Válečná generace: Děti kvůli bombardování nemohou chodit do školy

Publikováno: 10. 11. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Válečná generace: Děti kvůli bombardování nemohou chodit do školy
© Foto: ČvT archiv

K více než polovině útoků na školní budovy po celém světě došlo za poslední 4 roky v Sýrii, jak vyplývá ze zprávy organizace Save the Children vydané na konci roku 2015. Podle těchto údajů byla každá čtvrtá škola v Sýrii poškozena, zničena nebo obsazena za válečnými účely. Za rok 2016 tato čísla ještě více stoupla. Aktuálně je mimo provoz přes 4 000 syrských škol, tedy každá třetí škola v zemi. Pouze za letošek bylo prokázáno celkem 39 útoků mířených přímo na vzdělávací organizace, přičemž se ale humanitární organizace působící v zemi shodují, že skutečná čísla budou vyšší.

Bombardování, ničení škol i smrt učitelů

Válečné útoky na vzdělávání vypadají různě, od bombardování, obsazování a zavírání školních budov, přes únosy, zatýkání, vydírání a zabíjení učitelů i studentů. Chodit do školy je pro syrské děti stále nebezpečnější. Z celkového počtu 5,4 milionu dětí žijících v Sýrii jich v současné době okolo 2 milionů do školy nechodí a dalšímu 1 milionu hrozí, že o možnost školní docházky brzy také přijde.

S každým dalším rokem války, která trvá již pět a půl roku, se navíc zvyšuje počet dětí, které jsou přinuceny opustit své domovy. Ty šťastnější mají možnost adaptovat se na novém místě a navštěvovat novou školu ve svém okolí. Ve většině případů ale děti takovou možnost nemají. Místo studia se potýkají s problémy, jako je ztráta rodičů či shánění obživy a peněz pro rodinu. Kvůli pokračujícímu bombardování se navíc místní lidé bojí své děti do škol posílat. Situace je nestabilní. Děti jsou velmi vyděšené a vystavované neustálému stresu.

Začátek školního roku uprostřed bombardování

Koncem září, tedy dva a půl měsíce od začátku obléhání východní části Aleppa, měl i zde začít školní rok 2016 - 2017. Spolu s ním ale začalo i nejsilnější bombardování východních čtvrtí od začátku války. Namísto školního zvonku a zvuků hrajících si dětí na hřišti se ozývalo burácení válečných letadel a všudypřítomného ničení. Výsledkem byl opakovaný odklad začátku školního roku.

„Letos jsme museli čelit řadě komplikací a těžkých výzev,“ popisuje situaci ve východním Aleppu koordinátor vzdělávacích programů Tawfiq Ash-Shater z organizace Space of Hope. „Největší obavy máme z pokračujících náletů a bombardování, během kterých již bylo zasaženo mnoho škol a školských zařízení. Obléhání města se navíc rozšířilo i na okolní čtvrti na východě, takže jsme museli otevření škol již několikrát odkládat.“

Člověk v tísni podporuje děti ve školním věku na severu Sýrie od roku 2013. Ve východní části Aleppa podporuje prostřednictvím partnerské organizace Space of Hope dvě školy. Tam organizují školení učitelů, zajišťují vyplácení odměn a pokrytí nákladů na chod škol, poskytují školní materiály a pomůcky. Dále poskytují kurzy první pomoci, lékařské vybavení a přístup k psychosociální pomoci.

Nedostatečné kapacity škol a pedagogických pracovníků

„Ještě před válkou bylo ve východních čtvrtích zhruba 120 škol. Každá měla kapacitu téměř 2 000 až 2 500 studentů. Tyto školy sídlily ve vládních školních budovách. Dnes je počet funkčních škol v sousedství sice okolo 141, ale každá má kapacitu pouhých 500 studentů,“ vysvětluje Tawfiq.

Pouhých 15 ze  141 škol sídlí v původních školních budovách, nebo spíše v suterénu těchto budov. Většina veřejných zařízení včetně nemocnic se kvůli bombardování postupně přesunula právě do suterénů a sklepů, kde jsou lidé v bezpečí před neutuchajícími nálety. Hrozbou pro ně ale začaly být nově využívané proti-bunkrové rakety, které jsou speciálně sestrojené tak, aby pronikly až 10 m pod úroveň terénu a zničily celé bloky domů. Zbývající školy byly ze zničených budov přesunuty do bytů, sklepů a mešit, kde se děti musí mačkat v naprosto nevhodných prostorách, ale relativně v bezpečí. „Zajistit vhodné učebny v těchto složitých podmínkách a pro poměrně vysoký počet žáků, to je opravdu výzva,“ dodává Tawfiq.

Ztracená generace

Před dvěma týdny, 26. října, bylo při leteckém útoku na školní komplex v Idlíbu zabito 35 dětí a učitelů. Tento útok byl popsán jako jeden z nejvážnějších útoků na školu od začátku války. Minulý týden bylo zasaženo jedno odborné učiliště a několik dní na to byly při bombardování zasaženy další dvě školy nedaleko Aleppa a Idlíbu. V těchto oblastech jsou nyní z bezpečnostních důvodů opět všechny školy zavřené.

K násilí na dětech a k útokům na vzdělávací instituce nedochází pouze ve východním Aleppu, ale napříč celou zemí. Toto nekontrolovatelné násilí je přitom pácháno všemi zúčastněnými stranami konfliktu. Dopad přetrvávajících bojů je kritický a přesahuje hranice vzdělávání syrských dětí, negativně ovlivňuje také jejich sociální a psychologický vývoj, duševní zdraví a následně také možnost rekonvalescence a návratu k normálnímu životu. Syrské děti již trpěly dost, násilí v zemi musí přestat.

NA SBÍRKU SOS SÝRIE A IRÁK MŮŽETE PŘISPĚT NA KONTO 92329232/0300

(PLATBU KARTOU MŮŽETE PROVÉST ZDE)

DĚKUJEME!

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru, stačí kliknout.

Autor: Eleanor McClelland

Související články