Výročí 20 let exekučního byznysu v Česku
Publikováno: 5. 1. 2021 Doba čtení: 3 minutyJak se v Česku během posledních 20 letech měnil obchod s dluhy? Proč jsme si nechali ukrást spravedlnost v míře, která není obvyklá ani v rozvojových zemích? Kteří politici přispěli ke změnám a co nám přinese vytoužený návrat těch, kteří vymahačský systém budovali?
V květnu 2001 vznikli soukromí exekutoři, čímž byla dokončena privatizace vymáhání dluhů v Česku. Hlavní spoluautor, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, přesvědčoval poslance, že úspěšnost vymáhání dluhů se z tehdejších cca 33% zvedne na více než 70%. Po dvaceti letech je ale úspěšnost nižší než tehdy. Kolem 700 set tisíc lidí má na sobě celkem více než čtyři miliony exekucí. V kombinaci s neregulovanými sankcemi u úvěrů, zprivatizovaným soudním řízením (rozhodci), extrémními odměnami advokátů a soukromými exekutory, jsme vytvořili podhoubí pro tvrdý byznys s dluhy a to s přihlížením všech politických reprezentací až do vlády Bohuslava Sobotky.
Na problém Člověk v tísni aktivně upozorňuje již více než 10 let, ale na straně exekutivy nám vážně naslouchal až exministr Pelikán. Ještě za vlády ODS vznikla skupina několika statečných poslanců napříč koalicí a opozicí, kteří se rozhodli prosadit systémové změny. Helena Langšádlová, Jan Farský, Jan Bartošek, Jan Chvojka či dokonce Marek Benda, zvedli téma extrémního vymáhání dluhů, kterému nikdo nedával moc šancí. A ačkoli jejich návrh poslaly pod stůl předčasné volby, byl to zásadní zlom a jim všem patří dík.
Systém, který v Česku na přelomu milénia vytvořili obchodníci s bídou není svojí brutalitou obvyklý ani v rozvojových zemích, kde působíme. Vytvoření nemravné pohledávky často o tisíce procent navýšené oproti jistině, schválení soukromým soudcem a vymáhané tvrdým exekutorem mělo jeden společný rys. Zprivatizovali jsme si nalézání i vymáhání práva. Kromě několika politiků systém začali nabourávat i odvážní advokáti jako je Petr Němec či Pavel Uhl. Petr poukázal na klientelismus mezi věřitelem a rozhodcem. Pavel docílil zrušení vyhlášky o extrémních odměnách advokátů. Příchod Roberta Pelikána vyvolal zděšení mezi mafiány v řadách advokátů. Během pár týdnů snížil odměny těch, kteří si z vymáhání udělali fabriku. S poslancem KDU Klaškou pak zakázali rozhodčí doložky a díky oběma nakonec prošla i klíčová změna v regulaci spotřebitelských úvěrů.
Nelze hnutí ANO upřít, že ve vládě Bohuslava Sobotky prosadili nejdůležitější změny za poslední desítky let. Současná vláda díky poslanci Nacherovi významně zvýšila nezabavitelnou částku. Na začátku Corony prosadila opět skupina poslanců několik změn, ale zásadní změny, jako je modernizace osobních bankrotů a humanizaci exekucí, za sebou vleče jak kouli na noze. Jestli se v tomto volebním období podaří uchránit nezabavitelné částky dlužníků pomocí chráněného účtu, či zakázat exekuce dětí, budeme rádi.
Svět ale není černobílý... naděje mnohých se upínají k politickým stranám, které svojí nečinností zavinily současný stav. Desetitisícům lidí byl nezákonně prodán jejich majetek, někdo se radši zabil. Tyto lidské tragédie by vydaly na smutný román, za který by se nestyděl ani Charles Dickens. Buďte proto prosím alespoň obezřetní, co se objeví ve volebních programech a držte palce, aby ještě teď prošly zásadní změny jak v pravidlech bankrotů tak exekucí. Může to pomoci statisícům lidí.