Deník.cz: Maksym začínal jako uklízeč, dnes pomáhá v Člověku v tísni mladým krajanům

Publikováno: 19. 5. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Deník.cz: Maksym začínal jako uklízeč, dnes pomáhá v Člověku v tísni mladým krajanům
© Foto: Maksym Blazhko

Situace pro mladé Ukrajince v Česku je velmi těžká. Často přišli během jediného dne o úplně všechno. Nejhůře jsou na tom ty děti, které do Česka přišly bez rodičů. Těm pomáhá projekt Armády spásy Hnízdo nebo retrostipendijní program a kariérní poradci Člověka v tísni.

Poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu, utekl šestnáctileý Mykhayl do Česka bez rodičů - ti nemohli zemi opustit. Do Prahy ho doprovázeli rodinní známí. Když se jejich cesty v Praze rozdělily, dospívající Mykhayl nevěděl, kam se vrtnout. 

Armáda spásy a její projekt Hnízdo

Na sociálních sítích narazil na projekt Armády spásy Hnízdo, které v Praze nabízí bydlení a sociální péči právě pro nezletilé ukrajinské uprchlíky bez doprovodu.

Z toho nejhoršího byl venku. Jenže ve složitém věku, bez rodičů, se špatnými zprávami z domova a v cizím prostředí na něj vše dolehlo. Upadl do depresí a do letargie, v ničem nenacházel smysl. 

„Na tyto klienty jdeme opatrně a pomalu, nemůžeme na ně moc tlačit, snažíme se je nenásilně vést k cíli,“ líčí vedoucí Hnízda Aline Sivak. „Jejich frustrace je však veliká, neumějí jazyk, špatně se jim shání zaměstnání,“ dodává.

Mykhayl si časem alespoň našel práci na stavbě, protože na ní si vystačí jen s ukrajinštinou. V Hnízdu se ale mladé snaží motivovat, aby se naučili česky a měli možnost kvalifikovanější práce. 

Retrostipendia od Člověka v tísni

Ukrajinským teenagerům pomáhá také Člověk v tísni. „Jejich situace je velmi složitá a potenciálně ohrožující. Mohou se nacházet v obtížných podmínkách, bez podpory a také se stát snadnou obětí pracovního nebo sexuálního vykořisťování,“ vysvětluje Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu Člověka v tísni SOS Ukrajina pro Česko.

Aby je v tomto programu motivovali studovat, ať už českou školu, nebo dálkově tu ukrajinskou, zavedli v rámci projektu SOS Ukrajina program Retrostipendií. Za poctivou školní docházku jim dávají drobnou finanční podporu. Nabízí jim také kariérní a vzdělávací poradenství, doučování, výuku češtiny v konverzačních klubech nebo volnočasové aktivity. „Aby věděli, že v tom nejsou sami, že se mohou obrátit o pomoc nebo si třeba jen promluvit,“ podotýká Ramajzlová.

Celý článek je k dispozici na stránkách Deníku

Od úklidu až k roli kariérního poradce v Člověku v tísni

Maksymu Blazhkovi je dnes devatenáct. Do Česka dorazil v březnu 2022, když s maminkou utekl z Ukrajiny před ruskou agresí. Nejdřív si přivydělával špatně placeným úklidem, ale postupem času se vypracoval až na kariérního poradce v Člověku v tísni. Svým vrstevníkům pomáhá adaptovat se na nové poměry. 

"Organizujeme akce, kde se ukrajinští teenageři scházejí, hrají deskové hry, povídají si. Dělám i terénní práci. Pokud třeba klient potřebuje, můžu s ním jít řešit jeho záležitosti na úřad," líčí náplň své práce Maksym.

"Nejčastěji se na mě obracejí, že nemají co dělat ve volném čase. Pomáhám jim najít zajímavý kroužek nebo je zvu na akce, které pořádám. Někteří si nevěděli rady s přijetím na školu. A ti, kteří právě přijeli, potřebovali základní informace o tom, kde se co nachází a kam jít. V poslední době se mi taky začali ozývat teenageři, že když nestudují, chtěli by si aspoň přivydělat," vysvětluje Maksym.

Otázkou zůstává, zda tu chtějí ukrajinští teenageři zůstat, nebo se spíše vrátit domů na Ukrajinu. "Někteří chtějí zůstat v Česku a najít si tu dobrou práci, jiní se chtějí po válce vrátit a obnovovat svou zemi. Obě skupiny ale touží po tom samém: žít ve světlé budoucnosti," doplňuje Maksym.

Více si přečtětě v celém rozhovoru na stránkách Deníku.

Autor: Člověk v tísni

Související články