Vinaři z Gruzie představí díky spolupráci s Člověkem v tísni a ČZU svá vína na Moravě
Publikováno: 17. 2. 2016 Doba čtení: 2 minutyZ oblastí Imereti a Rača na západě Gruzie přijedou zástupci drobných zemědělských sdružení prezentovat českým milovníkům vína své vybrané značky. Vinařská tradice sahá v Gruzii hluboko do historie. I dnes se mnoho místních zemědělců tradiční výrobě vína stále věnuje. Ale aby mohli svou produkci prodávat na trhu nebo nabízet do zahraničí, musí umět vybudovat značku, rozumět marketingu a obchodu. S tím jim přímo v Gruzii pomáhá Člověk v tísni.
Místním zemědělcům a drobným podnikatelům, nejen vinařům, poskytujeme podporu nutnou k založení a rozvoji vlastní živnosti, nabízí jim odborné konzultace a semináře. Právě vinaři, kteří se zapojili do tohoto projektu, nyní představí své produkty v České republice.
Gruzínská vína jsou známá po celém světě. Nejstarší byla podle záznamů vyráběna již před 8 000 lety. Unikátní postup výroby v nádobách Kvevri byl dokonce v roce 2012 vyhlášen za kulturní dědictví UNESCO. Kvevri jsou tradiční gruzínské hliněné amfory se špičatým dnem, kde dochází ke kvašení i následnému skladování vína.
S návrhem, naučit místní gruzínská družstva mezinárodnímu marketingu a obchodu díky prezentaci v ČR, přišla Česká zemědělská univerzita. Následně odborná komise z asociace pro biologické zemědělství Elkana vybrala z 11 druhů vína celkem 5 značek, které budou na Moravě tamní vinařskou produkci reprezentovat. Zástupci tří družstev z oblastí Imereti a Rača se od 17. do 20. 2. zúčastní mezinárodního potravinářského veletrhu Salima v Brně, kde se pravidelně prezentují nejnovější trendy ze zpracovatelského průmyslu zemí střední a východní Evropy.
Člověk v tísni působí v Gruzii od roku 2005. V prvních letech se zaměřoval na prevenci nelegální migrace a podporu podnikání. V roce 2008 se zapojil do okamžité humanitární pomoci vnitřním uprchlíkům z Jižní Osetie. V současné době je nejrozsáhlejší aktivitou Člověka v tísni v Gruzii právě rozvojová podpora drobných zemědělců a jejich vzájemná spolupráce. Více informací se dočtete zde.