Manželé se po dvou letech vrátili z ulice do bytu. Museli se ale naučit obsluhovat pračku nebo schránku

Publikováno: 13. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Manželé se po dvou letech vrátili z ulice do bytu. Museli se ale naučit obsluhovat pračku nebo schránku
© Foto: archiv pracoviště

Pan Karel a paní Jarmila. Manželé, oba dva kolem 55 let. Dva roky byli bez domova, bydleli venku a příležitostně přespávali u známých. Proto jsme je navrhli do programu, který realizuje Fond dostupného bydlení. A byli vybráni!

Na začátku neměli vyřízeny žádné dávky, přespávali venku, pracovní návyky nebyly také dobré. Když byli do programu vybráni, měli radost a vypadalo to, že chtějí změnit svůj život. Terénní pracovnice spolu s nimi vyřídila příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí, aby měli z čeho zaplatit nájem. Později také doplatek na bydlení. Problém byl s kaucí, město Jirkov ji neproplácí. 

Nakonec jim byla fondem prominuta. Přes sponzory se podařilo zařídit vybavení bytu, a tak manželé mohli začít bydlet. Na úřadě moc nevěřili, že manželé zvládnou platit nájem, že v bytě nebude hluk atd. Manželé si při jednáních na úřadě také nevěřili, proto je terénní pracovnice raději doprovázela. Zároveň je v bytě každých 14 dní navštěvovala. 

Manželé se museli naučit s pračkou či schránkou

Manželé řešili každodenní drobné potíže. Ze začátku neuměli zacházet s telefonem, pračkou, nevybírali schránku, potřebovali pomoc i s vyplněním složenky, nedostavili se na obecně prospěšné práce, museli se naučit hospodařit s penězi atd. Vše se nakonec doladilo.

Po roce došlo k velkému posunu. Manželé jsou mnohem samostatnější, Umí si vyplnit sami složenku, umí si vyplnit potřebné formuláře, řádně platí nájem, stížnosti od sousedů nejsou. Pan Karel navíc začal brigádně pracovat. V tuto chvíli plánujeme řešit dluhy manželů. Spousta práce je tedy před námi, zároveň se ale už mnoho věcí podařilo.

Kontakt:


Autor: Lucie Vršecká, terénní pracovnice

Související články