ČRo: Překvapilo mě, jak dobře lidé na Moravě situaci zvládají. Chvílemi ale mívají slzy v očích, říká Tomáš Urban

Publikováno: 29. 6. 2021 Doba čtení: 3 minuty
ČRo: Překvapilo mě, jak dobře lidé na Moravě situaci zvládají. Chvílemi ale mívají slzy v očích, říká Tomáš Urban
© Foto: Fialová Eliška

Pomoc lidem na místech zasažených bouřemi a tornádem bez přestání pokračuje už pátým dnem. Mediální koordinátor a nyní také koordinátor pomoci Člověka v tísni, Tomáš Urban, dorazil v sobotu na zpustošená místa na jihu Moravy, aby pomohl zmapovat situaci na místě, zjistit rozsah škod a zejména možnosti pomoci všem, kteří to bezodkladně potřebují. 

„Nejpodstatnější pro nás je, aby pomoc byla rychlá a adresná. Už od pátečního rána jsme od starostů a krizových štábů zjišťovali potřeby, abychom se s ostatními nepřekrývali v dodávkách materiální pomoci. Během víkendu jsme pak už zaváželi do krizových štábů v Břeclavi, Hodoníně i přímo do obcí,“ řekl pro Český rozhlas Urban. „A pak máme za to, že většina přispěvatelů do sbírek chce doručit přímo finanční pomoc postiženým domácnostem a rodinám,“ uvedl Urban s tím, že hned v druhé fázi proto bude následovat přímá finanční pomoc domácnostem.

Platba kartou zde.

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zdePřispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":

„Navštívili jsme všechny postižené obce a spolu s dalšími nevládními organizacemi, Diakonií, Adrou, Charitou, Červeným křížem, a v koordinaci s hasiči a policisty jsme obešli všechny postižené domácnosti a udělali základní přehled toho, co bylo poškozeno, kolik lidí v domácnosti je, jestli tam jsou senioři, děti a ptali se jich co akutně potřebují a spojovali je s krizovými štáby,“ vysvětluje Urban.

SOUNÁLEŽITOST DOBROVOLNÍKŮ POMÁHÁ LIDEM SITUACI LÉPE ZVLÁDAT

„Co pro mě bylo nejpřekvapivější je, že většina lidí zvládá situaci docela dobře. Panuje tam velmi živý ruch, na odklízecí práci se podílí spousta dobrovolníků, hasičů, vojáků, policistů, každý dům tak má četu dobrovolníků,“ poznamenal v rozhovoru Urban a dodal, že místy byla situace ještě poněkud živelná. Některé dobrovolníky, které policie zastavovala, protože pro ně zatím nebylo uplatnění, se do obcí dostávali takříkajíc tajně. Proto bude dle Urbana nutné pomoc nyní více koordinovat a skutečně ji adresovat těm nejpostiženějším.

"Když jsme měli chvíli a mohli jsme s postiženými promluvit, tak oni se najednou uvolnili a docházela jim ta situace a hodně z nich mělo slzy na krajíčku."

Mnoho lidí, se kterými měl náš kolega možnost hovořit, situaci na první pohled zvládá. Podle Urbana na tom má velký podíl právě sounáležitost dobrovolníků a aktivní pomoc, které se občanům obcí dostává. Urban ale dodává, že když s lidmi mluvil v klidu na delší dobu, tíže situace na ně začala doléhat. „Když jsme měli chvíli a mohli jsme s postiženými promluvit, tak oni se najednou uvolnili a docházela jim ta situace a hodně z nich mělo slzy na krajíčku. Bylo to hodně emotivní. Ta potřeba se podělit, ta pomoc, která jim přichází a vlastně i oddaluje uvědomění si situace, jaké by to bylo, kdyby na to zůstali sami,“ sdělil Českému rozhlasu Tomáš Urban.


Další články o pomoci v postižených obcích


Autor: Dagmar Růžičková

Související články