Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi
Publikováno: 5. 12. 2016 Doba čtení: 3 minutyVelmi často přestavujeme konkrétní příběhy, ale pro čtenáře nemusí být vždy srozumitelné, jaké služby vlastně poskytujeme. Dnes si můžete přečíst něco málo o službě, která se zaměřuje na rodiny a má krkolomný název… vítejte ve světě sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (čili SAS).
Pro nabiflování teorie využijte tento odkaz http://www.mpsv.cz/cs/7334 a najděte si § 65.
Píše se rok 2009, je jaro, a v Ústí se oficiálně začíná poskytovat služba pro rodiny s dětmi. S trochou fantazie je tedy dneska SAS mladá puberťačka, která by měla už rok chodit do školy. Jako každé puberťačce sem tam chybí disciplína, někdy neušetří dost peněz, ne vždy je pro ní snadné se podřídit zákonům a vyhláškám. I tak bych jí dala „na vízo samé biče“. K dnešnímu dni se na „její výchově“ podepsalo víc než 10 pracovnic. Chcete vědět kdo? Co já pamatuji, tak: Bára, Jana, Míša, další Jana, Radka, Pavla, zase Jana, Anička, Káťa, Lucka, Romča, Bětka, Verča, další Jana a Eliška. A každá do ní vtiskla své. Všem je společné to, že se jejich práce zaměřuje na rodiče, na to, aby fungovali a vytvářeli pro své děti běžné zázemí. Zní to banálně, ale… když se sejde bída s nouzí, tak to banální není. Každá pracovnice něco SAS naučila, něco jí předala. SAS se pohybuje po celém Ústí, od ledna si bude muset kupovat jízdenky do okolních obcí. Bude dojíždět do obcí Český Újezd, Chlumec, Libouchec, Velké Chvojno, Přestanov, Dolní Zálezly, Hostovice, Řehlovice, Stebno, Malé Březno, Velké Březno, Chabařovice, Zubrnice, Homole u Panny, Malečov, Ryjice, Petrovice, Povrly, Neštědice, Chuderov, Tisá, Telnice.
Káťa s Luckou sedmiletou puberťačku učí novou dovednost. Začaly pořádat akce pro děti a jejich rodiče. Zatím proběhly dvě akce s podzimní tématikou. Na první akci jsme s dětmi i rodiči vyráběli masky, dýně, duchy a vlastně vše, co souvisí s Halloweenem. Vyrobené masky mohly děti rovněž využít na halloweenské párty, která probíhala v nízkoprahovém klubu MIXer. Na druhé akci vytvářely koláže z listí. Nejvíce však děti zaujalo vyrobit si šperky.
Káťa a Lucka k tomu samy doplňují: „Překvapilo nás, jak děti, ale i jejich maminky vyrábění bavilo a jak si to všichni celé užívali. Děti si pak své výtvory odnesly domů. Skupinka trvá 90min, přičemž jejím cílem je, setkat se s maminkami a jejich dětmi i v příjemném prostředí, zjistit manuální zručnost a jemnou motoriku dětí. Na základě hry nenásilnou formou zjistíme, zda dítě umí vše, co odpovídá jeho věku. Pokud nějaké nedostatky vidíme, řešíme s rodiči, kde je zakopán pes. Jestli je to o domácí přípravě, jestli je to na odborné vyšetření apod…“.
V lednu budeme rozšiřovat tým o jednoho nového pracovníka. Pokud vás článek zaujal, chcete se podílet na „výchově“ naší SAS puberťačky zkuste to a přihlaste se na výběrové řízení, které se bude konat 20. 12. 2016.