Kompost pomáhá Moldavsku k organickému zemědělství

Publikováno: 12. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Kompost pomáhá Moldavsku k organickému zemědělství
© Foto: PIN

Člověk v tísni podporuje farmáře v Moldavsku při přechodu na ekologické zemědělství. Ti se nyní začali zajímat o kompostování, které jim pomůže vyhnout se používání chemických hnojiv. Rostliny pěstované s pomocí kompostu jsou zdravější a odolnější vůči dopadům klimatické změny, včetně sucha, které je v Moldavsku čím dál častější.

Alexei Micu, zemědělec z moldavské vesnice Oliscani, začal v roce 2015 pěstovat na své farmě o rozloze 500 akrů organické obiloviny a ovoce. Pomohla mu k tomu výměna zkušeností s českými zemědělci, kterou zprostředkoval Člověk v tísni. V současné době Člověk v tísni pracuje s Micuem na zavedení kompostování v Oliscani prostřednictvím projektu Going Organic Through Innovation.

Tuto iniciativu, financovanou z programu malých grantů Globálního fondu pro životní prostředí prostřednictvím Rozvojového programu OSN v Moldavsku (UNDP Moldova), realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s Moldova Organic Value Chain Alliance a Ecoferm Organic Producers’ Cooperative. V rámci tohoto projektu začalo 15 domácností ve vesnici shromažďovat bio odpad, který je následně připravován ke kompostování pomocí stroje, který daroval Člověk v tísni. Když je kompost připraven, dostane se opět k těm, kteří jej pomohli vytvořit.

Davide Spagnoli, vedoucí projektu, říká: „Zpočátku jsme museli lidi přemlouvat, aby se zapojili, protože nevěřili, že by z toho mohli mít nějaký prospěch. Nyní však shromažďují co nejvíce odpadu, protože výhody kompostu pochopili. Likvidace odpadu s sebou nese jak ekonomickou, tak environmentální zátěž a bio odpad ve venkovských oblastech tvoří asi polovinu všeho odpadu. Jeho opětovné využití a zhodnocení nabízí skvělou příležitost, jak tyto náklady snížit. Kompost obohacuje půdu, posiluje ji a zvyšuje její odolnost vůči změně klimatu.”

Piotr Bernevec sbírá kromě jiného organického odpadu i posekaný plevel nebo jablka spadlá ze stromů. Doufá, že kompost bude brzy hotový. Valeriu Barcari shromažďuje odpad vyprodukovaný domácími zvířaty a s kompostem, který dostal, je moc spokojený. Barcari poznamenává: „Používání kompostu vede k viditelnému zlepšení – dokonce i plevel roste vyšší a kukuřice také. Nemusíme používat chemická hnojiva. Nyní používáme pouze organický materiál. ”

Z projektu těží také společnost zabývající se likvidací odpadu v Oliscani. Micu vysvětluje: „Chtějí snížit množství odpadu, které musí sbírat. Odhaduje se, že 30 až 50 procent odpadků lze kompostovat.” Z čistší a zelenější vesnice nakonec profitují všichni.

Materiály vznikly v rámci projektu 1Planet4All, který financuje Evropská unie.


Autor: Tereza Hronova

Související články