Zprávy z Moravy: „Musíme ho hlídat, protože by nejradši zachraňoval celý svět.“

Publikováno: 7. 7. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Zprávy z Moravy: „Musíme ho hlídat, protože by nejradši zachraňoval celý svět.“
© Foto: Markéta Zemánková

Petr Svoboda a Libor Baláček se nikdy předtím neviděli, poznali se teprve minulé pondělí. Teď spolu celé dny pomáhají lidem v obcích na jižní Moravě, které poničilo tornádo. Pracují vysoko nad zemí a od časného rána až do setmění zajišťují střechy domů. Za deště, nebo pod pražícím sluncem, nepolevují ani na minutu. Koordinují další přijíždějící řemeslníky, vyhledávají nejpotřebnější obyvatele, shání stavební materiál.

Jejich jedinou motivací je pomoc lidem, kterým tornádo obrátilo život vzhůru nohama. S koncem působení příslušníků Integrovaného záchranného systému, především profesionálních hasičů, jim značně ubyde pomocných rukou k dispozici. 

„Postupně jsme v  těchto provizorních podmínkách vytvořili efektivní systém a dáváme dohromady řemeslníky. Posíláme je na pomoc lidem, kteří si o ní sami neřeknou, ale my o nich víme,” vysvětluje situaci Libor Baláček, ze kterého se během chvíle v Mikulčicích stal koordinátor pomoci, protože si to situace žádala.

„Vytvořili jsme si takový řetězec a řemeslníky jsme sem dostávali. Rozhodili jsme sítě a dávali jsme jim vědět, že jsou tu potřeba. A oni si tu zprávu pak posílali dál mezi sebou,“ dodává Libor Baláček.

A jak potvrzuje jeho nový kolega Petr Svoboda, ve vesnicích jsou i lidé, kteří si sami o pomoc neřeknou a svépomocí by opravy určitě nezvládli. Tihle dva je ale vyhledají a chopí se práce.

„Najednou jsme zjistili, že se odtud hasiči, naše největší opora, začínají stahovat. Díky nim jsme mohli nafouknout počty řemeslníků. Máme také omezenou kapacitu a nedokážeme to už více lidí koordinovat, jsme unavení,“ doplňuje Libor Baláček.

Platba kartou zde.

Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde. Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":

„Vždycky jsme řekli nějaké hasičské jednotce a v tu chvíli jsme měli na střeše třeba 2 naše tesaře a k tomu ještě třeba 6 nebo 7 hasičů, kteří jsou hrozně šikovní a jsou zvyklí se pohybovat ve výškách. A fungovalo to, bylo to profesionální,“ vysvětluje Petr Svoboda, který jako tesař od rána do večera opravuje mikulčické střechy a jak podotknul Libor Baláček:

„Musíme ho hlídat, protože by nejradši zachraňoval celý svět. Když to tady Petr poprvé uviděl, zavolal manželce, že na rodinnou dovolenou odjet nemůžou. Že tady hrozně lidí potřebuje jeho pomoc.“

Petr, Libor a další řemeslníci se do Mikulčic v podstatě dočasně přestěhovali. Shánějí si vlastní techniku, poradili si i s materiálem, který ale bylo obtížnější sehnat.

„Tahle naše parta tady určitě není jediná, odehrává se tady milion různých příběhů. Třeba teď betonujeme 3 domy v Moravské Nové vsi, pomáháme s demolicí, tady v Mikulčicích také teď opravujeme několik domů,“ říká Petr Svoboda, kterému během našeho krátkého rozhovoru několikrát zvoní telefon. Kromě tesařiny se tady z něj stal manažer a deleguje další práci ostatním řemeslníkům.

„Když to tady Petr poprvé uviděl, zavolal manželce, že na rodinnou dovolenou odjet nemůžou. Že tady hrozně lidí potřebuje jeho pomoc."

„Máme takový svoje „obchoďáky“, kteří tady lítají a shánějí materiál, aby se mělo z čeho dělat a aby to tady odsejpalo. Zjišťují, kdy se co přiváží a kde co je. Další lidé jsou doma na internetu a shání nám materiály. U některých domů jsme v průběhu práce zjistili, že to je tak poničené, že musíme jít i do zedničiny. Chlapi jsou řemeslníci, takže na to kouknou a opraví to,“ vysvětluje Svoboda.

Další články o pomoci v postižených obcích

Řemeslníci jsou v obcích poničených tornádem stále potřeba. Stejně tak ale i další zkušení pracanti a například hasiči, v nichž právě řemeslníci nalezli velkou podporu a fungují jako důležitý článek v řetězci pomocných prací.

Člověk v tísni právě jedná o možné formě podpory této svépomocné skupiny a apelujeme na další řemeslníky z celého Česka, aby přijeli a přiložili ruku k dílu.

Terénní pracovníci Člověka v tísni obešli v Mikulčicích, Lužicích a v Hodoníně všechny zasažené obyvatele, aby objektivně zhodnotili potřeby a pomoc rozdělovali férově a efektivně.

Na účty postižených obcí bylo zatím rozděleno celkem 25 milionů korun ze sbírky SOS Morava a v následujících dnech budou rozeslány první finanční příspěvky domácnostem ve výši až 150 tisíc korun. 





Autor: Markéta Zemánková

Související články