„Na dno“ se může dostat každý"
Publikováno: 2. 11. 2016 Doba čtení: 2 minutyVelmi často se setkáváme s lidmi, kteří si myslí, že „jim“ se něco takového nemůže stát. Ať už se jedná o alkohol, dluhy nebo o to, že přijdou o střechu nad hlavou.., protože přeci žijí „spořádaným“ životem.
Můj klient pan V. žil 50 let spořádaným životem, pracoval jako právník v jedné těžební společnosti na severu Čech a těšil se celý život z radostně naplněného manželství. A najednou bylo vše jinak.
Manželka pana V. zamřela před pěti lety na rakovinu. Přestože pan V. nikdy alkoholu neholdoval, situace se změnila. Opít se do němoty viděl jako jedinou možnost, jak překonat tu ničivou bolest po ztrátě milované osoby. V tomto několikaměsíčním deliriu se navíc objevil někdo, kdo v jeho zoufalství viděl možnost sebe obohacení se. Pana V. se chytla parta tří osob, která se s ním „skamarádila“. Nastěhovali se k němu, stravovali se s ním, nakupovali mu z jeho peněz. Když jeho dvaceti tisícový důchod přestal stačit, začal brát pro své „kamarády“ půjčky. Když nebyl schopný půjčky vzít, jeho „kamarádi“ si půjčili jeho volně ležící doklady v bytě a půjčky si vzali sami.
Takhle přišel pan V. o statisíce korun, postupně o dva byty a zbyla mu jen hromada půjček. Po dvou letech vystřízlivěl, když byl hospitalizován v psychiatrické léčebně Dobřany a odtud mě kontaktoval.
V současné době bydlí pan V. skoro anonymně v pronajatém pokoji v jedné vesnici tři sta kilometrů vzdálené od svého původního bydliště, téměř s nikým kromě svých tří psů se nestýká, nepije a snaží se znovu najít smysl života.
S panem V. spolupracuji v rámci služby „Pomoc obětem trestných činů“ už půl roku a nyní podáváme trestní oznámení na podvod, jehož se stal obětí.
Služba Pomoc obětem trestných činů je hrazena z dotace Ministerstva spravedlnosti.