ČRo Plus: Hlas mladých lidí je nejsilnější. Dokáží společnost motivovat k boji za klima a my je v tom chceme podporovat, říká ekolog Jakub Zelený

Publikováno: 9. 3. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČRo Plus: Hlas mladých lidí je nejsilnější. Dokáží společnost motivovat k boji za klima a my je v tom chceme podporovat, říká ekolog Jakub Zelený
© Foto: Markéta Jourová

Projektům spojeným s životním prostředím se Člověk v tísni věnuje prakticky od svého založení. Z environmentálních a rozvojových projektů se ale v poslední době stávají také aktivity cíleně reagující na klimatickou změnu a kromě Afriky, Asie a Latinské Ameriky se naše aktivity nově přesouvají také na českou půdu. „Ty problémy, které zažíváme tady v Čechách posledních sedm osm let, jsou stejné jako ty, které zažívají obyvatelé rozvojových zemí,“ říká v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus ekolog a expert na životní prostředí Jakub Zelený, který v současnosti pracuje jako poradce pro klimatické projekty Člověka v tísni. 

„Snažíme se zejména propojovat různé aktéry, jako jsou zemědělci, samosprávy, majitelé pozemků. Snažíme se je vzdělat o potřebě něco s krajinou dělat a pomáhat jim zavádět opatření, která zvyšují schopnost krajiny zadržovat vodu,“ vysvětluje pro ČRo Plus naší práci spojenou s ochranou životního prostředí v Čechách náš kolega a ekolog Jakub Zelený.

Kromě revitalizace krajiny v Čechách pracujeme také v Asii, Africe a Latinské Americe. Jak expert na klima v rozhovoru uvádí, programy jsou na všech kontinentech více či méně podobné – hlavními problémy jsou povodně, sucho a silné bouře. Mimoevropské oblasti se liší zejména v tom, že dopady přírodních výkyvů bývají ničivější.

Bez pomoci rozvinutých zemí se lidé v Africe se změnou klimatu vyrovnává jen velmi obtížně

V případě, že se lidem v rozvojových zemích nedostane vnější pomoci, vypořádávají se změnami klimatu jen velmi obtížně a často nezbývá než se přestěhovat do míst, kde jsou podmínky k životu příznivější. V rámci rozvojové pomoci, kterou v chudých zemích poskytujeme, je proto naším cílem krajinu rehabilitovat, aby byla schopna klimatickým extrémům odolávat. „Snažíme se mobilizovat místní lidi, pracovat s nimi, naučit je techniky, jak s krajinou hospodařit, aby se obnovovala,“ upřesňuje odborník na životní prostředí. 

Mladí lidé se dokáží změně klimatu postavit

Kromě rozvojové pomoci se také snažíme mezi mladými lidmi zvyšovat povědomí o změně klimatu, o jejích příčinách i celospolečenských dopadech, podporovat je a motivovat. Jak říká Jakub Zelený, je třeba mladé generaci říci, že je v její moci se změnou klimatu něco udělat.

„Mladí lidé si možná myslí, že protesty neměly ten účinek, který zamýšleli. Já jsem ale přesvědčený, že jejich zpráva byla opravdu velice silná.“

„Chceme mladé lidi a studenty upozornit na to, že je tu problém. A druhá věc je, že je chceme i podpořit a dodat jim sebevědomí, ale i nezbytné dovednosti k tomu, aby se dokázali orientovat v dnešním světě, pochopit, jak vlastně funguje diskuze o změně klimatu a jak se do ní mohou aktivně zapojit,“ říká Zelený a dodává, že rok 2019, kdy po celém světě probíhaly studentské protesty za klima, byl v jeho očích důležitým milníkem. „Mladí lidé si možná myslí, že protesty neměly ten účinek, který zamýšleli. Já jsem ale přesvědčený, že jejich zpráva byla opravdu velice silná, že jejich hlas byl velmi silný. Myslím, že mladí jsou ti, kteří mají nejsilnější hlas, největší autoritu, největší legitimitu bojovat a motivovat společnost k tomu, aby s klimatem něco dělala,“ uzavírá expert na životní prostředí Jakub Zelený a dodává, že úkolem Člověka v tísni bude mladé lidi podporovat , motivovat je a poskytnout jim potřebné znalosti a dovednosti, které k dlouhodobému boji za klima potřebují. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Nové články o klimatické změně

Celý rozhovor Tatiany Čabákové s Jakubem Zeleným pro Český rozhlas Plus najdete ZDE

Autor: Dagmar Růžičková

Související články