V západní Zambii stavíme bioplynárny a bojujeme tak se změnou klimatu

Publikováno: 27. 3. 2023 Doba čtení: 2 minuty
PIN Zambia
© Foto: Tereza Hronová

Západní provincie Zambie je známá svými rozlehlými pláněmi a velkou biodiverzitou. Stejně jako v mnoha jiných rozvojových zemích jsou i obyvatelé této oblasti ohroženi nedostatkem zdrojů energie. Většina z nich se spoléhá na neudržitelné zdroje, jako je dřevěné uhlí a palivové dřevo, jejichž těžba vede k odlesňování krajiny a škodí přirozenému klimatu. I proto Člověk v tísni (ČvT) v Zambii staví bioplynárny.

Bioplynárna je pro většinu venkovského obyvatelstva úplná novinka, která však může mít velký vliv na jejich život.

"Hodně nám to pomohlo. K přípravě jídla už nepoužíváme dřevěné uhlí ani dřevo, ale k vaření a svícení používáme bioplyn. Navíc máme biokal, který používáme jako hnojivo na zahradě," dodává Jane Akamandisa.


Bioplynárny jako udržitelný zdroj energie 

"Tento projekt nám zlepšil život. Člověk v tísni nás spojil s bankou, abychom získali půjčku na postavení bioplynky. Byla to skvělá finanční investice, díky které můžeme efektivně hospodařit," říká Kalimba Muzaza.

Bioplynová stanice vypadá jako betonová kopule postavená pod zemí. Zemědělci ji naplňují zvířecím trusem a organickým odpadem z domácností, a díky biologickému rozkladu se v ní vyrábí plyn na vaření a svícení. Jako vedlejší produkt pak vzniká biokal, který lze využít jako organické hnojivo.

ČvT zatím pomohl postavit 45 bioplynáren. Cílem je jich postavit v Zambii 130, zejména v okresech Mongu, Nalolo a Kalabo v Západní provincii. Díky bioplynárnám nebudou lidé kácet stromy v okolí, což přispěje ke zvýšení odolnosti krajiny vůči změně klimatu. 

Projekt podporuje ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů v Zambii, a zároveň se snaží vyvážit potřeby sociálního a ekonomického rozvoje. V návaznosti na něj se podařilo urychlit ekonomický růst a zvýšit ekologickou udržitelnost, a to s cílem zlepšit zdraví, živobytí, příjmy i životní podmínky obyvatel Zambie.

Projekt začal v roce 2021 a je financován Českou rozvojovou agenturou a realizován ve spolupráci s partnery – Keepers Zambia Foundation a Česká zemědělská univerzita v Praze. Místní okresní správa a Ministerstvo zemědělství, rybolovu a hospodářských zvířat přispělo technickou a finanční podporou při zavádění bioplynáren na venkově.

Autor: Mwanangombe Kamona

Související články