Válka v Sýrii trvá už pět let. Člověk v tísni v zemi podporuje vzdělávání tisíců dětí

Publikováno: 10. 3. 2016 Doba čtení: 7 minut
Válka v Sýrii trvá už pět let. Člověk v tísni v zemi podporuje vzdělávání tisíců dětí
© Foto: ČvT archiv

Aleppo, Idlíb – Válka v Sýrii načne 15. března už svůj šestý rok. Největší humanitární katastrofa současnosti tvrdě dopadá na všechny obyvatele země a především na děti. V Sýrii nyní vyrůstá celá generace dětí, které nepoznaly nic jiného, než válku. Drtivá většina z nich je navíc odříznuta od vzdělávání. Od začátku válečného konfliktu v Sýrii muselo být kvůli násilí zavřeno více než 4 000 škol, což je každá čtvrtá škola v zemi. Podle odhadů OSN je nyní mimo školní docházku celá polovina syrských dětí a začíná se mluvit o takzvané ztracené generaci. Šestileté syrské děti ještě neměly možnost zažít dětství beze strachu. Děti, které nemohou chodit do školy, se navíc mnohem hůře vyrovnávají s traumatickými zážitky. Často se nechají najímat na práci a jsou mnohem více ohroženy verbováním radikálních ozbrojených skupin.

Člověk v tísni (ČvT) se proto v Sýrii kromě distribuce potravinové, materiální a finanční pomoci, zaměřil také na obnovu místních škol a podporu vzdělávání. ČvT distribuuje dětem základní školní pomůcky, vyplácí mzdy učitelům, zajišťuje nutné opravy a elektřinu ve školách a v zimě pomáhal s vytápěním. Důležitá jsou také odborná školení učitelů, aby uměli přistupovat k traumatizovaným dětem a poskytnout jim psychosociální pomoc. ČvT v současnosti podporuje 20 škol v provinciích Aleppo a Idlíb na severu Sýrie a tři školy na jihu Turecka.

Hlavním cílem je poskytnout dětem zázemí, vědomosti a šanci na budoucnost. „Poskytování kvalitního vzdělání navzdory probíhajícímu konfliktu má pro Syřany zásadní význam. Nejen, že zajišťujeme jejich dětem relativně bezpečný prostor pro vzdělávání a osobní rozvoj. Ale také snižujeme riziko radikalizace společnosti, podporujeme sociální soudržnost a spolupráci uvnitř místních komunit. Na naše vzdělávací programy v Sýrii máme velice pozitivní ohlasy,“ říká Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT.

Zlepšování podmínek ve školách

Člověk v tísni se od roku 2013, kdy se v Sýrii začal věnovat projektům zaměřeným na školství, stal jedním z klíčových poskytovatelů vzdělání na severu Sýrie. „Kromě oprav školních budov, školení učitelů nebo distribucí pomůcek, poskytujeme personálu finanční příspěvky, protože mzdu jim stát ani nikdo jiný nevyplácí. Pro zlepšení volnočasových aktivit jsme u některých škol postavili hřiště,“ říká koordinátorka pomoci ČvT v Sýrii Naďa Aliová „Ve školním roce 2015 - 16 podporuje ČvT 8150 dětí, 4141 chlapců a 4009 dívek ve věku od 5 do 17 let,“ dodává.

Celkem 18 škol, které se nacházejí v menších obcích, provozuje ČvT v původních školních budovách. Další 2 školy, přímo ve městě Aleppo, musely být kvůli stupňujícím se útokům ve městě na čas zavřeny a pak přesunuty do podzemí. „Naše dcera chodí do školy třikrát týdně. Učí se angličtinu, arabštinu a matematiku. Chci, aby se učila dobře, třeba jednou bude sama učitelkou,“ říká Wesam Hammada, otec osmileté žačky. „Do školy je to od nás zhruba 700 metrů. Posílat tam dceru není v současné době úplně bezpečné, ale já věřím, že své vzdělání v budoucnu využije,“ dodává.

Strach z útoků, destrukce školních budov a nucené přesídlování, to jsou jen tři z mnoha dalších překážek, které stojí syrským rodinám s dětmi v cestě ke vzdělání. „Můj syn teď do školy nechodí, bojíme se bombardování. Dříve, když to nebylo tak nebezpečné, tak do školy chodil. V budoucnu se to snad opět zlepší, zatím se učí doma s matkou a sestrou,“ říká Mohammed Aroub, otec devítiletého syna.

Školní budovy terčem bombardování

„Vzdělání našich dětí je důležité nejen pro ně samotné, aby si mohly najít práci, ale také proto, že jsou budoucností Sýrie,“ popisuje situaci učitel Wesam Ahmed Aroab z města Atarib. „Kvůli pokračujícímu bombardování bohužel nemohou chodit do školy pravidelně. Ve škole se naštěstí nebojí a dokážou se dobře soustředit na výuku. Já se je navíc snažím motivovat drobnými odměnami a soutěžemi s ostatními žáky,“ dodává.

Školní budovy se stávají častým cílem bombardování. Podle údajů organizace Save the Children se polovina všech škol na světě, které se za poslední čtyři roky staly terčem útoků, nacházela právě v Sýrii. „ČvT působí v oblastech v blízkosti frontové linie, kde se od října 2015 situace ještě zhoršila, a počet bombardovaných škol na severozápadě Sýrie stoupl. V první polovině února došlo k 17 útokům na školní budovy. Minimálně dalších 9 útoků bylo zaznamenáno, ale zatím nebyly oficiálně potvrzeny. ČvT naštěstí nepůsobil v žádné z těchto zasažených škol,“ říká Naďa Aliová. ČvT má již smutnou zkušenost z dubna 2015, kdy byla zasažena škola Saad Al-Anasari ve východní části Aleppa, kde ČvT působil. Několik dětí zrovna pobíhalo po školním dvoře, když budovu v těsném sousedství školy zasáhla střela. Silný výbuch si vyžádal několik obětí.

Pro ČvT je na prvním místě především bezpečnost školáků a učitelů. Ve všech školách byl vytvořen únikový plán pro případ útoku a pravidelně probíhají nácviky případných nouzových situací. ČvT navíc vybavuje tamní školy lékárničkami a školí personál v první pomoci. „Díky důkladnému plánování a těsné spolupráci s místními autoritami, věříme, že naše vzdělávací programy budou pokračovat i za zhoršených podmínek. Našim cílem je i nadále poskytovat kvalitní vzdělání stávajícím studentům i dětem nově příchozích vnitřních uprchlíků,“ dodává Naďa Aliová.

Vzdělání pro syrské děti v Turecku

Člověk v tísni podporuje také vzdělávání dětí syrských uprchlíků žijících mimo uprchlické tábory v Turecku. V současnosti ČvT působí ve 3 školách ve městě Antakya v provincii Hatay na jihu Turecka, do kterých chodí přes 1150 dětí syrských uprchlíků. V budoucnu by chtěl tuto pomoc rozšířit do dalších škol. Jen v této provincii u syrské hranice žije více než 400 000 uprchlíků, které ze země vyhnala válka. Asi polovinu z nich tvoří děti a přes 100 000 lidí jsou děti ve školním věku. Podle aktuálních údajů přitom v této provincii do školy chodí jen 28 000 dětí žijících s rodinami mimo uprchlické tábory.

"Největším problémem syrských uprchlíků je ztráta zdrojů obživy, nezaměstnanost a nedostatek peněz. Hochy tak rodiny v útlém věku posílají pracovat. Děti navíc pracují za menší mzdu, takže je o ně na černém trhu poptávka. Mnozí chlapci jsou také verbováni pro boje v Sýrii. Dívky často zůstávají doma a pomáhají v domácnosti," vysvětluje Efsun Ilhan, projektová manažerka ČvT v Antakyi. "Největší překážkou je přitom pro rodiče platit za dopravu do školy a školní pomůcky," dodává.

ČvT do těchto škol poskytl více než 1100 dětem školní brašny, bloky, tužky, penály, pravítka a další školní pomůcky. Přes 50 učitelů dostalo vybavení pro výuku, jako jsou pravítka, fixy, nůžky, papíry a další vybavení. 95 nejohroženějších dětí z každé školy bude mít navíc možnost dostat se do školy dotovanou dopravou.

V následujících měsících bude tým ČvT připravovat volnočasové aktivity pro děti. Rodiče se budou moci účastnit rodičovských sdružení, která mají podpořit spolupráci mezi školou a rodinou. "Jednou bych v naší škole rád zřídil laboratoř, místo, kde by žáci mohli sportovat, nebo pořídil nové lavice, protože ty stávající jsou pro základní školu a často jsou rozbité," říká ředitel školy v Antakyi Ziyad Bakfalouny, který byl dříve ředitelem školy v Aleppu, ale kvůli bojům ze země v roce 2012 utekl.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Člověk v tísni působí v Sýrii od roku 2012. Od té doby již doručil přímou pomoc pro 1,8 milionu Syřanů. Stálé kanceláře má v Aleppu a v Idlíbu, celý program je pak řízen z jižního Turecka. Tým ČvT tvoří celkem 172 místních a 12 zahraničních zaměstnanců. Vedle distribuce chleba, potravinových balíčků, poukázek na jídlo, finančních příspěvků a jiné materiální pomoci pro více jak 200 000 lidí měsíčně, se ČvT také snaží přispět k obnovení lokálního trhu, místní samosprávy a infrastruktury, aby místní lidé nebyli dlouhodobě závislí pouze na pomoci zvenčí. 


Jeden Svět #withSyria

V Sýrii platí již více než týden oficiální příměří mezi syrskou vládou a opozicí. Klid zbraní se ale netýká radikálu z tzv. Islámského státu a Fronty An-Nusra. Toto příměří tedy zemi mír nepřineslo a boje nadále pokračují. Podle organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR) bylo během války v Sýrii zabito 400 000 lidí a dalších 70 000 lidí přišlo o život kvůli špatné zdravotní péči, nedostatku jídla a pitné vody. Světové organizace u příležitosti výročí pět let od vypuknutí konfliktu 15. března 2011 vyzývají k ukončení bojů a k solidaritě se Syřany. Pod společným hashtagem #‎withSyria vybízejí veřejnost, aby se připojila ke kampani na podporu Sýrie a prostřednictvím sociálních sítí sdílela fotografie s rukama spojenými ve tvaru holubice.

Člověk v tísni navíc na 15. března připravil v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět panelovou diskuzi Sýrie – konflikt, který nemá řešení? Debata proběhne po promítání filmu Domy bez dveří ve Velkém sálu Městské knihovny v Praze od 20:00. Hosty budou Tomáš Kocian, někdejší vedoucí syrské mise ČvT a Zora Hesová, analytička Výzkumného centra AMO. Moderátorkou diskuze bude redaktorka ČT 24 Tereza Kručinská.

Člověk v tísni poskytuje pomoc v Sýrii díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie, sbírky Skutečná pomoc nebo prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni. Institucionální pomoc poskytuje EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO) a sekce Evropské komise pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (Europeaid), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC), britské Oddělení pro mezinárodní rozvoj (DFID), německá vláda prostřednictvím partnerské organizace Welthungerhilfe z platformy Alliance2015 a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.

 

Pro více informací kontaktuje:

Naďa Aliová, koordinátorka pomoci ČvT pro Sýrii, M: +420 778 486 244, nada.aliova@peopleinneed.cz

Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT,+420 777 787 970, tomas.kocian@peopleinneed.cz

Autor: ČvT

Související články