Psychika lidí se bude zhoršovat. Příznaky silných traumat se projevují i u dětí, řekl Václav Kučera pro Radiožurnál
Publikováno: 6. 7. 2021 Doba čtení: 3 minutyDvanáct dní po ničivé přírodní katastrofě na jižní Moravě pokračuje likvidace škod a obnova zasažených obcí. Teploty se ale zvyšují, materiálu je nedostatek a jeho ceny rostou. Mimo jiné na lidi začíná dopadat únava, a to nejen fyzická, ale také psychická. Zhoršený duševní stav se navíc neprojevuje jen u dospělých, ale také u dětí. O tom, jakým způsobem se bude ubírat naše další pomoc, hovořil v Radiožurnálu koordinátor pomoci Václav Kučera.
Náprava škod způsobených tornádem na jižní Moravě pokračuje. Začíná ji ale komplikovat parné letní počasí, rostoucí ceny materiálu a obecné vyčerpání lidí. I přesto ale všichni stále s obrovským nasazením pracují a snaží se vše vrátit do starých kolejí.
„Mezi lidmi je cítit velká únava, vypětí, stresové dopady, nedostatek materiálu, který se navíc raketově zdražuje. Na druhou stranu, lidé staví, opravují, kdo přijel před týdnem nebo před deseti dny, krátce po katastrofě, by dnes možná některá místa vůbec nepoznal. Vyrostly nové střechy, krytina, je to skvělé. Ale ta traumata, která si lidé nesou, to je jedna z nejtěžších věcí,“ uvedl v rozhovoru pro Radiožurnál Václav Kučera.
Platba kartou ZDE.
Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru a budeme Vás informovat o jeho využití. Stačí nechat kontakt zde. Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":
Pomůžeme obcím se zajištěním psychické podpory pro obyvatele
Potravin i základních hygienických potřeb je na místě momentálně dostatek. „Krizové štáby mají v každé obci zajištěnou pomoc, poskytují základní potraviny i tekutiny. Kdokoli, kdo na místě pomáhá nebo je v nouzi, má základní potřeby zajištěny, včetně těch hygienických,“ uvedl v rozhovoru Kučera. S ohledem na rozsah katastrofy podle něj ale na místě není dostatek odborníků, kteří by dokázali zasaženým lidem poskytnout psychickou podporu.
„Teď tam jsou hasiči a policisté. Jsou výrazně označeni, takže si může o pomoc říci každý. Narážejí ale na to, že lidé nevyhodnocují svou situaci tak, že by potřebovali pomoc psychologa nebo nějakou formu psychosociální podporu. Lidé si myslí, že to zvládnou sami. Ale na druhou stranu, mnoho z nich si už začíná říkat samo. Nebo si alespoň postěžují a hasiči, policisté pak mohou reagovat,“ uvedl v rozhovoru Kučera. Vzápětí ovšem dodal, že až v pátek krizový stav skončí a hasiči a policisté odjedou, obce o tuto formu podpory přijdou. Optikou psychologů představuje tato skutečnost problém zejména z toho důvodu, že se podíl osob, které svou psychickou situaci nebudou zvládat, v následujících týdnech zvýší. Usuzovat tak lze například na základě zkušeností s povodněmi. I proto se Člověk v tísni podle Václava Kučery rozhodl obcím pomoci také v tomto směru.
„Dnes jsem nabídl starostům finanční pomoc na zajištění psychologů, kteří mají výcvik v práci s traumaty a s posttraumatickými stavy, abychom alokovali peníze z darů přímo na tuto věc. Tato nabídka byla ze strany obcí kvitovaná a tak nyní připravujeme smlouvu, kde bude alokace definovaná,“ upřesnil pro Radiožurnál koordinátor. Nejzávažnější krize dle něj nastane v následujících měsících.
Děti by si měly trauma odžít v blízkosti rodiny
„Psychologové včera uváděli, že to může být jako ve válce, že to může trvat třeba půl roku, několik měsíců a pokud se s tím nebude pracovat, lidé si mohou odnést trvalé následky. Velmi špatně na tom jsou děti. Setkali jsme se náhodně s několika dětmi, které měly příznaky silných traumat. Nejhorší je, když jsou děti poslány do nějakého tábora a odtržené od rodiny. I ony si totiž musejí ten stres, který prožily, odžít. Ale musejí si ho odžít v bezpečném prostředí rodiny. Může to být u babičky, ale ta rodina je důležitá. Nemělo by to být na táboře, kde budou týden, čtrnáct dní samy bez rodičů, kde se může rozvinout nějaká posttraumatická porucha,“ shrnul pro Radiožurnál koordinátor pomoci na jižní Moravě Václav Kučera.