„Víme, že mytí rukou je důležité.” Zdravotní péče a COVID-19 v Demokratické republice Kongo

Publikováno: 5. 8. 2020 Doba čtení: 2 minuty
„Víme, že mytí rukou je důležité.” Zdravotní péče a COVID-19 v Demokratické republice Kongo
© Foto: Člověk v tísni

Pandemie COVID-19 se do Demokratické republiky Kongo (DRK) dostala v březnu 2020 a do konce července bylo v zemi téměř 9 000 potvrzených případů. Nevládní organizace včetně Člověka v tísni upravily stávající programy tak, aby pomohly zmírnit šíření viru.

 Člověk v tísni se ve spolupráci s Doctors of the World Belgium zaměřil na zlepšení přístupu k službám poskytujících primární zdravotní péči i na jejich kvalitu. Další oblastí, kde pomoc ještě více zintenzivnila, se stala léčba podvýživy těch nejohroženějších lidí ve zdravotní zóně Lemera.

V rámci programu, který financuje Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO) jsme okamžitě připravili aktivity zaměřené na zvýšení informovanosti, zdravotníkům jsme dodali osobní ochranné prostředky (např. roušky), nainstalovali jsme místa na mytí rukou a také jsme pomohli zdravotnickým střediskům připravit se na řešení případů a léčbu lidí podezřelých z nákazy COVID-19.

Mariam žije blízko vesnice Ndegu, kde působí jedno ze tří zdravotnických středisek zapojených do projektu a kde místní zdravotní pracovníci šíří informace o COVID-19. Díky těmto aktivitám i informacím, které vysílá místní rádio, Mariam ví, jak chránit sebe i svou rodinu. „Víme, že je důležité umýt si ruce, když přijdeme zvenku, ať už z trhu nebo odjinud." 

Před nedávnem se Mariam necítila dobře a navštívila zdravotnické středisko ve vesnici Ndegu. „Už několik dní jsem se cítila unavená, měla jsem horečku a boleIa mě hlava," říká. Lékař ji ve zdravotním středisku vyšetřil, na základě jejích příznaků poznal, že se nejedná o COVID-19 a předepsal jí vhodné léky. 

Vedoucí programů Člověka v tísni v DR Kongo Zuzana Brezinová říká: „Posílili jsme schopnost tří zdravotnických center rozpoznat příznaky COVID-19. V případě vážného nebo zhoršujícího se průběhu onemocnění tato centra pacienty pošlou do nemocnice Lemera General Referral Hospital nebo do jiných přijatelných zdravotnických zařízení."

Zdravotníci pokračují v léčbě dalších nemocí

Onemocnění způsobené novým typem koronaviru samozřejmě není jediné, které zdravotnický personál léčí. Zdravotnická střediska také pomáhají lidem trpícím akutní podvýživou. Od svého zahájení v červnu 2019 pomohl program téměř 35 000 pacientů. Celých 99 procent pacientů tohoto programu léčících se z akutní podvýživy se uzdravilo. 


Autor: Zawadi Izabayo, Petr Štefan, Člověk v tísni

Související články