Příběh Pham Doan Trang: Usilujte o osvobození Vietnamu
Publikováno: 20. 10. 2021 Doba čtení: 3 minutyPodle mezinárodní organizace Freedom House patří Vietnam mezi spodní pětinu nejméně svobodných států světa. V indexu svobody tisku dokonce francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic řadí Vietnam na 175. místo ze 180 zkoumaných států
Pham Doan Trang se narodila v roce 1978 a po studiích dlouho pracovala jako respektovaná novinářka pro jeden státem kontrolovaný zpravodajský portál. Mnozí odborníci ji považovali za jednu z nejlepších novinářek v zemi.
V roce 2009 se její situace od základů změnila. Z dosud nevyjasněného důvodu ji policie na devět dní zadržela, s největší pravděpodobností proto, že mezi lety 2007 a 2008 psala články analyzující tabuizovaný spor o ostrovy v Jihočínském moři, který mezi sebou vedou Vietnam, Čína a další státy jihovýchodní Asie. Po devíti dnech v zadržovací cele se z respektované novinářky stala „hrozba pro národní bezpečnost“. Dostala výpověď ze zaměstnání a dlouho si nemohla najít jinou práci.
Tento incident z Pham Doan Trang udělal jednu z nejznámějších a nejzapálenějších bojovnic za demokracii a lidská práva ve Vietnamu. Od svého zatčení začala psát publikace a články, které mainstreamoví novináři a spisovatelé neměli odvahu psát, a pravidelně se účastnila prodemokratických demonstrací a dalších aktivit. Policie její dům a pohyb začala monitorovat 24 hodin denně. Aby se Trang mohla událostí účastnit, musela vždy minimálně jeden den předem opustit domov a ukrývat se.
V roce 2016 americký prezident Barack Obama naplánoval v rámci státní návštěvy Vietnamu setkání se zástupci vietnamské občanské společnosti, na které byla pozvána i Trang. Několik dní před setkáním se Trang ukryla v jiné provincii, aby ji policie nenašla a v setkání nezabránila. Tajná policie ji však vystopovala a zadržela. Držela ji v hostelu, ve kterém se ubytovala, a na svobodu ji propustila až poté, co letadlo s americkým prezidentem odletělo zpět do Spojených států.
Od ledna 2015 do konce roku 2020 byla Pham Doan Trang zadržena nejméně 20x, a to například za vydávání prodemokratických knih a zpráv mapujících lidskoprávní případy, za účasti na demonstracích či za setkání s pracovníky zahraničních ambasád. Mnohá ze zatčení by se dala označit jako únos, neboť k nim docházelo bez příkazu k zadržení, často na ulici v jakoukoliv denní či noční dobu. Při násilném umístění do automobilu policie často používala donucovací prostředky. Při střetech s policií byla také Trang mnohokrát zbita. Dodnes má z těchto střetů zdravotní následky, mezi ty nejzávažnější patří nutnost již několik let chodit o berlích. I přes policejní šikanu, kterou dennodenně zažívala, si Trang dokázala udržet zdravého ducha. Největší oporou jí byla její rodina, přátelé a milovaná kytara, kterou nosila všude s sebou.
V říjnu 2020 byla zatčena a obviněna z protistátní propagandy, za což jí hrozí až 20leté odnětí svobody. Před zadržením napsala dopis, který měli její přátelé v případě jejího zatčení zveřejnit. V něm se mimo jiného píše: „Nesoustřeďte se na moje osvobození, snažte se o osvobození Vietnamu. A pokud to bude možné, pošlete mi prosím moji kytaru. Pro mě je kytara jako má Bible.“
Člověk v tísni Pham Doan Trang podporuje již řadu let, v roce 2018 jí byla udělena cena Homo Homini. Za odvahu, s jakou navzdory šikaně a pronásledování neúnavně usiluje o demokratickou změnu ve Vietnamu.