Co se děje se vším tím uhlím?
Publikováno: 21. 6. 2016 Doba čtení: 2 minutyUž jste někdy slyšeli slova „Děti severu?“ Tak to jsme třeba i my. Žijeme v severních Čechách, ve městě Bílina. Když si vyšlápneme na nejvyšší bílinský vrch Bořeň, vidíme, jak krásnou okolní krajinu a přírodu hyzdí obří povrchový důl, kde se těží hnědé uhlí.
A protože je lom opravdu velikánský, často nás napadá otázka, co se s tak velkým množstvím uhlí asi děje. Jelikož nám to vrtá hlavou, rozhodli jsme se navštívit blízkou elektrárnu v Ledvicích. Tam jsme zjistili, že uhlí nepřepravují lidi v kolečkách, na valnících nebo nákladními auty, ale do sousední úpravny se převáží na pásových dopravnících. Paní, která nás elektrárnou provázela, nám vysvětlila postup, jak se uhlí zpracovává. Dozvěděli jsme se, že tím, jak se uhlí v elektrárně spálí, vzniká energie, která pak v podobě elektřiny putuje pomocí kabelů do našich domovů. To ale není všechno! V elektrárně mají kino, kam jsme také zašli a kde jsme viděli film, který nám ukázal naši planetu v dobách, kdy na ní žili jen dinosauři. Nejprve nám stály vlasy na hlavě hrůzou, protože film byl natočený ve 3D, a to znamená, že dinosauři vypadali jako živí. Většina z nás viděla takový film poprvé. Měli jsme pocit, že létáme vesmírem, nebo že nás zakousne nějaká zubatá potvora. A jelikož jsme se tak moc báli, ani jsme neposlouchali, co nám filmoví vypravěči říkají a jen jsme zděšeně vykřikovali.
Paní průvodkyně nám poté objasňovala cosi, co nazývala procesem rekultivace, a ukázala nám na velké obrazovce místa, kde se dřív uhlí těžilo. Udivilo nás, kolik takových míst je, a říkali jsme si, že bychom dnes už nepoznali, že tam dříve vůbec nějaký lom byl. Ta místa jsou nyní opět zarostlá trávou, stromy a keři. Nedozvěděli jsme se jen spoustu informací o uhlí. V elektrárně roste strom, který je připojený na senzory, a jeden z monitorů ukazuje, jak rostlina reaguje na světlo. Tak jsme se naučili význam dalšího nového slova fotosyntéza, o které už teď víme, že je pro život na planetě velmi důležitá. A víme i to, že existují jiné, tak zvané alternativní, zdroje energie. Na preventivkách (pozn. red.: preventivní programy NZDM) si o těchto zdrojích občas povídáme, a proto je nám jasné, že i uhlí, které vznikalo a leželo v zemi asi miliardu let, jednou dojde a bude potřeba jej nahradit něčím jiným.
Nakonec naší exkurze jsme si mohli hrát v suterénu hlavní budovy elektrárny, kde jsme si mohli také sáhnout na opravdové uhlí. Na památku jsme dostali omalovánky a pexesa a do eNCéčka jsme se vrátili o mnoho chytřejší a plni hezkých zážitků.
Chcete-li se podívat, jak to v Ledvické elektrárně vypadá, zde jsou nějaké fotky.