útěku do okolních čtvrtí. OSN se podařilo získat souhlas s přístupem do všech dobytých oblastí poté, co byla ustanovena ISSG. 11. února ale ISSG prohlásila, že přístup k dobytým oblastem je pouze „prvním krokem, který by měl vést k plnému, trvalému a neomezenému přístupu napříč zemí.“
„Všem zapojeným vládám – především vládě USA a Ruska, coby spolupředsedajícím ženevskému setkání ISSG – připomínáme, že nesou zodpovědnost za dohlédnutí na okamžité zavedení rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2258, volající po neomezeném přístupu pro humanitární pomoc napříč celou Sýrií,“ říká Frances Guy z organizace Middle East for Christian Aid. „Okamžitě by měly být ukončeny boje, aby mohla projít humanitární pomoc. Rada bezpečnosti OSN musí přimět všechny strany konfliktu k převzetí zodpovědnosti za porušování mezinárodního práva, k plné zodpovědnosti za válečné zločiny a další vážné přestupky. Dále musí být zastavena přetrvávající kultura beztrestnosti a rozsáhlého krveprolívání. Všechny země by zároveň měly lidem, prchajícím před násilím v Sýrii, umožnit žádat u nich o azyl,“ dodává Frances Guy.
Pro více informací o aktuálním dění v Sýrii sledujte: https://medium.com/@People_in_Need
Organizace, které se připojují k tomuto prohlášení:
BINAA (Binaa Organization for Development)
CARE International
Caritas Switzerland
Christian Aid
Člověk v tísni
Finn Church Aid
Global Communities
Ihsan
iMMAP
International Rescue Committee
ISWA (International Supporting Women Association)
Maram Foundation
Mercy Corps
Khayr
Norwegian Refugee Council
Oxfam
Save the Children
SEMA (Syrian Expatriate Medical Association)
SOLIDARITES INTERNATIONAL
Syria Relief
Syria Relief and Development
WATAN
Welthungerhilfe (WHH)
World Vision