Více než 200 000 žen v Angole jsme registrovali k odběru hlasových zpráv, které zachraňují životy

Publikováno: 3. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Více než 200 000 žen v Angole jsme registrovali k odběru hlasových zpráv, které zachraňují životy
© Foto: Tereza Hronova, Edson Malongo

Člověk v tísni (ČvT) se snaží snížit úmrtnost dětí a matek v Angole pomocí mobilních telefonů. Ty v Angole vlastní téměř všichni. Těhotné ženy a rodiče malých dětí dostávají hlasové zprávy, které jim radí ohledně kojení, péče o dítě, výživy nebo lékařského ošetření.

Tým Člověka v tísni často navštěvuje zdravotnická zařízení, aby zaregistroval telefonní čísla těhotných žen a čerstvých rodičů. Angolská telekomunikační společnost UNITEL rozesílá hlasové zprávy s informacemi, které by nastávající rodiče měli znát. Díky nim se dozví například o správných postupech během těhotenství, o důležitosti předporodních konzultací a o péči, kterou je třeba věnovat novorozencům.

Důležité rady pro nastávající maminky

Terese Victor je 21 let a žije se svými rodiči v obci Kuito v provincii Bié a sama říká, že jí zprávy pomohly k bezpečnému porodu.

"Zprávy, které jsem dostávala, byly velmi důležité, protože bez nich bych neměla informace o tom, co to obnáší být matkou, a jak pečovat o dítě. Jsem za ně velmi ráda, protože jsem prvorodička, a z hlasových zpráv se hodně učím," dodává. Maminka malé Nayary povídala o tom, jak jí zprávy pomohly předcházet problémům a nemocem v těhotenství, a vyzvala další ženy, aby se do programu zapojily.

Teresa se láskyplně dívala na svou dcerku a nedokázala ani popsat, co pro ni dítě představuje. 

"Moje dítě je velký dar, přinesla mi do života spoustu radosti."

Dvacetiletá Aida Vasconcelos začala odebírat hlasové zprávy, když byla v osmém měsíci těhotenství, a svěřila se nám, jak užitečné pro ni byly. 

„Díky zprávám jsem se dozvěděla, jak se má těhotná žena o sebe starat, a jak by o ní mělo být pečováno. Taky říkaly, jak a kdy měnit dítěti pleny, a co dělat, když je dítě nemocné, že máme vyhledat nejbližší, zdravotnické centrum a vyhnout se tradiční medicíně," popisuje. Podle Aidy tato sdělení ušetří práci lékařům. 

"Během těhotenství mi zprávy pomohly, protože někdy se člověk necítí dost dobře na to, aby šel do přeplněných nemocnic," dodala.
Projekt mobilního zdraví je financovaný společností UNITEL a spustil ho Člověk v tísni v Angole v roce 2015. Nyní pomáhá lidem v provinciích Bié, Huambo a Huíla.
Autor: Edson Malongo

Související články