Mentoři bez hranic
Publikováno: 2. 1. 2017 Doba čtení: 2 minutyProjekt Mentoři bez hranic jsem začala připravovat minulé Vánoce. Považovala jsem za důležité více se propojit s dalšími nejen evropskými organizacemi, které se věnují podobným činnostem a sdílejí podobné hodnoty jako my. Připadalo mi důležité vytvořit síť organizací a učit se z dobré praxe jiných, kteří jsou v mentoringu dále než my, mají letité zkušenosti. Síť, která bude odolávat silám, které se Evropu snaží v poslední době rozdělit a oslabit.
V listopadu jsme poprvé setkali se zkušenými mentory, se kterými jsme několik měsíců domlouvali spolupráci přes Skype a maily. Rozhodli jsme se v totiž v Česku zavést novou službu – mentoring, která je zaměřena na podporu velmi komplikované a zranitelné cílové skupiny – dospívajících mladých lidí, kteří pocházejí z ohroženého prostředí. A vzhledem k náročnosti této služby jsme se rozhodli, že se necháme inspirovat a vzdělat od lidí ze zahraničních organizací, které mají s mentoringem bohaté zkušenosti.
Celou dobu jsme těžili z různorodosti organizací, které se workshopu zúčastnily. Lišila se situace jednotlivých zemí, právní forma organizací, financování, cílová skupina, přístup k práci i léta praxe.
Přijeli zástupci izraelské organizace Perach, kteří mentoringové programy poskytují už od roku 1974, tedy přes 40 let! Mentoringový program Perachu je rozšířen po celém Izraeli a je vyhledávanou a velice poptávanou službou.
Zajímavé je, že Perach spolupracuje výhradně s mentory z řad studentů vysokých škol, kteří za svou práci pro komunitu- tj. mentoring dostávají stipendium.
Mentees jsou různě staří žáci základních škol a školy mají o spolupráci s Perachem veliký zájem, mít svého mentora je do jisté míry mezi dětmi prestižní záležitostí.
Taky nás navštívilo pět zástupců z katalánské organizace Punt de Referencia, která se zaměřuje na mentoring mladistvých odcházejících z ústavní péče. Většinou na mladé migranty, kteří se octili ve Španělsku úplně sami a mentoři jim pomáhají se začleněním do společnosti i zvládnutím jazykové bariéry.
A poslední zahraniční organizace, která navštívila náš workshop, je MentorProgramma Friesland. Organizace, která propojuje několik universit a vysokých škol ve Frísku na severu Nizozemska. Jejich mentoringový program je široký a akcentuje spolupráci s komunitou založenou na síti osobních vztahů.
Pokud se nám povede zavést mentoring v Česku jakou součást našich podpůrných a vzdělávacích služeb, jsem si jistá, že se dětem v Česku bude žít zase o kousek lépe.
Projekt byl financován programem Evropské unie Erasmus+.