Jak jsme doučovali během koronakrize: Díky počítači plní děti úkoly
Publikováno: 3. 8. 2020 Doba čtení: 3 minutyUž rok a půl doučujeme děti z devítičlenné rodiny – otec, matka a sedm sourozenců. I přes velký počet členů v domácnosti žijí všichni pod jednou střechou malého bytu 2+1. Do školy chodí už tři ze sourozenců. A protože rodiče nestačí na to, aby jim s úkoly pomáhali, snažíme se jim pomoci my. Matka má jen základní školu a navíc mnoho času věnuje péči o mladší sourozence, prostor na pomoc dětem se školní přípravou jí proto nezbývá. Stejné je to s otcem. Ten je celý den v práci a o víkendu chodí čas od času na brigády.
Místní škola, do které děti chodí, se dálkové výuce a online vzdělávání nepřizpůsobila. Učivo bylo žákům školou předáváno jen prostřednictvím vyvěšeného seznamu cvičení z učebnice na dveřích školy. Pokud by se tedy dětem nevěnovala naše dobrovolnice, několik měsíců by zůstaly zcela bez vzdělávání a hrozilo by, že z učení naprosto vypadnou.
Rodina žije v oblasti bývalých Sudet a peníze nazbyt rozhodně nemá. V rodině je pouze jeden telefon a žádná jiná elektronika, kterou by děti mohly využívat pro distanční vzdělávání. Vzhledem k tomu, že je celý chod domácnosti a péče o všech sedm dětí na matce, využívá mobil většinu času ona a nemůže ho dětem pro studijní účely ponechat.
Do rodiny jsme se proto rozhodli zapůjčit počítač. Rodina za něj byla ohromně vděčná. Chtěla se na digitalizaci alespoň z části podílet, a tak si sama zajistila připojení na internet. Děti se díky počítači mohly vzdělávat i v době, kdy nemohly chodit do školy a kdykoliv měly s učením nějaké problémy, spojily se se svou doučovatelkou. Momentálně děti doučujeme střídavě v kanceláři a na dálku s pomocí půjčeného počítače. Do domácnosti kvůli stávající hrozbě nákazy i nadále nechodíme.
Nejvíce počítač využívá nejstarší holčička, která na něm píše referáty a hledá si na internetu informace, které ji zajímají, a na které ji rodiče nedovedou odpovědět. Je moc šikovná, škola ji baví a rodičům pomáhá s péčí o nejmladší sourozence. Na počítači učí i brášku třeťáka, který se díky zajímavým cvičením dokáže na látku lépe soustředit. Už jednou propadl, škola ho nebaví a neudrží pozornost. Výuka prostřednictvím různých barevných interaktivních her mu ukazuje, že škola nemusí být nezábavným místem, které musí přetrpět.
Když se v březnu uzavřely školy a v rychlosti se přešlo na vzdálenou výuku, ne všechny děti se ocitly ve stejné situaci. Ty, které neměly počítač či připojení k internetu, náhle přestaly být v kontaktu se školou. Děti, jejichž rodiče nemají dostatečné znalosti nebo i dostatek času pomáhat s učivem, začaly rychle zaostávat. Právě u těchto dětí se mohou dramaticky prohloubit stávající problémy se vzděláváním. Člověk v tísni se od samého počátku koronavirové krize pokouší trhliny v českém vzdělávacím systému zacelovat a pomáhat dětem, kterým jejich okolí podporu neposkytne. To vše daří i díky podpoře dárců na sbírku SOS Česko, spolupráci s Nadací České spořitelny a s iniciativou Česko.digital. Stále platí, že aktuálně pomáháme až tisíci dětí v rámci služeb doučování, kariérního poradenství, předškolní výchovy a podpory v nízkoprahových klubech pro mládež. Někde probíhá v přímém kontaktu s rodinou, někde online. Náš přístup je individuální s důrazem na respektování specifických potřeb každé rodiny a dítěte.