Příběh „naší“ vysokoškolačky vyvolal velkou odezvu. Studentů v podobné situaci podporujeme více

Publikováno: 8. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Příběh „naší“  vysokoškolačky vyvolal velkou odezvu. Studentů v podobné situaci podporujeme více
© Foto: Unsplash

Velkou vlnu solidárnosti vyvolal příběh studentky medicíny, který popsal Deník. Dívce, která musí mít tři brigády, aby si mohla dovolit studium na vysoké škole, po přečtení článku nabídlo několik lidí finanční pomoc, lékaři možnost stáže. „To jsem teda opravdu nečekala. Jsem z toho upřímně dojata a moc vám děkuji,“ reagovala pro Deník na odezvu účastnice retrostipendijního programu Člověka v tísni, který podporuje ve vzdělávání více studentů středních a vysokých škol v podobné situaci. 

Vysokoškolačka Jitka, jejíž jméno redakce Deníku na přání změnila, již od šestnácti let pomáhá vydělávat peníze do rodinného rozpočtu, přesto se rozhodla jít i na vysokou školu. Náročné studium medicíny kombinuje se třemi přivýdělky. Jdu si za svým snem. Chci zachraňovat lidem životy, vím, jaké to je nemít štěstí,“ vysvětlovala pro Deník, který na konci ledna zveřejnil velký materiál o retrostipendijním programu Člověka v tísni, který podporuje studenty z chudších poměrů, aby nemuseli předčasně ukončovat vzdělávání i jen proto, že na něj rodiny nemají peníze. Program financuje Nadace Albatros a je do něj zapojeno dalších osmnáct organizací.

„Ráda bych dívku podpořila, prosím můžete mi poslat číslo účtu, kam ji mohu poukázat částku? Smekám před ní a obdivuji ji. Zaslouží si podporu,“ napsala po přečtení Jitčina příběhu do redakce například paní Pavla. Více se o odezvě, jakou vyvolala situace medičky, dočtete v Deníku.

  • O nelehkém životě Jitky, klientky našeho retrostipendijního programu si můžete přečíst více tady (najdete tu i odkazy na další články Deníku věnující se tématu, například rozhovor s metodičkou kariérního poradenství a koordinátorkou retrostipendií Rut Veselou)

Dalším vysokoškolským studentem zapojeným do retrostipendijního programu je Marcel. Jako jeden z mála ve své rodině se rozhodl pro studium vysoké školy. Poprvé se tak vzdálil ze svého domova v jedné ze sociálně vyloučených lokalit Ústí nad Labem. Nyní studuje už druhým rokem aplikovanou informatiku na Technické univerzitě v Liberci. Jeho snem je pracovat pro velkou firmu a cestovat po světě. Doufá, že tak zajistí celou svou rodinu.

Počítače a technika ho zajímaly už od útlého věku. Díky stipendiu, které pobíral už na střední škole, si mohl koupit potřebné knihy a sám se podle nich naučit programovat. „Vytvořil jsem už několik vlastních projektů, ale na vysoké škole se chci posunout dál,“ líčí se zdravým sebevědomím...

Autor: ČVT

Související články