Téměř 90 000 dětí zůstává ve východním Aleppu: "Aleppo je naše, nechceme se stěhovat pryč"
Publikováno: 30. 8. 2016 Doba čtení: 4 minutyVe východním Aleppu stále žije přibližně 90 000 dětí. Před týdnem obletěly svět záběry chlapečka Omrana Dakníše, který byl spolu se svými sourozenci a rodiči vytažen z trosek zničeného domu. Jeho obraz si získal silnou mezinárodní pozornost, podobně jako před časem snímek utonulého Aylana Kurdiho. Jeho dopad na společnost byl mnohem silnější, než tisíce dalších fotografií a videí zobrazujících zraněné, zmrzačené či mrtvé syrské děti.
Humanitární pracovníci Člověka v tísni (ČvT) v Sýrii jsou dennodenně svědky toho, jak strašný dopad má válka na děti. I když se nejedná přímo o jejich vlastní děti nebo děti přátel, příbuzných či sousedů, obrazy syrských dětí zasažených válečným konfliktem jsou rozesílány denně přes sociální sítě a aplikaci WhatsApp. Sárí, mediální koordinátorka ČvT v Sýrii, tento týden poslala video, které ukazuje utrpení a smutek dalšího dítěte přeživšího ve východním Aleppu.
Utrpení je součástí každodenního života
V tomto videu Samer popisuje své zoufalství z posledních měsíců, kdy eskalovaly letecké útoky v sousedních opozicí kontrolovaných oblastech blízko jeho domova. “Tři moji sourozenci byli zabiti provládními silami při bombardování. Řekl jsem své mladší sestře, aby si sedla co nejblíž ke mně, ale bohužel to nestihla. Věřím, že jsou předurčeni, aby šli do ráje. Je to vůle Boží, a my s ní souhlasíme. Alláh rozhoduje, kdo bude žít a kdo zemře. Aleppo je naše město, nechceme se odsud stěhovat pryč." Z hlasu sedmiletého Samera je cítit, že se utrpení a ztráta blízkých staly běžnou součástí jeho každodenního života. Ti, kteří v Aleppu zůstali, se museli přizpůsobit prostředí, ve kterém jsou domy, školy a nemocnice neustále bombardovány, kde školní výuka a chirurgické zákroky probíhají v podzemí, a humanitární dodávky jsou ničeny, když přivážejí pomoc.
Intenzita náletů zesílila
Ve východním Aleppu zasáhly od minulého pátku letecké útoky jedno centrum místního zdravotnického zařízení a dvě ambulance v Bab Nayrab, zcela zničily kulturní centrum pro vzdělávání v Bayadah a vážně poškodily nemocnici a ambulanci v sousedním Sukkari. Jednalo se o výsledky tří leteckých útoků v jednom týdnu. Další desítky bombardování na východ od Aleppa jsou každodenní odvetou provládních sil za snahu opozice prorazit obklíčení.
Munther z východního Aleppa popisuje současnou situaci ve východních čtvrtích a problémy, se kterými se místní civilisté běžně potýkají. "Od 7. července, kdy byla odříznuta jediná přístupová cesta ze západní části města a východ byl zcela obklíčen, letecké útoky neustaly. Bombardování pokračuje a nezastavuje se déle než na hodinu. Poté, co opoziční síly prolomily obležení a otevřely novou trasu přes Ramousah do východních čtvrtí na západě Aleppa, intenzita náletů dokonce zesílila. Zasáhly nemocnice, kliniky a zdravotnická zařízení,“ říká Munther. „Tento týden proběhlo několik náletů s použitím barelových bomb. Čtvrť Al-Zebdiyah byla zasažena bombou s chlórem a zápalnou municí s fosforem, což způsobilo obrovské požáry dvou lokálních trhů. Al-Fardous a Tareeq Albab byly zasaženy vakuovými bombami, které zabily více než třicet lidí," dodává.
Bombardování zásobovacích tras
Nedávno se objevily zprávy o tom, že provládní síly jsou ochotny přijmout návrh OSN o 48hodinovém příměří, aby mohla být dopravena humanitární pomoc do města. Vedle logistických problémů s realizací dopravy potřebné pomoci v tak krátkém časovém období, řeší humanitárních organizace také otázku bezpečnosti. Nemají totiž žádnou záruku, že budou všechny strany konfliktu sjednané příměří opravdu dodržovat. Již 10. srpna byly stanoveny tři hodiny humanitárního příměří denně, skutečnost ale byla jiná. Munther popisuje, jak byla nová přístupová cesta do města terčem pravidelných útoků a civilní přístup do města tak byl v poslední době téměř nemožný. "Naše utrpení je stále větší a větší. Nálety mířené na silnici v Ramousah mají za cíl zabránit zásobování, humanitárním konvojům i vozidlům civilistů vstoupit do města. Před dvěma dny zasáhly noční nálety most Khan Touman, zničily pět vozidel přepravujících zeleninu do Aleppa a zabily mnoho lidí. Způsobené škody byly obrovské. Tento most spojoval západ a čtvrti na východě. Lidé ho v poslední době využívali především pro dodávky potravin. I přes velice drsné podmínky opustilo město jen málo lidí, většina místních by ráda v Aleppu zůstala."
Bez vody a elektřiny
Nedávné útoky na veřejnou infrastrukturu negativně zasáhly obyvatele jak v západním tak ve východním Aleppu. Městské zdroje elektřiny a vody byly vážně poškozeny a přes dva miliony obyvatel zůstaly bez elektřiny nebo přístupu k veřejným zdrojům pitné vody. "Kvůli obrovskému poškození vodovodní sítě již přes dva týdny neteče voda,“ vysvětluje Munther. “Lidé používají vodu ze studen, které si museli nově vykopat. Ta je ale znečištěná a plná choroboplodných bakterií," dodává. Největšímu riziku nákazy nemocemi přenášenými závadnou vodou jsou vystaveny především děti. Zejména v těchto dnech, kdy jsou letní teploty vysoké a léky nejsou k dispozici, může být situace kritická.
Civilní oběti
Syrský konflikt, který pokračuje šestým rokem, má největší dopad na civilní obyvatelstvo a vyžádal si již životy více než 250 000 lidí. Celkem 11,4 milionu lidí bylo od roku 2011 přinuceno opustit své domovy. Více než 5 000 škol bylo poškozeno nebo zničeno. Bombardování ničí obytné domy, pekárny, nemocnice, trhy i dětská hřiště. V místech konfliktu není respektováno mezinárodní humanitární právo. Humanitární pracovníci nesmí být cílem útoků, ani nepřímo obětmi vojenských operací. Všichni civilisté musí být ušetřeni.