Projekt, který má obnovit banánový průmysl a živobytí Filipínců v provincii Východní Samar

Publikováno: 23. 9. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Projekt, který má obnovit banánový průmysl a živobytí Filipínců v provincii Východní Samar
© Foto: Ivo Domingo

Vidal Abuda se považuje za „obyčejného zemědělce“. Tím byl ovšem předtím, než na Filipínách udeřil v listopadu 2013 tajfun Haiyan a zničil jeho hlavní zdroj obživy. V jediném okamžiku zmizela z východního Samaru většina kokosových palem, přitom trvá až 20 let, než úroda stromů dosáhne svého vrcholu. S kokosy zmizelo i Vidalovo živobytí. Tento obyčejný pěstitel kokosových ořechů musel začít od začátku a úplně jinak. Člověk v tísni mu při tom pomáhal.

Pro Vidala a další drobné zemědělce z malého města Quinapondan jsme zajistili školení zaměřené na základní znalosti o pěstování banánů. Banánovníku totiž stačí pouhé dva roky, než začne plně plodit. Program s oficiálním názvem Projekt s cílem trvalého zvýšení příjmů na Filipínách (Enhancing Sustainable Income in the Philippines) - ESIP je financován nadací Švýcarská solidarita a spravují jej Člověk v tísni a Helvetas, jež je partnerem Alliance2015. Podobná odborná školení jsme s podporou Ministerstva zemědělství poskytli družstvu zemědělců pěstujících banány - Nagkakaurusa Banana Cluster.

SÍLA SPOLUPRÁCE

Díky této pomoci již místní pěstitelé banánů nejsou odkázáni na prodej své úrody zprostředkovatelům nebo na tzv. mokrém trhu, kde se zboží prodává za tak nízké ceny, že by se rovnou mohlo rozdávat zdarma. Nyní mohou pěstitelé jako Vidal prodávat banány rovnou družstvu, které jim na oplátku pomůže se sklizní a s dopravou. Tato přidaná hodnota je naprosto zásadní pro ty, jejichž farmy se nachází v odlehlých a vysoko položených vesnicích (barangays) v oblasti Quinapondan. Vzdálenost, kterou musí urazit, když se chtějí dostat na trh, totiž značně navyšuje režijní náklady.

Partnerství je ovšem přínosné i z dalšího důvodu: pomáhá drobným pěstitelům zajistit přiměřené ceny za jejich úrodu.

Nedávno byla mezi družstvem a Triple L Food Products uzavřena smlouva o dodávkách zboží. Triple L Food Products je továrna, která zpracovává banány a vyrábí z nich lupínky. Dohoda zajistila místním zemědělcům pravidelného odběratele banánů, což je pro většinu pěstitelů v zemi hlavní problém. Smlouva zavazuje družstvo, aby dodávalo týdně nejméně 250 kilogramů čerstvě natrhaných banánů továrně Triple L za dohodnutou cenu 13 pesos za kilo*. Pro srovnání – cena, kterou by pěstitelé utržili za banány na trhu, může klesnout až k 10 pesos za kilo.

„Uzavřeli jsme s Triple L smlouvu, že jim budeme pravidelně dodávat banány, a to je ta největší pomoc, kterou nám projekt mohl poskytnout,” říká Vidal.

* 1 filipínské peso odpovídá zhruba 45 českým haléřům

PODPORA START-UPŮ

Nejen zemědělci profitují z projektu ESIP - Triple L prošel školením zaměřeným na bezpečné zpracování potravin, aby mohl získat potřebná osvědčení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Člověk v tísni a naši partneři také poskytli Triple L technickou podporu pro zdokonalení marketingových strategií, dodali nápady na zlepšení označení a balení produktů a také zařídili poradenství v oblasti finančního řízení, které má zlepšit systém vnitřního účetnictví. K tomu se navíc vedení společnosti Triple L účastnilo výměnných návštěv s jinými úspěšnými podniky, aby si společně vyměnili informace o osvědčených postupech v oblasti managementu.

Vedení Triple L přiznává, že než jim ESIP poskytl svou pomoc, nebyla společnost na úspěšné vedení podniku dobře vybavena. „Vydělávali jsme, ale vůbec jsme nevěděli, kam naše příjmy jdou. Nevedli jsme si důsledné záznamy a docházelo ke zbytečnému plýtvání a odpadu," říká generální ředitel.

Projekt ESIP se zaměřuje ještě na jednu oblast: podílí se na zprostředkování smluv o dodávkách zboží mezi zemědělskými start-upy a maloobchodníky, a to jak uvnitř provincie, tak i mimo ni. Cílem je pomoci zvýšit prodej banánových produktů společnosti Triple L a tím zvýšit i místní poptávku po banánech.

Toto úsilí se vyplácí. Jen ve východním Samaru dnes Triple L dodává své výrobky do více než 100 obchodů a supermarketů. Triple L má nyní průměrný měsíční příjem 250 000 pesos a může díky tomu zvýšit denní mzdu svých zaměstnanců ve výrobě ze 60 pesos na 250 pesos.

V současné době se Triple L pouští do nových produktů. Aby se například snížila produkce odpadu během procesu výroby, společnost začala vyrábět banánový ocet, banánový zákusek polvorón a banánové pastillas – to vše z banánů, které se nepoužily na výrobu lupínků. Společnost je také v kontaktu s mikrofinančními institucemi, aby získala další pracovní kapitál a rozšiřuje svou výrobní kapacitu.

BUDOVÁNÍ HODNOTOVÉHO ŘETĚZCE TRHU S BANÁNY

Díky projektu ESIP, který pomáhá v každém segmentu banánového hodnotového řetězce ve východním Samaru, se finanční příjem pěstitelů banánů v Quinapondanu zvýšil, zatímco jejich obavy o prodej úrody se zmenšily. „Dřív mi 100 kg banánů vydělalo v průměru 600 pesos, teď vydělám 800 až 1 000 pesos jen na banánech,” říká Vidal, (55), který byl nedávno zvolen produktovým manažerem družstva Nagkakaurusa Banana Cluster. „Už nebojujeme s takovými problémy, jako předtím …díky pomoci, které se nám dostalo, je pro nás zemědělství snazší. Teď dokážeme vyprodukovat mnohem lepší úrodu, hlavně banánů.”

Projekt s cílem trvalého zvýšení příjmů na Filipínách (ESIP) je realizován Člověkem v tísni společně s organizací Helvetas a jeho cílem je dosáhnout permanentního zvýšení příjmů a posílit odolnost chudých a zranitelných zemědělců z provincie východní Samar. ESIP je financován nadací Švýcarská solidarita a také díky podpoře ze sbírky Skutečná pomoc a Skutečný dárek. 

Zapojte se do sbírky Skutečná pomoc a pomáhejte s námi

Autor: Ivon Domingo, Communication & Advocacy Officer, Filipíny

Související články