Jak jsme doučovali během koronakrize: Lepším vzděláním k pomoci rodině

Publikováno: 3. 8. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Ilustrační foto
© Foto: archiv

Kájovi pomáháme už téměř šest let. Nejdříve nastoupil do služby doučování, postupem času začal navštěvovat i nízkoprahový klub, kde může trávit bezpečně a smysluplně svůj volný čas. V letošním roce se dokonce zapojil do našeho programu retrostipendií, díky kterým s Nadací Albatros podporujeme děti z chudých rodin ve studiu na střední škole. Ty jsou výpadkem ze střední ohrožené více než ostatní děti. Vlivem své rodinné finanční situace chodí častěji na brigády, aby alespoň z části pomohly rodičům s výdaji na chod domácnosti. Podmínky zařazení do studijního programu jsou poměrně přísné, Karel je ale splnil bez větších problémů.

Chlapec žije s maminkou a sestrou, která chodí do druhé třídy v malém bytě na Ústecku. Jejich otec zemřel, když byly Karlovi tři roky. Mamka dětí je invalidní důchodkyně, má spoustu zdravotních problémů, ale i přesto se snaží skrze nejrůznější brigády zajistit vše, co děti potřebují. Moc hezky se o ně stará, věnuje jim veškerý svůj čas a energii.

Maminka dětí se stydí za svou finanční situaci a nerada si říká o jakoukoli pomoc. Do nedávna si platila komerční doučování, ale po našem naléhání začala využívat naši bezplatnou službu. Zbývá jí tak více prostředků na jiné potřebné výdaje.

Karel se dostal na učební obor strojního technika, který si moc přál. Na tomto oboru se mu líbilo, že si poměrně snadno najde práci, uživí sebe i svou rodinu a zároveň mu dává strojařina smysl a baví ho. Do budoucna by chtěl podnikat, neustále přemýšlí, jakým způsobem si poctivě vydělat co nejvíce peněz.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

Během nouzového stavu se nejprve o školu vůbec nestaral. Nechal se zaměstnat na šachtě a byl pyšný, že může mamce přispívat do rodinného rozpočtu. Po sezení s kariérním poradcem však uznal, že by měl plnit úkoly a ve studiu pokračovat i na dálku. Zapůjčili jsme mu pro tyto účely počítač a připojení si zařídila rodina sama. Karel i jeho maminka byli za tuto pomoc opravdu obrovsky vděční. Do té doby byl v rodině pouze chytrý telefon, na kterém se některé úkoly plnily obtížně.

S Karlem jsme domluvení, že spolu projdeme kroky k tomu, jak se bezpečně chovat na síti a že si na počítač nesmí stahovat žádné needukativní hry. Nemáme strach, že by na něm trávil spoustu času, je velmi sportovně nadaný a při každé příležitosti běží za kamarády hrát fotbal nebo florbal. 

Když se v březnu uzavřely školy a v rychlosti se přešlo na vzdálenou výuku, ne všechny děti se ocitly ve stejné situaci. Ty, které neměly počítač či připojení k internetu, náhle přestaly být v kontaktu se školou. Děti, jejichž rodiče nemají dostatečné znalosti nebo i dostatek času pomáhat s učivem, začaly rychle zaostávat. Právě u těchto dětí se mohou dramaticky prohloubit stávající problémy se vzděláváním. Člověk v tísni se od samého počátku koronavirové krize pokouší trhliny v českém vzdělávacím systému zacelovat a pomáhat dětem, kterým jejich okolí podporu neposkytne. To vše daří i díky podpoře dárců na sbírku SOS Česko, spolupráci s Nadací České spořitelny a s iniciativou Česko.digital. Stále platí, že aktuálně pomáháme až tisíci dětí v rámci služeb doučování, kariérního poradenství, předškolní výchovy a podpory v nízkoprahových klubech pro mládež. Někde probíhá v přímém kontaktu s rodinou, někde online. Náš přístup je individuální s důrazem na respektování specifických potřeb každé rodiny a dítěte.



Autor: Radka Kachramanová

Související články