Zahradní festival, posezení s bylinkami nebo Procházka pro klima. Mladí lidé pořádali projekty věnované změně klimatu

Publikováno: 13. 10. 2022 Doba čtení: 5 minut
Zahradní festival, posezení s bylinkami nebo Procházka pro klima. Mladí lidé pořádali projekty věnované změně klimatu
© Foto: SZŠ a SOŠ Poděbrady

Během léta i podzimu se díky podpoře z minigrantů projektu 1Planet4All na různých místech republiky uskutečnily zajímavé projekty pořádané mladými lidmi zaměřené na téma změny klimatu. Seznamte se s některými z nich.

Přihlaste se do konce října s vaším projektem!

Na následujících řádcích se můžete podrobněji seznámit s projekty, které se tento rok uskutečnily v Praze, Poděbradech, Kamenici nad Lipou nebo Litvínově. V tuto chvíli je stále otevřené další kolo přihlášek do minigrantů podpořených z projektu 1Planet4All. Podobné akce se tak mohou brzy uskutečnit i ve vašem městě. Stačí mít nápad, zvolit si téma vašeho projektu, kterému byste se rádi věnovali, dát dohromady tým mladých lidí a přihlásit se.

Vaše projekty můžete do minigrantů přihlašovat do 31. října 2022. Podrobnosti o podmínkách mini-grantů i k přihlašování se dočtete zde.

Poděbrady: Klima v zahradě - zahradní festival

Tři stovky dětí i dospělých se zúčastnilo festivalu Klima v zahradě, který pořádali studenti a studentky Střední zemědělské školy a střední odborné školy Poděbrady. Na třinácti stanovištích během dopoledne ve školní zahradě ukázali příchozím, jak souvisí klimatická změna s různými tématy, kterým se studenti věnují ve škole i ve volném čase. Šlo o témata jako voda, potraviny, teplota, chov zvířat, kompost, lidské tělo, oblečení nebo hudba. K účasti na festivalu oslovili poděbradské mateřské a základní školy. Přihlásilo se z nich přes 250 dětí, a tak se k zajištění festivalu musely spojit dvě třídy středoškoláků a středoškolaček. 

Velký úspěch mělo vaření z místních zdrojů, které navštívila i řada studentů a učitelů pořádající školy. Odpoledne účastníci festivalu společně poděkovali zahradě, věnovali se na příkladu kakaa tématu fair trade, poslouchali Zemi, hráli pro Zemi a v letním kině sledovali promítání filmu Malá farma. „Na stanovišti voda jsme dětem ukazovali, jak můžeme vodou šetřit vodu šetřit, kolik se jí spotřebuje na určité potraviny, nebo proč nemůžeme pít vodu z jezírka a musíme ji nejdřív vyčistit. Mohly se také pod mikroskopem podívat na vzorky vody ze školního jezírka nebo z jezírka od kachen. Jsem ráda, že jsme mohli mladším dětem předat informace i naše zkušenosti,“ popisuje část programu, na které se podílela, patnáctiletá Sára Chalupníčková.

Praha: Voňavé čtení

Děti, které docházejí do modřanského Domu dětí a mládeže, připravily díky minigrantu během června projekt, ve kterém přímo v DDM vznikl malý komunitní prostor pro setkávání lidí žijících v Modřanech a jejich okolí. Autoři projektu v areálu DDM postavili kniho-budku a kolem ní vytvořili posezení s bylinkovou zahrádkou a hmyzím domečkem. Dům dětí a mládeže je místem, kam I během týdne přichází velké množství lidí. Díky nově zbudovanému posezení zde nyní mohou příjemně strávit volný čas a zároveň se přitom dozvědět vice o tom, jak se sami mohou zapojit do péče o přírodu. Posezení s skládá z jednoduché přírodní lavičky. Kolem ní jsou rozestavěny květináče s bylinkami a na okolních stromech jsou připevněny hmyzí domečky. „Baví mě pozorovat, jak bylinky rostou. Doma zahradu nemáme, tak se na ně chodím dívat vždy po kroužku sem. Začal jsem si teď doma pěstovat levanduli a meduňku alespoň na parapetu,“ popisuje Matěj Dastych, který dochází do kroužku v DDM a podílel se na vzniku Voňavého čtení.

Kamenice nad Lipou: Lov na draka

Skauti z Kamenice nad Lipou na začátku května spojili svůj projekt s tradiční akcí, kterou ve městě každoročně pořádají. Její účastníci mohli během zábavného odpoledne pro veřejnost projít trasu s deseti stanovišti, na kterých pro ně skauti a skautky připravili různé úkoly. Celá trasa vedla přírodou kolem Zámeckého rybníka. 

Na stanovištích se účastníci dozvěděli informace a zajímavosti o vodě v okolí Kamenice nad Lipou, o jejím úbytku i o změnách počasí souvisejících s klimatickou změnou. Děti s rodiči si vyzkoušeli i různé skautské dovednosti jako vysoké lanové překážky, lukostřelbu, resuscitaci nebo plavbu na kánoi. Zájemci navštívili i místní skautskou klubovnu, kde se mohli seznámit s různými možnostmi, jak šetřit vodou.

Mnoho světů v Jilemnici: Lidskoprávní škola Přehršel

Neformální studentské lidskoprávní sdružení Mnoho světů pořádá v Jilemnici již devátým rokem stejnojmenný festival, který vychází z nabídky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Díky minigrantu se lidé z Mnoha světů letos rozhodli uspořádat úplně novou akci, kterou nazvali Lidskoprávní Škola Přehršel. 

„Kolem festivalu působí neformální kolektiv zhruba třiceti lidí, kromě samotného festivalu děláme i sbírky nebo osvětu k různým lidskoprávním tématům. Téma změny klimatu je pro nás také velmi důležité – stabilní klima na planetě je podmínkou existence všeho dalšího. Rozhodli jsme se proto pořád k tomuto tématu novou akci, kterou bychom rádi pořádali každý rok,“ vysvětluje jeden z pořadatelů nové akce Jakub Varvařovský.

Cílem této akce je učit lidi v širším eko-sociálním hnutí základům lidských práv a dodat tak tématům, kterým se při své činnosti věnují, kontext a propojení. Lidskoprávní škola Přehršel byla otevřená veřejnosti i aktivním občankám a občanům z Jilemnicka a Vrchlabska. Pořadatelé na ni pozvali i stovku členů a členek klimatických nebo sociálních hnutí z celé republiky. Samotná akce se konala od 21. do 24. dubna. První den bylo na programu vzájemné seznamování, promítání filmu a vernisáže. Hlavním bodem pátečního programu byla velká streamovaná debata o klimatické změně, energetické transformaci a české politice. 

V sobotu byla na programu série workshopů a seminářů. Část z nich se zaměřila na to, jak komunikovat s veřejností. Přítomní se mohli zapojit do workshopů o sociálních sítích, o tom, jak natáčet dronem nebo jak editovat videoreportáž pomocí mobilu. Poslední den akce byla na programu procházka na mokřad s průvodci z řad MSJ. Ti účastníkům ukázali, jak se mokřad staví a jak si ho může každý udělat ve svém městě. „Překvapilo mne, co všechno se dá naučit během jednoho víkendu. Mám pocit, že mi pukne hlava a jsem unavený, ale moc mě potěšilo, že jsem tu mohl být,“ hodnotil akci jeden z jejích účastníků dvacetiletý Jakub Ježek.  

Litvínov: Procházka pro klima

Spolek EkoKul uspořádal v polovině září díky minigrantu procházku přírodou v okolí Litvínova. Jejím cílem bylo mimo jiné i uklidit místa, kterými účastníci procházky během ní procházeli, seznámit děti s některými tématy o ochraně přírody a získat náměty na nové ekologické komunitní projekty. Na akci dorazilo zhruba 150 lidí. „Jsem ráda, že se nám v Litvínově daří šířit ekologickou osvětu a zapojovat lidi do komunitních ekologických projektů a propojovat mladou generaci s tou starší,“ zhodnotila výsledek podařené akce jedna z jejích pořadatelek Justýna Mauleová.


Autor: Václav Zeman

Související články