Co dělat když šéf neplatí?
Publikováno: 28. 6. 2016 Doba čtení: 2 minutyKvůli problémům s dluhy si invalidní důchodkyně paní Lenka zažádala o insolvenci. Insolvence jí byla schválena. Protože z invalidního důchodu jí zbylo po zaplacení insolvenční splátky málo, byla hrozně ráda, že našla zaměstnání.
Zaměstnání dostala u soukromníka, kde pracovala v kuchyni. Pracovala pro něho rok. Občas jí poprosil o přesčas, občas jí poprosil, aby do kuchyně koupila zásoby ze svého. Nejdřív jí peníze proplácel, pak přestal. Paní Lenka to brala tak, že je ráda, že má práci. Bála se, že s jejím omezením by jí nikdo jiný nezaměstnal.
Přišel nový rok a s ním první nezaplacená výplata. Majitel podniku jí řekl, že má nyní problémy s penězi, ale že jí výplatu proplatí později. Přišel další měsíc a další neproplacená výplata. Majitel podniku přestal brát paní Lence telefony, neodpovídal na smsky. Takže co dál?
Paní Lenka se ke mně přišla poradit. Rozhodly jsme se společně sepsat oficiální dopis majiteli podniku, kde jsme vyčíslily všechny přesčasy a nezaplacené výplaty. Celkem to vyšlo na 32 000 Kč. Ani na tento dopis majitel nereagoval. Společně jsme se vydaly na úřad práce, kde jsme zjistili, že si paní Lenka může zažádat o náhradu platu. Podmínky pro to, aby si mohla zažádat, byly: 1. Dát výpověď a výpověď odůvodnit a 2. Podat insolvenční návrh na majitele podniku.
S paní Lenkou jsme sepsaly výpověď a poslaly. Žádná reakce. Poté jsme se vydali do Poradny při finanční tísni, kde jsme společně i s pracovnicí poradny vypracovaly insolvenční návrh. Zjistily jsme, že paní Lenka není jediná, komu soukromník dluží peníze a že je dobře, že se rozhodla bránit a podat na něj insolvenci. Také jsme zjistily, že majitel se odhlásil z trvalého bydliště a odjel z Ústí nad Labem. Bohužel to pro paní Lenku znamená, že je jen minimální šance, aby od majitele podniku v insolvenci dostala nějaké peníze.
Nakonec paní Lenka zvládla zaplatit insolvenci a úspěšně jí byly odpuštěny zbylé dluhy, ale od majitele podniku do dnes nedostala žádné peníze.