Veřejná služba? Stále má smysl, i když poptávka po ní klesá

Publikováno: 13. 5. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Veřejná služba? Stále má smysl, i když poptávka po ní klesá
© Foto: archiv pracoviště

Veřejnou službu kroutíme už čtvrtým rokem a je na čase se poohlédnout a říct si, co toto opatření přináší. Ohledně tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti najdeme totiž často protichůdné názory. Od názoru, že je veřejná služba vykořisťování lidí, až k tomu, že by lidé vykonávající veřejnou službu neměli dostávat nic. Jak to tedy je? Je to k něčemu? Na tuto otázku jsme začali hledat odpověď tak, že jsme se sami stali jejím organizátorem.

 Co s odstupem čtyř let vidíme? Je znát, že i v Ústí se situace na trhu práce měnila postupem času k lepšímu. V letech 2017 jsme nabídli 10 míst a lehce je všechny obsadili, v roce 2018 jsme díky zájmu vytvořili dokonce 12 míst. Na této vlně jsme pokračovali i minulý rok a vytvořili opět 12 míst. Ale situace se změnila. Trh práce byl přívětivý, práce bylo dost i na severu Čech. Loni se nám nepodařilo všechna místa obsadit, proto jsme letos nabídku snížili a vytváříme 8 míst a hledáme 3 pracovníky. 2 pracovníky do Mojžíře a 1 pracovníka na správu a údržbu domu v Předlicích.Samozřejmě uvidíme jak se vším zahýbá koronakrize.

 Veřejnou službu rozhodně nevnímáme jako vykořisťování lidí, na druhou stranu její nabídka je většinou manuálního charakteru. Veřejnou službu organizují nejčastěji obce. Škoda, že nabídka není širší (organizátorů i náplně práce).

 Vedle manuální práce nabízíme možnost spoluvytvářet a podílet se na chodu Venkovního klubu v Mojžíři. Tam se vyřádí ti, co mají trpělivost s dětmi. Jeden by si řekl, že vytváříme spíš „místa pro ženský“. Není to pravda. V klubu se osvědčili i chlapi a nikdy jsme neměli líp uklizeno, než když k nám docházel na úklid pán.

Tak má nebo nemá smysl?

Nechám hovořit čísla za minulý rok. Veřejnou službou u nás „prošlo“ 21 osob, 7 z nich jí úspěšně ukončilo nástupem do stabilního zaměstnání. Všichni vykonávali 30 hodin za měsíc (byť je povinnost 20 hodin za měsíc). My sami jsme zaměstnali 2 pracovníky veřejné služby díky možnosti dotovaných míst úřadu práce. Terénní pracovnice Růžena Peterová má na starost celou agendu. Jak vidí veřejnou službu ona?

„Rádi chodí do práce. Kdyby byla možnost na hlavní pracovní poměr… Často chtějí pracovat u nás. My jsme díky úřad práce vytvořili 3 pracovní místa a ty máme neustále obsazená. Lidé hledají manuální práci, často úklid nebo hlídání dětí. Veřejná služba lidem pomáhá, nabírají zkušenosti a sebevědomí, jsou spokojení, mají chuť do života, navazují nové kontakty. Tři ženský z klubu se rozhodly nastoupit na kurz asistenta pedagoga, chtějí se vzdělávat. V Mojžíři pracujeme s dětmi. Máme zde každý úterý a čtvrtek Venkovní klub. Přes zimu venku nevydržíme. Už druhou zimu nám pomáhá ředitel ZŠ Mojžíř pan Bendlmajer. Tímto mu moc děkujeme. V půjčených prostorách děti mohou malovat, číst, vyrábět, sportovat."

Pokud se chcete sami přesvědčit, zapojit se, dozvědět se víc, můžete se na nás obrátit (tel. 734 428 394, mail radka.kunesova@clovekvtisni.cz).

Autor: Radka Kunešová, koordinátorka sociálních služeb

Související články