Ústí na I. místě

Publikováno: 6. 1. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Ústí na I. místě
© Foto: ČvT archiv

Mapa sociálně vyloučených lokalit uvádí, že v Ústeckém kraji je přes 80 sociálně vyloučených lokalit, ve kterých žije cca 36.000 lidí. Ústí nad Labem je na I. místě s 8.000 lidmi. S ohledem na vysokou nezaměstnanost zde mnoho lidí pracuje za podprůměrné mzdy a svou frustraci ventilují směrem k lidem, kteří nepracují a pobírají sociální dávky. Tento zkreslený a povrchní pohled vede k radikalizaci názorů části společnosti. Je nezbytné měnit společenský pohled na tak zranitelnou skupinu, jakou chudí lidé jsou.

 

„Potřebuju byt 1+1 nebo garsonku, levný nájem, jsem sama. “  

V rámci služby Terénní programy jsme v roce 2015 nejčastěji řešili nevyhovující bydlení, nedobrou finanční situaci a dluhy, pomáhali v rámci insolvenčních řízení, zabývali se problematikou migrace v rámci EU (hlavně z východního Slovenska), kterou se dařilo řešit (hledání zaměstnání, vyřízení zdravotního pojištění, dokladů).

Hlavním problémem bylo a je drahé a nevyhovující bydlení, nedostupnost obecních bytů. Za posledních několik let je trendem stěhování do čtvrti Mojžíř. Vedle špatného stavu budov a vysokého procenta lidí žijících na ubytovnách přispívá k potížím i nákup nemovitostí majiteli, kteří s byty spekulují, využívajíc nedobré bytové situace v Ústí nad Labem. Upozorňovali jsme na alarmující stav ubytoven a na lukrativnost tohoto podnikání, řešili jsme špatný technicko-hygienický stav budov, zmapovali havarijní objekty v Předlicích a vytvořili mapu majitelů bytů v Mojžíři a tyto materiály poskytli ústeckým zastupitelům. Bytovou situaci na komerčním trhu mapujeme neustále, upozorňujeme klienty a nedoporučujeme majitele domů, kteří nedodržují nejen platnou legislativu, ale i morálku. Díky tomu někteří majitelé odstoupili od svých praktik (nerovné postavení v rámci smluvního nájemného vztahu - např. vystavení neplatné nájemní smlouvy, požadavek majitele na nájemníka, aby na své jméno uzavíral smlouvy na služby na veškeré bytové jednotky v domě, nezkolaudované bytové jednotky a domy apod.). Díky dennodenní práci v terénu víme o svízelných situacích (v minulém roce jsme mimo jiné upozornili na pronajímatele v areálu Armaturky) a vedle samotné pomoci konkrétním lidem zprostředkováváme informace relevantním institucím a stáváme se tak prostředníkem mezi nimi a lokalitou.

„Jsem sama s 3 dětmi a asi skončím na ulici.“

V rámci Sociálně aktivizační služby jsme se nejčastěji věnovali výchově a péči o děti, v rodinách se zlepšilo zázemí – bytová i finanční situace, některé děti se vrátily z ústavů domů, jindy se podařilo zabránit jejich odebrání. Většině rodin jsme asistovali při řešení výchovných problémů, velmi často spojené se školní docházkou a trávením volného času. Negativním faktem loňského roku byla snadná dostupnost drog a alkoholu, který se podepsal jak na rodičích, tak i dětech. Závislost byla „boj s větrným mlýnem,“ protože byla většinou zdrojem rozbití vztahů a nezájmu o řešení problémů.

I minulý rok jsme stabilně pracovali v Předlicích, centru města, Krásném Březně a Mojžíři, tým tvořilo 12 lidí. Elán v roce 2016 chceme (ve stejné sestavě) věnovat tématu bydlení (ubytovnám, sociálnímu bydlení), zaměstnávání, pokračovat v dobře nastavené práci s institucemi (školy, OSP, OSPOD) a pomáhat dětem, aby si „užily své dětství.“  

Autor: Bc. Radka Kunešová, koordinátorka služeb

Související články