Venkovní klub, správce hřiště, úklid – na 30 hodin, zn. nástup ihned.

Publikováno: 8. 10. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Venkovní klub, správce hřiště, úklid – na 30 hodin, zn. nástup ihned.
© Foto: archiv pracoviště

Od září 2017 jsme organizátorem Veřejné služby. To je možnost pro kohokoliv, kdo je v evidenci Úřadu práce déle jak 12 měsíců, odpracovat 20 hodin. Úřad práce (odd. Hmotné nouze) pak takovému člověku bude dál vyplácet 3.410 Kč. Když člověk odpracuje ještě o 10 hodin více – tak mu připlatí 600 Kč. Ale když Veřejnou službu takový člověk odmítne, peníze mu sníží na existenční minimum 2.200 Kč. Toliko teorie.

Organizátorem Veřejné služby jsou většinou úřady, na poli neziskových organizací jsme zatím jediní (alespoň v Ústí, co vím), kdo se rozhodl Veřejnou službu organizovat. Od roku 2017 jsme vytvořili 12 pracovních míst. Veřejnou službu od A do Zet organizuje naše terénní pracovnice paní Peterová. V naší organizaci je víc než rok, předtím pracovala jako Asistentka prevence kriminality (5 let). Jejím úkolem je vyhledat, motivovat, nastavit náplň na 30 hodin, zkontrolovat odvedenou práci, administrativně vše zaštítit (vypracovat výkazy práce apod.), a najít lidem stabilní zaměstnání. Sama p. Peterová o Veřejné službě říká: „Někteří jsou strašně šikovní. Ideálně by Veřejnou službu měli zrušit a nabídnout lidem klasickou práci. Rádi by si klasickou práci našli, ale mají moc dluhů. Lítají po úřadech, připadají si, že se musí doprošovat. Kdyby měli nastavené splátky dluhů, tak si myslím, že jsou v sedmým nebi, že makaj. Takhle si díky Veřejné službě můžou přivydělat 600 korun. Všímám si, že v práci se „odreagují“ od svých každodenních starostí v rodině. Vedle dluhů je velmi často problémem špatný zdravotní stav lidí, což se odrazí i na psychice člověka.“

Veřejnou službu jsme původně nabízeli v našem domě v Předlicích (pomoc v předškolním klubu, pomoc v nízkoprahu pro děti a mládež). A p. Peterová dlouhá léta hledá příležitost, jak vytvořit nízkoprah pro děti v Mojžíři. Pořád samé to nejde, nejsou peníze, nejsou prostory, služba je drahá, nemáme lidi. Proto se p. Peterová rozhodla využít možnost Veřejné služby a od září 2018 rozjíždí Venkovní klub pro děti v Mojžíři. Není to klasický nízkoprah, není stanoven věkový limit. O Venkovní klub by se mělo starat celkem 5 pracovníků Veřejné služby, zatím máme 3 pracovníky. Klub je každé úterý a čtvrtek v době od 1 do 6 odpoledne. A co se během klubu děje? „Uklidíme si plac, na kterém si chceme hrát. Někdy jdeme mimo sídliště, abychom nerušili. Máme připravené společenské hry, čteme knížky, některé děti chtějí počítat a číst – máme pro ně pracovní listy z matematiky a češtiny. Funguje to tak, že rodiče vědí, kam s dětmi jdeme, můžou se k nám připojit, vědí, že za děti my nezodpovídáme, nejsme hlídací tety. Děcko může odejít, kdy chce. Vedle 3 pracovníků Veřejné služby se připojují i rodiče dětí, kteří s námi chtějí trávit odpoledne. Teď je to ještě dobrý, ale potřebujeme najít prostor, kam se schováme v zimě. Žádnou klubovnu nemáme, nemáme žádné peníze na zaplacení nájmu. Jednám se školou a chci oslovit církev, která má v Mojžíři faru. Tak uvidíme, kde budeme trávit zimu.“ Dodává p. Peterová.

Pokud máte chuť se připojit, nabídnout nám v Mojžíři místo, kde můžeme přes zimu být, budeme rádi, když se nám ozvete.

Autor: Radka Kunešová, koordinátorka sociálních pracovníků

Související články