Míša drsňák?
Publikováno: 15. 3. 2024 Doba čtení: 3 minutyObčas se setkáváme s otázkou, jak velký vliv na děti, které k nám do klubu dochází, máme, a zda reálně lze k nějaké změně dojít. V rámci příběhu chlapce z našeho klubu, Michala, bychom se této otázce rádi věnovali, a zárověň se zamysleli nad tím, jak změnou přístupu můžeme jít naproti podpoře našich dětí.
Michal (12 let) do klubu dochází již šest let. Jedná se o bystrého, energetického chlapce, kterému jde fotbal, a kterému to při hraní deskových her dobře pálí. V okolí je ale znám především tím, že vyvolává rvačky, a jeho energie často směřuje k destruktivnímu chování.
Na klubu Míša pravidelně soupeřil s pravidly klubu – nadávání, rozbíjení věcí, provokování ostatních. Nálepka průšviháře se s ním vezla natolik, že na klubu obvykle moc dlouho nesetrval, než mu byla dána stopka a klub musel opustit, a tu dobu, kterou tam strávil, měl vyplněnou hlavně varováními a napomínkami.
Od února se ale přístup pracovníků k Míšovi se změnil, a to díky zapojení do projektu Inovací ke změně a implementaci metod PBIS, která se zaměřuje na práci s dětmi s náročným chováním. Klíčovými body je vnímání potřeb dítěte, srozumitelná pravidla, důraz na vysvětlování, učení a oceňování, ne na sankce a postihy.
Povšimli jsme si, že ačkoli Michal na pohled působí jako drsňák, uvnitř je stále dítě, které hledá pochopení a přijetí. Je to šikovný kluk, který rád pomůže a rád se zapojí do všech klubových aktivit, když mu to člověk umožní. Kdykoli udržel pozornost při jedné aktivitě a nedocházelo k nevhodnému chování, Míša ihned dostal zpětnou vazbu. V rámci klubu každý týden rozdáváme razítka jako odměnu, když se někomu něco podaří – Míša tento měsíc dostal první razítko a jeho nadšený úsměv prozradil, že na sebe byl hrdý. V klubu, kde byl doposud věčně napomínán a předurčen k neúspěchu, najednou úspěch zažil.
Po změně našeho přístupu k Míšovi došlo i ke změně jeho přístupu k nám. Z klučiny, který se na klubu objevil jednou do měsíce, provedl neplechu a dostal ihned stopku, se stal kluk, který dochází skoro každý den. Míša, kterému je věnována pozornost i tehdy, když nezlobí, se na oplátku nedostává do konfliktu s pravidly tak často nebo tak vážně. Klub tak má o jednoho zapáleného, cenného účastníka více.
Vztah mezi pracovníky a Míšou je stabilnější a pozitivnější, víme, že kdyby bylo potřeba cokoli s Míšou řešit, tak máme základy, na kterých můžeme stavět. To vše jenom díky zamyšlení se nad tím, jaké příčiny může Míšovo chování mít, reagování na jeho potřeby, nastavení jasných pravidel, ale zároveň oceňování, když se věci daří, a řešení i jiných témat než pravidla.
Projekt Inovací ke změně CZ.03.02.02/00/22_027/0001080 je podpořen v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus Evropského sociálního fondu a je realizován v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Plzeňském, Olomouckém kraji a v Praze.
Více ZDE