Zveme vás na výstavu KRAJINOSKOP, která přiblíží téma klimatické změny a jejích důsledků

Publikováno: 25. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zveme vás na výstavu KRAJINOSKOP, která přiblíží téma klimatické změny a jejích důsledků
© Foto: PIN

Eliška Podzimková, Anna Niklová, Anna Borovičková Ročková, Petr Hricko. Čtyři mladí umělci přijali nabídku společnosti Člověk v tísni a vytvořili osobitá díla reflektující téma změny klimatu – problém, kterým se Člověk v tísni denně zaobírá ve světě i v České republice.

Open-air výstava KRAJINOSKOP je součástí celoevropského projektu Jedna planeta pro všechny. Premiéru bude mít 20. září v 18 hodin v Praze na Národní třídě u otočné hlavy Franze Kafky, odkud se postupně přesune do dalších českých měst. 

Cílem výstavy KRAJINOSKOP je upozornit na to, že jsme všichni přímými svědky dopadů změny klimatu a špatného zacházení s krajinou. K dlouhodobé nápravě však nestačí jen působit v ohrožených komunitách a rozvojových zemích, stejně tak je potřeba informovat a vzdělávat o příčinách problémů a jejich řešení ve vyspělých zemích. Proto Člověk v tísni v České republice dlouhodobě podporuje environmentální výuku a věnuje se podpoře aktivních občanů (např. v rámci soutěže Gratias Tibi). 

Dále se soustředí na osvětu a komunikaci s veřejností včetně různých způsobů, jak předávat vědecká fakta. V rámci Krajinoskopu mladí čeští umělci představí své vnímání proměny krajiny a umožní návštěvníkům vlastní osobní náhled na tento globální fenomén. Instalace Krajinoskop navazuje na streetartovou intervenci „Tváře klimatické změny,“ kterou realizovala kreslířka Toy_Box.

„Prostřednictvím umění chceme poukázat na realitu a závažnost probíhající změny klimatu a jejích dopadů. Myšlenka, která stála za vznikem Krajinoskopu, je popsat prudké změny, které můžeme pozorovat v našem okolí okem mladého umělce. Ať už jde o výstavbu hotelu na místě, kde stál hluboký les, nebo dopady dlouhého sucha, rychlost, se kterou se naše životní prostředí proměňuje, pozoruje každý člověk na této planetě,“ přibližuje Jakub Zelený z Člověka v tísni.

Výstava je součástí evropského programu DEAR, který je zaměřen na osvětu a vzdělávání evropského publika v otázkách cílů udržitelnosti (SDG´s) a změny klimatu. Více informací o programu DEAR naleznete na www.dearprogramme.eu

Projekt 1Planet4All je financovaný z prostředků Evropské unie. 

Autor: PIN

Související články