Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku. Své domovy muselo opustit více obyvatel, než má celá Česká republika

Publikováno: 15. 3. 2017 Doba čtení: 6 minut
Válka v Sýrii vstupuje do sedmého roku. Své domovy muselo opustit více obyvatel, než má celá Česká republika
© Foto: ČvT archiv

Aleppo, Idlíb (9. března 2017) Ani šestý rok syrského konfliktu nepřinesl obyvatelům země mír nebo alespoň dlouhotrvající klid zbraní. Ve středu 15. března tak načne jedna z největších humanitárních katastrof současnosti svůj sedmý rok. Podle OSN vyhnala válka od roku 2011 každého druhého Syřana z jeho domova. Téměř 5 milionů lidí uteklo ze země a dalších 6,3 milionu jsou uprchlíky ve vlastní zemi. To je dohromady tolik obyvatel, jako má celá Česká republika. Přes polovinu všech uprchlíků při tom tvoří děti a mladiství, kteří často nezažili život v míru. Zhoršující se bezpečnostní situace v zemi dopadá i na humanitární organizace, bombardovány jsou i školy podporované Člověkem v tísni (ČvT). I přesto ČvT pomáhá každý rok přibližně 700 000 nejohroženějším lidem, od roku 2012 tak doručil pomoc více než 2 milionům Syřanů.

Jedním ze smutných symbolů loňského roku i války v Sýrii se stalo Aleppo. Strategicky významné město, které bylo po bojích v roce 2012 rozděleno na východní opoziční a západní provládní část. V dubnu 2016 zahájily provládní síly obkličování východní části města, jehož obyvatelé se po několika měsících ocitli v obležení, bez přístupu k humanitární pomoci. „Od července do prosince, vyjma přibližně dvou týdnů v srpnu, byli obyvatelé východního Aleppa zcela odříznuti od dodávek zboží i humanitární pomoci. Lidem, kteří byli pod neustálou palbou, postupně docházely potraviny a pitná voda, nefungovala elektřina, byly zavřené školy i většina zdravotnických zařízení,“ popisuje Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT.

„Před obléháním jsme byli díky profesionální práci našeho logistického a terénního týmu schopni dopravovat do města až 20 nákladních aut s potravinovou pomocí za měsíc. Po odříznutí poslední přístupové cesty Castello Road jsme se již nejen my, ale ani žádné jiné humanitární organizace, nebyli schopni do východní části města dostat. Přestože jsme měli od místních lidí zprávy o tom, jak zoufale naši pomoc potřebují, neměli jsme možnost ji doručit,“ dodává s tím, že ČvT alespoň každý týden přinášel aktuální informace o humanitární situaci v obklíčeném městě. ČvT navíc vedle podpory obyvatel na východě města soustavně pomáhá i dalším lidem v provinciích Aleppo a Idlíb, kde i nadále pokračuje v distribuci potravinové, materiální a finanční pomoci, pomáhá s obnovou místních škol, zajišťuje dětem základní školní pomůcky a psychosociální pomoc, vyplácí mzdy učitelům a zajišťuje pro ně odborná školení. Za rok 2016 ČvT podpořil 398 učitelů a 7 853 žáků ve 20 školách a 16 místních školských úřadů. Dále bylo v loňském roce 8 930 mužů a žen zapojeno do programu veřejných prací Cash for work, 3 000 farmářů dostalo školení a potřebné zemědělské vybavení a 109 650 domácností dostalo potravinovou pomoc.

Válka v přímém přenosu

Během obléhání východního Aleppa volaly světové humanitární organizace po ukončení bombardování a umožnění přístupu potřebné pomoci do města. Přes neustávající utrpení civilních obyvatel veškerá vyjednávání o klidu zbraní ztroskotala a celý svět jen přihlížel, jak se humanitární krize zhoršuje. Když provládní síly získaly začátkem prosince kontrolu nad opozičním územím, lidé ve východním Aleppu netušili, co je čeká. Loučili se s rodinou, přáteli a světem přes sociální sítě. “Pokud se nám cokoli stane, nezapomeňte prosím na mojí manželku a děti,” píše se v jedné z nich. “Nemáme, kam jít. Každou minutu cítím jako smrt. Modlete se za nás…,” psali lidé, kteří ze strachu z odplaty báli zveřejnit svá jména. Po obsazení zbytku města bylo z východního Aleppa přes 80 000 lidí evakuováno do oblastí kontrolovaných vládou a více než 36 000 lidí na území pod nadvládou opozice v západní části provincie Aleppo a v provincii Idlíb. Mnozí ze dne na den ztratili zdroje obživy a vůbec netušili, kde a z čeho budou bydlet. ČvT i další humanitární organizace se připravovaly na pomoc rodinám na útěku.

Potraviny, deky i peníze pro evakuované rodiny

Někteří lidé měli štěstí a mohli jít k příbuzným nebo přátelům, ostatní neměli na vybranou a museli začít od nuly. „Z Aleppa jsme byli přinuceni odejít v prosinci. Bylo to velmi těžké, opustit rodné město, kde jsem žil celý život. Navíc jsem tou dobou měl zraněný krk, takže pro mě byl začátek cesty, než jsem sehnal lékařskou pomoc, velmi náročný,“ vypráví Abdul Kader, který se svou rodinou odešel do jedné z vesnic na severu Idlíbu. „Snažil jsem se zde sehnat nové bydlení. Všechno je ale příliš drahé a ceny stále stoupají, takže si to nemůžeme dovolit. Navíc se mi tu zatím vůbec nedaří najít jakoukoliv práci. Momentálně bydlíme v domě po bratrovi, který před lety odešel do Turecka, a přežíváme díky finanční pomoci od Člověka v tísni, která nám pomáhá pokrýt základní náklady na život,“ popisuje Abdul Kader. „Doufáme, že se situace brzy opět zlepší, i když zatím se to stále jen zhoršuje,“ dodává. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

ČvT začal hned v prvních dnech poskytovat lidem evakuovaným z východního Aleppa jídlo, teplé pokrývky, matrace na spaní, kanystry na vodu a finančních granty. Od prosince 2016 tak ČvT pomohl celkem 4 097 domácnostem, tedy zhruba 20 485 lidem, v 41 vesnicích. „Naši kolegové již na místě od poloviny prosince rozdali přes 3 700 potravinových balíčku s vysokoenergetickými potravinami k okamžité konzumaci, přes 3 100 potravinových lístků a více než 1 900 balíčků s materiální pomocí. Navíc jsme rozdělili téměř 2 900 finančních grantů v hotovosti, aby si lidé mohli zajistit bydlení a další základní potřeby, které nejvíce potřebují,“ říká koordinátorka pomoci ČvT v Sýrii Naďa Aliová. „Kromě pomoci těm, kteří byli evakuováni do okolí Aleppa a Idlíbu, je zásadní také podpora místních lidí přímo v obcích, kam uprchlíci přicházejí. Snažíme se co nejvíce ulevit utrpení vysídlených lidí i lokálních obyvatel,“ dodává.

Východní Aleppo bylo pouze jednou z obléhaných oblastí v Sýrii, kam se i nadále dlouhé měsíce nedostává humanitární pomoc. Podle OSN potřebuje 13,5 milionu lidí v Sýrii humanitární pomoc, přičemž 4,6 milionu z nich jsou uvězněni v obléhaných a těžko přístupných oblastech, kam se pomoc často vůbec nedostane. „Situace v zemi je i nadále kritická. Terčem útoků se stále častěji stávají civilisté i humanitární organizace. Pád Aleppa neznamenal konec války v Sýrii. Válka pokračuje a s ní i utrpení místních lidí,“ říká Tomáš Kocian.

Sýrie – co ještě zbylo

Pro přiblížení syrské otázky české veřejnosti připravil ČvT na 14. března tematickou debatu v rámci programu Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Od 19:00 se diváci budou moci podívat na film Ztraceni v Libanonu, který se věnuje problematice přílivu syrských uprchlíků. Po filmu bude následovat panelová debata „Sýrie – co ještě zbylo“ s novinářkou Markétou Kutilovou, syrskou lékařkou žijící v Česku Samirou Sibai a Tomášem Kocianem koordinátorem humanitární pomoci ČvT. Na 15. března je pak po projekci v kině Atlas připravena diskuze s režisérkou snímku Georgiou Scott, která se ve filmařském tandemu se sestrou Sophií snaží informovat o tom, jak je důležité zajistit vzdělání mladým uprchlíkům a mít možnosti legálně žít a pracovat v jiných zemích, než kde se člověk narodil.

ČvT působí v Sýrii od roku 2012. Stálé kanceláře má na severu země a celý program řídí z jižního Turecka. ČvT poskytuje tuto pomoc díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Institucionální pomoc poskytuje EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO) a Evropského nástroje sousedství (ENI), dále pak britské Oddělení pro mezinárodní rozvoj (DFID), Kanceláři pro americkou zahraniční humanitární pomoc (OFDA), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC), německá vláda prostřednictvím partnerské organizace Welthungerhilfe z platformy Alliance2015Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Člověk v tísni děkuje všem dárcům za jejich podporu.

 

Pro více informací kontaktuje:

Naďa Aliová, koordinátorka pomoci ČvT pro Sýrii, M: +420 778 486 244, nada.aliova@peopleinneed.cz

Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT,+420 777 787 970, tomas.kocian@peopleinneed.cz

Autor: ČvT

Související články