Migrace nemusí být strašák! Nový Bulletin pro školy připravil lekce i inspirativní příběhy pro výuku o migraci

Publikováno: 6. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Migrace nemusí být strašák! Nový Bulletin pro školy připravil lekce i inspirativní příběhy pro výuku o migraci
© Foto: Varianty

Obáváte se o tématu migrace začít s žáky a studenty hovořit, protože si nejste jisti, jak mladí lidé migraci vnímají? Možná vás překvapí, že ne až tak kontroverzně, jak jste si třeba mysleli. Přečtěte si nové číslo bulletinu pro školy, kde najdete mimo jiné i shrnutí z výzkumu Člověka v tísni ohledně postojů mládeže k tématu migrace, i mnoho dalších tipů pro výuku.

STÁHNĚTE SI NOVÝ BULLETIN PRO ŠKOLY 2021 – MIGRACE

Téma migrace se od roku 2015 výrazně prosadilo do veřejného a zejména mediálního prostoru. Vyhrocená debata o cizincích přicházejících do Evropy a do České republiky se vede nejen na sociálních sítích, v politických kruzích, ale i v leckterých rodinách a mezi přáteli a dokáže bohužel velmi rozdělovat. 

Jde o téma, které je stále přítomné v médiích a již poněkolikáté zarezonovalo i jako téma předvolební. Stalo se strašákem, přitom se ale mnohých z nás osobně dotýká.

Náš bulletin by vám rád nabídl jak témata k zamyšlení, tak náměty, inspiraci i praktické informace, které vám mohou pomoci vnést téma i do vaší výuky. 


NEBOJTE SE TÉMATU MIGRACE, VYBAVTE SE FAKTY

Česká republika se po letech, kdy byla díky uzavřeným hranicím kulturně a etnicky více méně homogenní zemí, přetváří v místo, které stále více lidí z různých částí světa volí za svůj dočasný nebo stálý domov. Migrace lidstvo provází po staletí, nejedná se o novodobý fenomén, jak se nám mnohdy snaží média či politici namluvit. Počet migrujících osob se dlouhodobě, vzhledem k velikosti populace, pohybuje kolem 3 %. Svět se ale změnil, je propojenější, lidé se snáze přesouvají i do vzdálených zemí a o všem se díky médiím ví. Věříme, že takto veřejně diskutované téma patří i do škol, do výuky.

Kolik dětí ve třídách pochází z jiné země než z České republiky? Kdo z vašich předků se narodil mimo Česko nebo naopak ze země odešel? Kdo dojíždí za prací nebo studuje v jiném než rodném městě? 

Cítíte, že potřebujete být vybaveni neprůstřelnými daty a fakty? V bulletinu naleznete seznam ověřených zdrojů informací. 

Máte ve třídě dítě s odlišným mateřským jazykem a rádi byste pochopili, jaké to pro něj je adaptovat se na nové prostředí a nový jazyk? Přečtěte si rozhovor s Alanem Kovačevicem, který jako dítě přišel z válkou zasažené Bosny a Hercegoviny. 

Rozhovor o zdravotním pojištění cizinců i připravená lekce

Věděli jste, že mnohé děti cizinců nedosáhnou na systém veřejného zdravotního pojištění a jsou odkázáni na pojištění komerční? Že to má své důsledky i pro jejich čas strávený ve škole a volnočasové aktivity, ukáže Lucie Kellnerová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty.


Zeptali jsme se také zkušených pedagogů a pedagožek nejen ze Světových škol na jejich zkušenosti s výukou na téma migrace. V anketě si můžete přečíst, co jim funguje při zařazení tohoto tématu do výuky.

Na konci bulletinu naleznete výukovou lekci s názvem „Dopady migrace“, která ukazuje, jaké pozitivní i negativní dopady může migrace mít pro migranty samotné, zemi kterou opouštějí, zemi kam migrují, nebo pro ekonomiku obou zemí (např. zaměstnavatele nebo trh práce).


Autor: Kristýna Brožová, koordinátorka Programu migrace

Související články