Sociální práce v ohrožení. Vláda zadržuje více než 6 miliard korun na pomoc nejzranitelnějším

Publikováno: 19. 4. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Sociální práce v ohrožení. Vláda zadržuje více než 6 miliard korun na pomoc nejzranitelnějším
© Foto: Charita ČR

Navrácení v minulosti přesměrovaných peněz do Evropského sociálního fondu je naprosto klíčové. „Stát by měl minimálně podpořit činnost neziskových organizací v oblastech, kde systémově selhává,“ řekl náš expert na sociální témata Daniel Hůle na tiskové konferenci Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva. 

Iniciativa znovu žádá vládu, aby převedla zpátky do Evropského sociálního fondu (ESF+) 270 milionů eur (asi 6,8 miliardy korun). Ty v minulém volebním období přesměroval kabinet Andreje Babiše do jiných fondů.

Iniciativa, sdružující 35 pomáhajících organizací včetně Člověka v tísni, shrnuje argumenty v otevřeném dopise premiérovi a ministrům vlády. Peníze v sociálních službách významně chybí, a pokud se stav nezmění, nebude je z čeho financovat.

Peníze by měly sloužit na podpůrné služby pro rodiny a děti v tíživé sociální situaci, dluhové poradenství, začleňování cizinek*ců či péči o seniorky*y nebo osoby s postižením.

Podívejte se na vysvětlení Daniela Hůleho, proč například činnost našeho týmu 120 dluhových poradců je z více než poloviny financován z evropských peněz a jak je důležitá:

Organizace navrhují využít například neutracené peníze z Národního plánu obnovy. Ministerstvo práce a sociálních věcí z něj má zhruba sedm miliard korun na budování dětských skupin. Schválené projekty zatím získaly pouze 5 % přidělené částky, která se ale musí do dvou let vyčerpat.

  • Tisková zpráva Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva: Dobročinné organizace píší vládě – chybí peníze na sociální služby, což se společnosti vymstí.
  • Otevřený dopis premiérovi a ministrům vlády k převodu peněz do ESF+. 
Autor: ČvT

Související články