"Už od nikoho nepotřebuji pomoc" – Pomáháme syrským ženám stát na vlastních nohou
Publikováno: 8. 10. 2021 Doba čtení: 2 minutyDlouholetý konflikt má v Sýrii dopad na všechny oblasti života a pro mnoho rodin se tak pomoc nevládních organizací stala jedinou možností, jak přežít. Přesto však lidé, kterým pomáháme, nejčastěji zmiňují přání být zase soběstační. Toto přání nejčastěji přichází hned po vyslovení naděje, že konflikt brzy skončí.
Stejné přání vyslovily i Ftuna a Malaka, dvě ženy, které byly mezi 150 účastnicemi našeho nedávného školení v severní Sýrii. Díky tomu, co se na nich naučily, teď mají větší šanci na soběstačný život. Obě dvě tak potvrdily známý fakt, že k tomu, aby se lidé mohli znovu postavit na vlastní nohy, stačí jen malá podpora. Třeba jen díky tomu, že dostanou možnost naučit se něco vyrábět a dozvědí se, jak své výrobky co nejlépe prodat.
„Největší výhodou této pomoci je, že vychází z našeho vlastního úsilí. Už od nikoho nepotřebuji další pomoc. A můžu nahlas říct: Nechceme se spoléhat na ostatní. Tento projekt nám pomohl posunout se dál," říká Ftuna a vypráví: „Potraviny jsem zpracovávala a vyráběla už dříve, třeba sýr. Ale nevěděla jsem, jak to dělat správně. Když jsem se to pak naučila, bylo pro mě pohodlnější vyrábět ho sama," vypráví Ftuna, jejíž život už nezávisí jen na potravinových poukázkách. Stejně jako všechny účastnice, i ona pochází z domácnosti, kde je hlavou rodiny žena.
A co je cílem našeho projektu zaměřeného na zpracování potravin? Umožnit ženám v severní Sýrii, aby se mohly naučit něco nového. Něco, co v budoucnu zužitkují. Nejen, že se naučí, jak zavařovat ovoce a zeleninu, nebo jak vyrábět sýr, ale naučí se také, jak své zboží prodat.
Prakticky zaměřená školení trvají pět dní a navazují na ně obchodní školení, kde se ženy vzdělají i v podnikání. Aby byly šance na úspěch co největší, zorganizovali jsme obchodní veletrh, kde jsme propojili účastnice našich kurzů s místními obchodníky a majiteli obchodů.
„Když je navštívíme v jejich obchodech, tak po tomhle veletrhu budou mít větší motivaci koupit si naše výrobky. Dokonce je tu mohli i ochutnat a zjistit, jak jsou dobré. Moc se jim líbilo, co děláme," říká Malaka, která také absolvovala kurz. Když na něj ale přišla poprvé, bála se, že jí to nepůjde.
„Neuměla jsem si představit, že bych mohla umět zpracovávat jídlo a ještě ho úspěšně prodávat,“ vypráví Malaka a dodává: „Když jsem ale začala potraviny zpracovávat vlastníma rukama a vydělávat peníze, uvědomila jsem si, jakou hodnotu má práce víc, než kdykoliv předtím.“
Děkujeme USAID (BHA) za finanční pomoc, díky které mohou lidé v Sýrii žít důstojnější život, být soběstační a postavit se na vlastní nohy.