Veřejná kritika se v Čečensku neodpouští
Publikováno: 30. 6. 2016 Doba čtení: 2 minutyNa den, kdy se rozhodl veřejně si postěžovat na poměry v současném Čečensku, Ramazan Džalaldinov do smrti nezapomene. Onoho jarního dne letošního roku umístil tento čečenský vesničan na internet video s názvem Zpráva od občana Šarojského okresu v Čečensku Ramazana Džalaldinova Ramzanu Kadyrovi (video zde). Džalaldinov si ve snímku stěžuje na nuzné životní podmínky vesničanů v obci Kenchi a nedostatek pozornosti čečenských autorit vůči jejich problémům.
Podstatou jeho požadavku bylo, že v Kenchi jsou stále domy, které nebyly obnoveny po čečenské válce, a dotace pro jejich obnovu přitom leží ladem a často nedoputují k potřebným. Podle Džalaldinova si totiž místní úředníci za to, že prostředky na opravu domů uvolní, „účtují“ až padesát procent dotace – do vlastní kapsy. Ti, kdo souhlasili, prostředky získali. Kdo nesouhlasil, nedostal nic.
Video, které Džalaldinov zveřejnil, ukazuje několik domů s rozbitými střechami a zdmi a vyzývá samotného Vladimira Putina, aby v této věci osobně zakročil. Miliony rublů zmizely v bezedných kapsách zkorumpovaných čečenských hodnostářů, postěžoval si Džalaldinov, a nyní je na ruském prezidentovi, aby zakročil a provinilé korupčníky ztrestal.
Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Džalaldinovu manželku a dcery vyvlekli maskovaní muži v noci z domu a ponechali je několik kilometrů za vesnicí s varováním, aby se nesnažily stěžovat si. Mezitím byl jejich dům zapálen. Ostatní vesničané pak byli varováni, že pokud se odváží mluvit o tomto incidentu, budou jejich domy rovněž vypáleny.
Samotný Džalaldinov, etnický Avar, musel uprchnout z Čečenska do sousedního Dagestánu ihned poté, kdy video umístil na síť. Tam za ním putoval vzkaz, že domů se může vrátit jen tehdy, až vůdce Čečenské republiky požádá o odpuštění. Ramazan Džalaldinov nakonec rezignoval. Na konci května čečenský prezident Ramzan Kadyrov zveřejnil na svém oblíbeném Instagramu video, kde kajícný Džalaldinov přiznává, že se dopustil „obrovské chyby“, svou někdejší kritiku odsuzuje jako lži a Kadyrovovi se omlouvá (video zde). Přitom ještě 21. května v rozhovoru pro dagestánský list Novoje Delo prohlásil, že svého odhalení korupčních praktik nelituje a v „boji za naše práva“ hodlá pokračovat.
Tlak čečenských represivních složek tak nakonec srazil Ramazana Džalaldinova na kolena. Muž, jenž se odvážně postavil zkorumpovanému režimu, se nyní kaje – k potěše Ramzana Kadyrova, který Džalaldinova označil za oběť psychologického útoku nečistých sil.
Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál: