Když bojujete o děti

Publikováno: 10. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Když bojujete o děti
© Foto: ČvT archiv

Děti bývají v životě matky tím nejdůležitějším. Občas se ale něco zvrtne a rodina se s tím musí vypořádat. Paní Frýbová to neměla v životě lehké, přesto se jí podařilo se se vším poprat a vydobýt si své děti zpět.

Paní Frýbová si prošla vztahem plným násilí. Snažila se chránit své děti a sama pak bojovala v nemocnici o život. Po této hrozné zkušenosti se rozhodla začít znovu – vrátila se k otci svých dětí a společně hledali klidné místo, kde budou moci žít. Jenže si nezvolili nejlepší místo. V domě, kam se rodina přestěhovala, vládly štěnice, děti neměly postele, aby se nábytek nezamořil. Paní Frýbová rezignovala - v bytě byl nepořádek a děti každý den musely dojíždět do školy do vedlejšího města. Občas tak přišly později. Občas nepřinesly svačinu. Škola byla dál od bydliště, komunikace rodičů se školou vázla a hospodaření s penězi rodina úplně nezvládala.  Péče o pět dětí je prostě náročná, přesto byla paní Frýbová přesvědčená, že to zvládne.

Jednou ale přijel bílý minibus Klokánku a odvážel čtyři z pěti jejích dětí. Pracovnice OSPOD nechtěla přihlížet situaci v rodině a rozhodla se jednat.

V té chvíli jsem se s paní Frýbovou potkala poprvé. Nikdy jsem neprožila tak smutnou chvíli. Chvíli, kdy matka musí opustit své děti. Paní Frýbová věděla, že chce své děti zpět a udělá pro to vše. A udělala opravdu vše, co bylo v jejích silách…

Nejdřív bylo potřeba najít nové bydlení. Sedmičlenná rodina hledá bydlení opravdu těžko. Paní Frýbová se ale nevzdávala ani na chvilku, inzeráty s nabídkou bytů nosila denně, prohledávaly jsme společně nabídky na internetu, obvolávaly majitele, chodily na prohlídky bytů. Její snaha přinesla své ovoce a už po měsíci se s partnerem stěhovala do prostorného bytu 3+1, kousek od školy dětí. Byt vybavili nábytkem – konečně děti měly pokoje s postelemi, nábytkem a hračkami. První úspěch dodá motivaci k další práci.

Co bylo dál potřeba zařídit pro návrat dětí? Zapsání otce do rodných listů synů. Vyřízení dávek hmotné nouze. Zlepšení komunikace se školou a zapojení do projektu Obědy zdarma, aby děti měly zařízené teplé jídlo každý den. Nutno napsat, že spolupráce ze strany školy byla perfektní, škola se moc snažila, aby rodičům vyšla vstříc a děti se mohly vrátit. Partner paní Frýbové si našel dobře placenou práci v místní firmě a paní Frýbová brigádu na místním úřadě. Všechno bylo zařízené a připravené.

Konečně. Po třech měsících obrovské práce, vytrvalosti, zoufalství i bezmoci. Konečně přišla ta chvíle obrovské radosti a bezmezného štěstí. Děti se vrátily domů.

Autor: Anna Seidlová, Pracovnice sociálně aktivizační služby

Související články