Deník.cz: Maksym začínal jako uklízeč, dnes pomáhá v Člověku v tísni mladým krajanům
Publikováno: 19. 5. 2023 Doba čtení: 3 minutySituace pro mladé Ukrajince v Česku je velmi těžká. Často přišli během jediného dne o úplně všechno. Nejhůře jsou na tom ty děti, které do Česka přišly bez rodičů. Těm pomáhá projekt Armády spásy Hnízdo nebo retrostipendijní program a kariérní poradci Člověka v tísni.
Poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, utekl šestnáctileý Mykhayl do Česka bez rodičů - ti nemohli zemi opustit. Do Prahy ho doprovázeli rodinní známí. Když se jejich cesty v Praze rozdělily, dospívající Mykhayl nevěděl, kam se vrtnout.
Armáda spásy a její projekt Hnízdo
Na sociálních sítích narazil na projekt Armády spásy Hnízdo, které v Praze nabízí bydlení a sociální péči právě pro nezletilé ukrajinské uprchlíky bez doprovodu.
Z toho nejhoršího byl venku. Jenže ve složitém věku, bez rodičů, se špatnými zprávami z domova a v cizím prostředí na něj vše dolehlo. Upadl do depresí a do letargie, v ničem nenacházel smysl.
Mykhayl si časem alespoň našel práci na stavbě, protože na ní si vystačí jen s ukrajinštinou. V Hnízdu se ale mladé snaží motivovat, aby se naučili česky a měli možnost kvalifikovanější práce.
Retrostipendia od Člověka v tísni
Ukrajinským teenagerům pomáhá také Člověk v tísni. „Jejich situace je velmi složitá a potenciálně ohrožující. Mohou se nacházet v obtížných podmínkách, bez podpory a také se stát snadnou obětí pracovního nebo sexuálního vykořisťování,“ vysvětluje Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu Člověka v tísni SOS Ukrajina pro Česko.
Aby je v tomto programu motivovali studovat, ať už českou školu, nebo dálkově tu ukrajinskou, zavedli v rámci projektu SOS Ukrajina program Retrostipendií. Za poctivou školní docházku jim dávají drobnou finanční podporu. Nabízí jim také kariérní a vzdělávací poradenství, doučování, výuku češtiny v konverzačních klubech nebo volnočasové aktivity. „Aby věděli, že v tom nejsou sami, že se mohou obrátit o pomoc nebo si třeba jen promluvit,“ podotýká Ramajzlová.
Celý článek je k dispozici na stránkách Deníku.
Od úklidu až k roli kariérního poradce v Člověku v tísni
Maksymu Blazhkovi je dnes devatenáct. Do Česka dorazil v březnu 2022, když s maminkou utekl z Ukrajiny před ruskou agresí. Nejdřív si přivydělával špatně placeným úklidem, ale postupem času se vypracoval až na kariérního poradce v Člověku v tísni. Svým vrstevníkům pomáhá adaptovat se na nové poměry.
"Organizujeme akce, kde se ukrajinští teenageři scházejí, hrají deskové hry, povídají si. Dělám i terénní práci. Pokud třeba klient potřebuje, můžu s ním jít řešit jeho záležitosti na úřad," líčí náplň své práce Maksym.
Otázkou zůstává, zda tu chtějí ukrajinští teenageři zůstat, nebo se spíše vrátit domů na Ukrajinu. "Někteří chtějí zůstat v Česku a najít si tu dobrou práci, jiní se chtějí po válce vrátit a obnovovat svou zemi. Obě skupiny ale touží po tom samém: žít ve světlé budoucnosti," doplňuje Maksym.
Více si přečtětě v celém rozhovoru na stránkách Deníku.